Медия без
политическа реклама

ЕК отново опроверга кабинета за приватизацията на "Булгартрансгаз"

Единственото изискване на Брюксел е да се осигури достъп и на други фирми извън държавните монополисти

Илияна Кирилова
Енергийният министър Теменужка Петкова е убедена, че е защитила интереса на България, като не е допуснала приватизация на "Булгартрансгаз". Но от ЕК увериха, че не са настоявали за това.

След близо седмица игра на "развален телефон" Европейската комисия за пореден път официално опроверга твърденията на кабинета "Борисов", че е притискала страната ни с искане за приватизация на "Булгартрансгаз". В понеделник от Брюксел съобщиха, че глобяват страната ни с над 77 млн. евро заради газовата компания, която заедно с "Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг е пречила на други фирми да участват на пазара. Става въпрос за периода 2010 - 2015 г., а нарушението е свързано с орязания достъп до уж свободния газов пазар. Жалбата беше подадена от "Овергаз".

Първоначално от Министерството на енергетиката отрекоха нарушението и обясниха, че ставало въпрос за съмнения. А Брюксел притискал страната ни за приватизация на ключови дружества. Ден по-късно държавният монопол получи силна защита и от премиера Бойко Борисов, според когото влизането на частник в "Булгартрансгаз" би било предателство.

Вчера обаче от Брюксел заявиха, че категорично не са искали раздържавяване на българския газов оператор. Комисията напълно зачита избора на държавите членки по отношение на собствеността върху газопреносната инфраструктура - дали да е частна, или публична, става ясно от коментара на ЕК. Това всъщност бе записано и още в първото съобщение за налагането на санкцията.

"В основата на този случай е съществуващият конфликт на интереси между снабдителя "Булгаргаз" и оператора на инфраструктурата "Булгартрансгаз" - и двете компании са под шапката на БЕХ. Ефективното решение изисква структурно отделяне на дейността по управлението на инфраструктурата и по снабдяването с газ. Така всяко дружество ще има възможност да взима самостоятелни решения, независими от интереса на другия оператор", се казва в позицията на еврокомисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер, изпратена до economic.bg.

Междувременно от ръководството на БЕХ са обсъдили с консултанти възможността част от глобата да бъде намалена и върната на трите държавни компании. "Има утвърдено нарушение от страна на комисията, което българската страна не приема", заяви вчера шефът на холдинга Петьо Иванов пред БНТ. Колегата му от "Булгартрансгаз" Владимир Малинов напомни, че трите дружества имат 70 календарни дни за оспорване на решението. В случай, че има обжалване, глобата може да бъде условно платена или да бъде предоставено финансово обезпечение до окончателното решаване на спора”, поясни Малинов пред Нова тв.

 

ПОСКЪПВАНЕ

Газът може да поскъпне с 3.5% от 1 януари, стана ясно на вчерашното заседание на енергийния регулатор. Окончателно решение за новата цена ще бъде взето от комисията в края на месеца. От енергийния регулатор вече обявиха, че това увеличение няма да доведе до промяна в цените на парното, топлата вода и тока. От 1 април - в края на отоплителния сезон, има вероятност газът да поевтинее, каза вчера шефът на "Булгаргаз" Николай Павлов. Причина за това би било поевтиняването на петрола и на алтернативните на газа горива на световните пазари.

Още по темата