Медия без
политическа реклама

От 1 юли 3000 богаташки къщи ще купуват ток на борсата

Първи на свободния пазар ще излязат заможните домакинства, ще има защита за социално слабите, уверяват управляващите

25 Февр. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Министър Теменужка Петкова (вдясно) призна, че мерките за подпомагане на социално слабите още са само проект.

Намеренията на управляващите напълно да освободят пазара на ток и да изпратят на борсата и малките фирми, както и битовите потребители, леко взеха да се проясняват.  Либерализацията вече започна с големите стопански потребители, а от 1 юли т.г. в следващите пет години поетапно ще бъдат обхванати и по-дребните консуматори.   

„От 1 юли  на свободния пазар на електроенергия излизат всички небитови потребители, които са присъединени към разпределителната мрежа на 30 и над 30 киловата мощност, както и битови потребители, присъединени към разпределителната мрежа на 50 и над 50 киловата инсталирана мощност. Нашият анализ показва, че в голямата си част това са потребителите, които могат да си позволят и имат финансовата мощ,  не са уязвими и енергийно бедни, така че да могат да излязат на свободния пазар“, обяви Валентин Николов, председател на енергийната комисия в парламента, на дискусия за бъдещето на електроенергетиката. Искаме най-богатите къщи за бъдат извадени на свободния пазар, богатите трябва да се държат пазарно, поясни депутатът. 

На горните параметри отговарят 3162 домакинства, обитаващи луксозни имения и големи къщи, както 55 000 предприятия от различни браншове. 

Либерализацията няма да засегне най-дребните бизнеси  - като фризьорски салони, шивашки ателиета и т.н. "Те ще останат на регулирания пазар за неопределен срок, защото, от една страна, трудно ще се ориентират на борсата, а от друга страна, търговците не могат да поемат толкова много клиенти" обясни депутатът Николов.

Както се разбра от дискусията, министерствата на енергетиката и на социалната политика още не са готови с механизъм за идентификация и защита на енергийно бедните и уязвими потребители. Вече имало дефиниция за уязвими потребители, имало и проектомерки за подпомагане на тези лица, но трябвало да се изчистят законодателните текстове, стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова. Разбра се още, че тепърва ще се разработва платформа, даваща възможност за сравняване на цените на електроенергия от различните търговци.  Същата платформа трябва да служи и за преминаване на потребителя от един търговец към друг без излишни формалности. 

"Либерализацията на пазара трябва да се случи до пет години. Всички, които излязат на свободния пазар, няма да могат да се върнат на регулирания. Пътят ще бъде еднопосочен", подчерта Валентин Николов.

 

 

Още по темата