Медия без
политическа реклама

Животът е прекрасен дори в самия си край

"Цялата небесна синева" е оптимистичен роман за смъртта

11 Авг. 2024

"Цялата небесна синева", Мелиса да Коста

превод Красимир Петров, издателство "Колибри"

Колко малко знаем за света! Някои основни моменти от историята, кухня, мода, икономика – всеки от нас се е снабдил надлежно с букет от клишета дори за най-популярните дестинации, и борави с тях. И това не е малко, но все пак е тъжно, когато общата култура ни задоволява и си останем само с нея.

Разбираемо е, клишетата са ярки и се виждат отдалеч. Ако се приближим обаче, било то физически или през погледа на героите на книга, ще открием съвсем различен набор от хора, места и неща. Особено ако тези герои са впечатлителни и жадни да наситят сетивата си с усещания, а времето си със смисъл, като за последно.

Емил е младеж на 26 години. Страда от изключително рядко заболяване – ранен Алцхаймер, и лекарите са единодушни – остават му не повече от две години живот, които ще бъдат мъчителни заради стремителната загуба на памет; скоро той ще бъде извън строя, напълно зависим от грижите и безплодните усилия на близките си и на медицината да му осигурят достоен край на житейския път.

Емил не приема този вариант. Той променя съдбата си. Купува си кемпер, чрез обява си намира и спътница – странната, мълчалива, винаги облечена в черно Жоан, и двамата поемат на път. И, о, колко красота ги очаква! В тази трогателна история и двамата герои имат всички основания да се предадат на отчаянието – но те не го правят, а се опълчват на съдбата. Постепенно се опознават, създават си рутина, дребни навици, сглобяват дните си, час след час. Откриват наслада в мига – защото с какво друго разполагаме всъщност? Наистина някои от мъдростите, в които намират опора, са доста банални, но всичко е свежо, когато човек го открива за първи път за себе си лично. Пък и честта да умреш при оригинални обстоятелства е доста съмнителна.

Емил и Жоан стават близки. В краткото време, с което разполагат, той получава смелост да умре достойно, а тя – да живее щастливо занапред. Те дават най-доброто от себе си и успяват в концентриран вид, бързо и осъзнато, да изпитат и научат повече, отколкото друг при нормални обстоятелства би могъл да постигне за години.

Самото пътешествие – с кемпер, велосипеди, пеша на многочасови преходи в планината или по нажежените от слънце селски улички, с медицински хеликоптер при спешен случай и с лодката на случайно срещнат непознат, който бързо се превръща в техен приятел – показва утешителната и вдъхновяваща сила на природата. Разнообразието на релефа, богатството от растения – щедрата сянка на дърветата, лековитата сила на билките, хладината на планинските ручеи, бистрите води на солените езера, дъждът, който неведнъж ги облива – всичко това връща Емил и Жоан към най-чистата им същност, близка до естественото. Те се трудят навсякъде, където се спрат за повече от ден, намират приятели, създават връзки. Това не е безсмислено, макар винаги да знаят, че са тук за малко. Че кой от нас е за много – просто избягваме да мислим за това и вместо да се възползваме от идеята, че сме смъртни, ние я омаловажаваме. Смъртта променя гледната точка и добавя ценност към всеки миг. "През последните няколко часа е разбрал много неща. Неща, за които не е подозирал. Нямаше представа колко нежност има в сменянето на една изгоряла крушка, колко приятно е да види усмивката на сестра си, да гледа заедно с баща си "Стани богат"… Не подозираше колко скъпо му е всичко това."

Лекарите грешат. Емил няма две години, а само няколко месеца. Те обаче са толкова пълноценни и наситени, че когато четем "Цялата небесна синева", и ние самите се променяме. И кой знае, може да се вдъхновим за едно пътуване – към възхитителните Пиринеи, по-близо или по-далеч… Не е нужно да взимаме прибързани решения. Имаме на разположение близо 700 страници, които да прочетем, докато обмисляме маршрут и избираме спътник, за да има с кого да споделим "непрестанната новина", че животът е прекрасен.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?