Медия без
политическа реклама

Върнаха истинските цветове на „Свободата води народа“

Картината на Дьолакроа е била покрита с осем пласта лак и мръсотия преди реставрацията

01 Май 2024
ЕРА/БГНЕС
"Свободата води народа" на Дьолакроа преди реставрацията.

Посетителите на музея Лувър в Париж ще могат най-сетне да видят истинските цветове на картината "Свободата води народа" след реставрацията й, продължила повече от шест месеца, предаде агенция France Presse. Творбата на френскя художник Йожен Дьолакроа (1798-1863), смяната за шедьовър на живописта, беше пожълтяла от натрупаните в продължение на десетилетия слоеве лак и мръсотия.

"Ние сме първото поколение, което преоткрива цветовете на Дьолакроа", казва Себастиан Алар, директор на отдел "Живопис" в Лувъра. Картината, която досега е излизала извън музея само два пъти – във филиала му в град Ланс, Северна Франция, и в Япония през 1999 г., изобразява алегория на Свободата: полугола жена, развяла синьо-бяло-червеното френско знаме сред въстаници на барикада в центъра на Париж. Йожен Дьолакроа я създава през 1830 г.

"Досега богатството на хроматичната наситеност беше загубено… под жълтеникавите слоеве", казва Алар, който наблюдава метаморфозата на картината в музейна зала, превърната в работилница за реставрационни дейности. Това се дължи на факта, че с течение на времето върху творбата са били нанесени осем слоя лак, за да се подсилят цветовете. След това те са покрити от матовожълта маса, в която според него са се задържали "мръсотия и прах".

Последната голяма реставрация на картината е направена през 1949 г. Настоящата е реализирана в рамките на стартиралата през 2019 г. кампания за възстановяване на голямоформатни творби от 19-и век, отбелязва аенцията. "Омагьосващо е да видиш как под лака се появява материя в много добро състояние, с живи мазки от четката“, споделя пред AFP Бенедикт Тремолиер – една от двете реставраторки, работили по проекта.

"Дьолакроа е скрил навсякъде малки щрихи от синьо, бяло, червено… сякаш повтарящи знамето, но които изобщо не се забелязваха", добавя колежката й Лоранс Мюньо.

Подобно на други голямоформатни произведения, огромното платно (2,60 м високо и 3,25 м широко без рамката) не може да бъде транспортирано до специална работилница, ето защо е реставрирано в трансформирана за целта музейна зала. За да планират дейностите си, специалистите разчитат на архиви и стари снимки. Освен това правят "подробни анализи на платното, което е подложено на инфрачервени, рентгенови и ултравиолетови лъчи", обяснява Кот Фабр от отдел „Живопис“ на Лувъра.

Картината "Свободата води народа" (известна и като "Свободата на барикадите"), посветена на Юлската революция от 1830 г., пристига в Лувъра през 1874 г. Тя е собственост на френската държава, която я купува през 1831 г. за 3000 франка с намерението да я постави в тронната зала на Люксембургския дворец, за да напомня на „гражданина крал“ Луи-Филип за Юлската революция, която го възкачва на власт. Идеята обаче не се осъществява. На Дьолакроа е позволено да изпрати картината на съхранение при леля си Фелисите. По-късно платното е изложено за кратко през 1848 и 1855 г. През 1874 г. картината е окончателно прибрана в Лувъра.

„Гениалната идея на Дьолакроа е, че е успял да представи колективно действие в движение, което не може да бъде спряно, с мъже, обединени около жена, въплъщаваща идеята за свободата", обобщава Фабр.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?