"Затрупана София", Кирил Христов
издателство "Кръг"
Да се разходим по онези улици, които никъде не съществуват вече. Да се върнем назад във времето, когато младата ни столица е била миниатюрна спрямо сегашните си размери. Военната академия била далеч в покрайнините, в Лозенец авджиите ходели на лов за лисици, между "Дондуков" и железопътните линии имало "зеленчукови градини само с три къщи сред тях". И софиянци от всякакъв вид, род и произход.
"Затрупана София" е отпечатана за първи път в самия край на 1943 година. Кирил Христов се връща почти половин век назад в спомените си, за да разкаже безброй весели, вълнуващи, тъжни и страшни истории от своята младост, да пресъздаде срещите със своите знаменити съвременници, и като ги положи върху платното на града, да възстанови неговия тогавашен образ. "Понеже съм бил тук, когато са се строили тия безбройни казарми за софийското население, аз ясно си спомням къде какво е било преди, за стотици, за хиляди места. И обичам да скитам по улиците и да възкресявам в погледа си някогашното под сегашното. Това е много приятно занимание за оногова, който има трайна и вярна очна памет. Особено ако свържете отделния случай с някое свое лично повече или по-малко важно преживяване."
А има толкова много за разказване! Дори само "областта на механите в една София е необятна"…
Наред с портретите на писатели, държавници, вестникари, артисти и тяхното домочадие, интерес и наслада за читателя днес предизвиква и самият език на Кирил Христов – колоритен, живописно остарял, изпъстрен с изрази, които малцина си спомнят. Какъв богат източник за обогатяване на речта ни! То е като да изтеглим от забравена банкова сметка наследство, оставено за свободно ползване. Тук можем да срещнем Пенчо Славейков "зачубръстен с оная горчива усмивка", да видим как в Липиска (Лайпциг) пият "бирица", потънали във вечни литературни разговори, и още, и още…
За ценителя на историята и мемоаристиката "Затрупана София" е част от мозайката, която се запълва и добива все по-голяма яркост и плътност, благодарение на специалисти и ентусиасти като хората от "Бохемска София", които издадоха поредица от ценни документални книги през последните години. Спомените на Кирил Христов обаче са безкрайно ценни както заради свежестта на спомена заради по-малката дистанция във времето, така и благодарение на разказваческия талант на един от класиците на българската литература.
Впрочем Кирил Христов разказва безкрайно интересно сам за себе си, за приятелствата, любовните връзки, интригите, на които става жертва и легендите, в които е главен герой. Неговата лична история е емблематична за самоосъзнаването на следосвобожденското общество, за стремежите и борбите на интелигенцията през първата половина на 20 век. Той наблюдава с горчивина промените в обществото и в съзнанието на софиянци, но у него никога не угасва очакването за напредък. "Какво важи, че аз няма да бъда жив да видя как самодоволната диващина се е превърнала в тих, скромен духовен живот, който вече предчувствува безпределното развитие? Аз го виждам в своето въображение и му се радвам."
А поводът да се върнем към всичко това е новото блестящо издание на "Затрупана София" с твърди корици и с дизайн на Капка Кънева. Снимки, план на града, пощенски картички и ръкописни редове от автора допълват удоволствието от прочита на тези очарователни спомени.