Медия без
политическа реклама

Храмът на Фортуна се мести от брега на Дунава в НИМ

Сградата от античния римски град Улпия Ескус приема посетители за виртуална разходка

17 Юни 2022
НИМ
Статуя на богинята във вътрешността на храма.

Храмът на Фортуна от античния римски град Улпия Ескус, разположен близо до брега на р. Дунав край с. Гиген, област Плевен, ще оживее в залите на Националния исторически музей. Реализацията на дългоочаквания проект е вече факт: от 20 юни, понеделник, посетителите ще могат да се разходят виртуално в светилището на богинята на щастието и късмета.

Проектът за виртуалната възстановка на храма от II век сл. Хр. е изпълнен с всички детайли, разкрити по време на проучванията и характерни за епохата на съществуване на сградата в лагера на Пети македонски легион в колонията Улпия Ескус. Архитектурната възстановка е дело на архитект Юлий Фърков, който е работил дълги години заедно с археолога Теофил Иванов в античния град. Виртуалната реалност е финансирана от бюджета на НИМ.

Храмът на Фортуна (templum Fortunae) се намира в югоизточния ъгъл на форумния комплекс на града. Той е цялостно разкрит и проучен. Планът е правоъгълен: дължина 50,20 м (север – юг) и ширина 28 м (изток – запад). Състои се от южен портик (колонада) с двуреден строителен надпис на латински език, дълъг 26 м; вътрешен правоъгълен двор с колонада; храмът на Фортуна; помещения на север от храма.

Целият комплекс е бил изпълнен в коринтски стил. Латинският надпис съдържа имената и титлите на римския император Комод (180-192 г. сл. Хр.), на когото е посветен храмът. Според съдържанието на надписа той е бил издигнат със средствата на “сдружението на занаятчиите” (collegium fabrorum) през 190 г. Колонадата на вътрешния двор е била украсена с фриз – архитрави, изпълнени с релефни бикови глави и гирлянди от лавър. Храмът на Фортуна се е състоял от преддверие и култово помещение. Южната фасада е била с четири коринтски колони. Върху триъгълния фронтон са изобразени две Виктории – богини на победата, които държат лавров венец. Вътре във венеца е имало релефно изображение – вероятно глава на Медуза, която да предпазва от злото. Храмовият комплекс е разрушен от готите или от земетресение през 376-378 г.

Виртуалната разходка вече е част от постоянната експозиция на Националния исторически музей и може да бъде видяна с допълнителен билет.

Още по темата