Медия без
политическа реклама

Скандалната инсталация „Гранични цветя“ цъфна в центъра на София

След НИМ творбата на визуалния артист Иван Мудов идва в моден бутик в спор със стилиста Джонатан Андерсън за съдбата на боклука

Днес, 15:00
Арт инсталацията "Гранични цветя" на Иван Мудов в двора на НИМ.
Екип на проекта
Арт инсталацията "Гранични цветя" на Иван Мудов в двора на НИМ.

Инсталацията „Гранични цветя“ на Иван Мудов ще бъде показана от днес в столичното пространство ALL U RE на ул. „Съборна“ 9 в центъра на София.

„На 1 юли 2025 г. имаме удоволствието да представим инсталацията „Гранични цветя“ на художника Иван Мудов като част от колекцията на ALL U RE. Произведението бе показано за кратко в Националния исторически музей, но впоследствие премахнато от управата на институцията. Сега, в нов контекст – в пространството на магазина на ул. „Съборна” 9, инсталацията ще бъде достъпна за публиката“, обявяват от модния бутик в своята страница във Фейсбук.

За "Сега" от екипа поясниха, че арт инсталацията е току-що експонирана на пода на самия бутик. Официалното откриване е днес в 18.30 часа. "Гранични цветя" ще цъфтят и могат да бъдат видени там до 14 юли.

Произведението е резултат от пътуванията на визуалния артист по българо-турската граница и събирането там на отпадъци, които после той пренася на нови локации. Така Мудов „не просто мести боклук, а извлича и транспонира самия пейзаж, с неговата забравена, пренебрегната реалност“, посочват организаторите. По думите им проектът задава остри въпроси като например кога отпадъкът е невидим и кога става непоносим, както и защо е приемлив в природата, но се превръща в проблем, щом попадне в институционален контекст.

Инсталацията „Гранични цветя“ вече е показвана в началото на април в двора на Националния исторически музей, където предизвика скандал. Както и „Сега“ тогава писа, на 6 април тя се появи в двора на НИМ в Бояна в рамките на изложбата "През призмата на границата" от европейския проект B-Shapes, а ден по-късно изчезна, „демонтирана“ от домакините. Според автора това е било направено, без да го предупредят и обсъдят с него ситуацията, като в знак на протест той оттегли и другите си две работи от експозицията. От НИМ пък обясниха, че произведението не е отговаряло на предварително даденото от Мудов описание на проекта и е съдържало опасни отпадъци, което предизвикало недоволство у посетителите.

Организаторите на сегашния показ на „Гранични цветя“ заявяват, че ALL U RE представя работата на Иван Мудов като диалог с творческия път на Джонатан Андерсън, доскорошния дългогодишен артистичен директор на луксозната модна марка Loewe от 2013 до 2025 г. „Творчеството на Андерсън е дълбоко свързано с идеята за устойчива мода – чрез експерименти на всяко ниво от процеса и използване на рециклирани или upcycled материали. Ако при него отпадъкът се преработва, редуцира или трансформира, то при Иван Мудов жестът е обратен – той съзнателно запазва отпадъка такъв, какъвто е, без намеса, защитавайки неговата цялост. Така боклукът парадоксално се оказва устойчив“, разказват от екипа на проекта.

По думите им на пръв поглед подходите на двамата творци са диаметрално различни – Андерсън се стреми да елиминира отпадъка, а Мудов да го съхрани. „Тази противоположност обаче поражда синергия. Изходната им точка е една и съща – връзката между човека и екосистемата. Срещата между тези гледни точки не е противопоставяне, а поле за критичност и ново осмисляне на остатъка като културен и екологичен феномен. Именно тази различна, но концептуално свързана позиция стои в основата на решението на ALL U RE да придобие „Гранични цветя”. Самият жест на колекциониране е едновременно признание към артистичната практика на Мудов и Андерсън и коментар върху устойчивостта – интерпретирана през нов, критически ракурс“, казват организаторите.

От ALL U RE поставят на една плоскост модата, изкуството и екологията и предлагат повод за размисъл – за стойността на отпадъка, за границите между естетика и дискомфорт, за пейзажа, който вече не можем да игнорираме, посочват от луксозния бутик.

„Сега“ припомня, че през април от НИМ заявиха, че предварително обявената инсталация на Мудов "няма нищо общо с направената, което е съзнателна заблуда и очевидно търсене на скандал". Заявката е била за "цветя от найлон", а вместо тях в музея са получили "опасни отпадъци". „От предварително съгласуваното "цветя от найлон, събиран по границите" до нещото, което привлече кварталните кучета да търсят храна и да си играят с чорапи, насред маслени филтри, блистери, счупени миксери и чисто нови смачкани найлони, има огромна разлика, която би могла да се нарече ако не лъжа, по поне умишлена заблуда", посочи тогава от името на музея Тереза Велева, уточнявайки, че в продължение на два часа след "експонирането" на боклука са постъпили пет оплаквания от граждани.

В изпратената след това до медиите официална позиция на НИМ се казва, че инсталацията е „реализирана с материали, които не само не съответстват на първоначалната концепция, но и представляват потенциален риск за здравето на посетителите и служителите“. От музея изтъкват, че са предупредили Мудов и продуцентите от Lungomare за "несъответствието с концепцията и за опасния характер на материалите. Въпреки това, инсталацията не бе приведена в съответствие с изискванията, което наложи нейното демонтиране, с цел осигуряване на безопасна музейна среда". 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата