"Музеят на животните", Джени Брум, Кейти Скот
превод Александър Маринов-Санчо, издателство Benitorial
Представете си книга като голяма и красива сграда, пълна със загадки и в същото време отворена за всички. Корицата й е врата, а най-отгоре има златна табелка – билет с най-приветливия надпис: "Добре дошли! Вход свободен". Кейти Скот и Джени Брум са не само автори съответно на илюстрациите и на текста, но и куратори на експонатите. Преводачът Александър Маринов – Санчо е гидът, който ни посреща и ни поднася информацията компетентно, емоционално и приветливо. Това не е просто книга, а музей. По страниците като в музейни зали са подредени експонати: представители на живия свят от безгръбначни до бозайници. Има терариуми, за да ги видим в естествената им среда. Има зали за дисекция, за да се запознаем с вътрешното устройство на организмите. Текстовете са кратки и наситени с информация, лесно можем да си ги представим като табелки на витрини.
"Добре дошли в музея на животните! Досега не сте попадали в музей като този. Той работи денонощно, седем дни в седмицата, и предлага ненадмината колекция с най-интересните и необичайни създания на света. Всички експонати са в безупречно състояние и са представени в изумителни подробности."
Експозицията започва с Дървото на живота, което ясно показва как всички сме свързани. В корените на дървото са безгръбначните, и дори съществата, изобразени на най-отдалечените и най-високи клони, имат общи пра-пра-родители.
Залите, които предстои да посетим последователно, са подредени според таксономията. (Таксономия е наука за класификация и номенклатура, включваща правилата, теорията, методите и приложението им. Под класификация се разбира подреждането на живите организми по групи въз основата на определени признаци и критерии и обясняването на това подреждане. Проверихме току-що, за да го кажем, ако някое дете ни попита.) Така хаотичните знания, които всеки е натрупал в ума си, биват подредени, а отделните явления се свързват в общ, цял свят, в който всяко същество е на мястото си и е жизнено необходимо да бъде съхранено, за да се запази цялата система.
А колко е красиво! Респектиращо и радостно. Читателят разгръща страниците и се пренася от дъното на морето високо в небесата, от ледовете – в джунглата, и има пълната свобода да се връща назад, да прескача цели зали, да се бави там, където му стане най-любопитно или пък да не гледа нарисуваните змии, ако не обича змии… но нищо чудно и да се потопи в гледката, докато очите му открият неочаквано красиво съчетание на цветове, елегантна линия или пък факт, доказващ колко важна е конкретната твар за екосистемата, която обитава. Знанието поражда разбиране, толерантност и уважение към живота.
Затова четем.
Илюстрациите в тази книга са научно точни, но толкова красиви, че биха правили чест на стените на всяко изискано помещение. В редица страни част от тези изображения се продават и като пощенски картички. "Музеят на животните" може да послужи като учебно помагало, но и като начало на творческо пътешествие в света на животните по пътя на въображението.
Прекрасно е, че на книжния пазар има редица енциклопедични издания за читатели на всяка възраст, а "Музеят на животните" е сред най-ценните от тях.