Медия без
политическа реклама

Започна война за добавките на медиците на първа линия

Спешна помощ се вдигна на протест и не счита новите идеи на МЗ за доплащането за несправедливи

10 Авг. 2021
Илияна Кирилова

Спешни медици от центрове за бърза помощ в София, Благоевград, Перник, Велико Търново, Търговище и Кюстендил излязоха днес на протест пред сградата на здравно министерство и в други областни градове. Медиците не са доволни от новите правила, по които ще се отпускат добавките за работа на първа линия с болни от COVID-19. Освен това парите започват и да се бавят. 

Досега на медиците на първа линия с  пряк досег до болни се полагаха 1000 лв. добавка независимо от това колко точно смени са дали през месеца и какво е било реалното им натоварване. Сега максимално възможната сума става 1000 лв., но за пълен отработен месец. Ако  смените на конкретния служител са били по-малко от възможното, ще се взимат съответния дял от добавката. Няма да се изчислява точния брой дни, в който медиците са работили с пациенти от ковид, а общото натоварване за месеца, коментираха от здравно министерство. 

Подобен ред на обвързване на добавките с реално отработеното време на първа линия бе въведено с нова методика на НЗОК и в болничната помощ. Добавките на персонала от извънболничната помощ пък се обвръзват с нивото на заболеваемост и сумите ще са по-ниски от 1000 лв. при нива под 600 на 100 000 души заболеваемост. Промените в методиките се обясняват с по-ниските нива на заболеваемост и целят да гарантират по-справедлив ред на заплащане. 

Не виждаме нищо справедливо в новата методика, промените показват само, че министерство на здравеопазването не познава спецификата на дейност на спешните екиппи", коментират в позиция от Центъра за спешна медицинска помощ-София. Според тях е безумие да се иска изрични доказателства, че болният е бил с ковид и да се отчита конкретното натоварване на служителя през месеца. "При голяма част от адресите се подават едни симптоми, а на място състоянието се оказва съвсем различно – спестяват се симптоми в телефонния триаж и често спешните екипи отиват полузащитени при болния – този огромен риск на 11 стотинки ли се оценява?“ – питат недоволни лекари, цитирани от БГНЕС. Числото 11 стотинки е спекулативно и се появи в пост на бившия здравен министър Костадин Ангелов, който изчисли, че толкова се полагат за една минута работа с болен.  При всички положения обаче отчитането на реалното натоварване на работилите ще доведе до намаляване на сумите. 

Освен че ще се плащат по-ограничено, парите за първа линия започват и да се бавят. По този повод здравният министър Стойчо Кацаров призова за спешна актуализация на държавния бюджет заради изчерпване на възможностите за покриване на разходите от икономии. За Кацаров изплащането на добавка от 1000 лв. на човек независимо от броя изкарани смени и отрбатено време е несправедливо. Не е ясно дали методиките няма отново да бъдат променени заради протестите на работещите в системата. 

Още по темата