Медия без
политическа реклама

Маслото за двигателя зависи от горивото и пробега

Полезни съвети за това как и кога да наливаме в мотора на автомобила

09 Окт. 2023
Редовната проверка на нивото на автомобилното масло също е много важна.
Pixabay
Редовната проверка на нивото на автомобилното масло също е много важна.

Моторното масло е един от най-важните консумативи на автомобила. То решава четири основни проблема:

- Намалява износването на движещите се части;

- Предпазва от корозия двигателя;

- Предпазва двигателя от образуване на отлагания, които намаляват мощността и допринасят за ускореното му износване;

- Охлажда двигателя.

В допълнение - правилно подбраното моторно масло, когато се вземат предвид условията на работа и пробега, улеснява стартирането на двигателя при студено време и намалява разхода на гориво.

В зависимост от конструктивните характеристики на двигателя, производителят избира най-оптималния тип двигателно масло и то е посочено в ръководството за експлоатация. Лубрикантът обаче губи първоналните си свойства си по време на работа и изисква периодична подмяна.

Какво трябва да се вземе предвид, за да се определи какъв вид да се налива? 
 

Базови масла

Въз основа на вида на базовото масло се разграничават следните моторни масла.

1. Минерални
Те са естествени. Получават се от остатъчни продукти от дестилацията на нефт. Тъй като съставът на последния е нестабилен и технологиите за преработка в различните рафинерии имат свои собствени характеристики, за осигуряване на необходимите вискозитетни характеристики на моторното масло се използват добавки за сгъстяване. Те се износват доста бързо под въздействието на високи температури, което принуждава минералните моторни масла да се сменят по-често, приблизително на всеки 5000-6000 км.

Освен това минералните масла забележимо губят течливост при минусови температури и това затруднява стартирането на студен двигател при студено време и увеличава износването на компонентите. И накрая, по време на термично разлагане минералните моторни масла доста активно образуват различни отлагания. Предимството на минералните моторни масла е ниската им цена.

2. Синтетични
Както подсказва името, те са продукт на синтез на въглеводороди, т.е. химически съединения, изкуствено създадени за решаване на специфични проблеми. Синтетичните масла, за разлика от минералните, са много по-стабилни, което позволява по-дълги сервизни интервали. Освен това "синтетиката", при равни други условия, се сгъстява по-малко в студено време. Сложността на технологията на производство обаче е причина за доста високата цена на синтетичните моторни масла.

3. Полусинтетични
Те са комбиниран вариант. В тях съдържанието на синтетичен компонент е не повече от 30%, а останалата част е минерална. Съответно свойствата на "полусинтетиката" и нейната цена също са на някакво средно ниво.


Основни видове добавки за базови масла

По-фина настройка на свойствата на моторните масла се извършва с помощта на пакет от добавки. Ето основните от тях.
1. Антиоксиданти - забавят стареенето на моторното масло при високи температури;
2. Антикорозионни - предотвратяват образуването на ръжда вътре в двигателя;
3. Антипенители - ограничават разпенването на моторното масло, особено когато в него попадне влага. По този начин такива добавки подобряват смазването на частите на двигателя;
4. Намаляващи точката на течливост - улесняват стартирането на незагрял двигател в студено време;
5. Предотвратяващи задиранията по цилиндрите - повишават устойчивостта на масления филм върху повърхностите на частите на двигателя при високи механични и температурни натоварвания;
6. Детергенти - предотвратяват образуването на отлагания върху горещите части на двигателя.


Стандарти за качество на моторното масло

Системата за стандартизиране започва да се оформя след Първата световна война. От време на време спецификациите се променят, в съответствие с акцента върху определени характеристики на автомобилите. Така през 90-те години на ХХ век акцентът е поставен върху увеличаването на сервизните интервали, а след това върху съвместимостта на маслата със значително по-сложни системи за почистване на отработените газове.

Сега се обръща особено внимание върху ефективността и способността на маслата да намалят риска от разрушителен LSPI ефект. Това е преждевременно запалване на работната смес на такта на компресия в модерните бензинови турбо двигатели с директно впръскване и с малък работен обем. В това отношение не всички масла с различни спецификации са взаимозаменяеми.

Понастоящем се използват три стандарта за двигателно масло за леки автомобили, лекотоварни автомобили и ванове:
1. API
Стандарт на Американския петролен институт, при който обозначенията на спецификациите на моторното масло за модели с бензинови двигатели започват с буквата S, за дизелови двигатели - с C. Вторите букви в реда на латинската азбука показват новостта на стандарта. Днес има стандарти от SJ до SP и от CF до CJ-4.

2. ACEA
Стандартът на Асоциацията на европейските авто производители е по-строг от API. Обозначенията на спецификациите на моторното масло за бензинови двигатели започват с буквата A, за дизелови двигатели - с B, за най-екологичните двигатели - с C. Днес стандартите от A3/B3 до A5/B5 и C1-C5 са в сила.

3. ILSAC
Стандартът на Американската и японската асоциация на автомобилните производители като цяло отговаря на класификацията на API, но е по-строг по отношение на редица параметри. Приложим е за масла за модели на американски, корейски и японски марки. Днес има стандарти от GF-3M до GF-6M за бензинови и дизелови двигатели с вътрешно горене.


Класификация на моторните масла по вискозитет

Класификацията на моторните масла по вискозитет, разработена от Американската асоциация на автомобилните инженери (SAE), позволява да се прецени диапазонът от температури на външния въздух, при който маслото поддържа необходимата течливост и защитни свойства.

1. Зимни масла
Маркировката използва цифри в комбинация с буквата W (зима), например 10W. Като извадим 35 от числото на кутията, получаваме минималната температура, при която може да се стартира двигателят с вътрешно горене.

2. Всесезонни масла
Маркировката използва комбинацията цифра-W-номер, например 5W-30. Първото число носи същата информация, както при зимното масло. Второто показва максималната външна температура на въздуха, при която маслото запазва свойствата си. Колкото по-голямо е това число, толкова по-високи са вискозитетът и температурата на маслото.
В случая 20 съответства на долната граница от +15 ºС, 30 - до +30 ºС, 40 - до +40 ºС (0W-40; 5W-40; 10W-40) или до +45 ºС (15W-40; 20W-40; 25W -40), 50 и 60 - съответно до +50 ºС и над +50 ºС.

3. Летни масла
Маркировката използва само число, показващо максималната външна температура на въздуха, при която маслото запазва свойствата си.


Кое масло е най-добро за бензинови двигатели

Трябва да се разчита на препоръките на компанията, произвела автомобила. Информацията е налична в сервизната книжка или може да се вземе от дилъра на марката. Големите автопроизводители често разработват своя собствена система за допустими отклонения за моторни масла, например MB (Mercedes-Benz) 228.51, RENAULT RLD-3, VOLVO VDS-4.5. В такива допустими отклонения изискванията за моторни масла за двигатели с вътрешно горене на конкретен модел са определени по-точно, отколкото в общите международни стандарти.

Информацията за последното задължително присъства на кутиите с масло и именно това е решаващо, ако автопроизводителят не посочи "собствен" толеранс. Ако е разрешено използването на смазочни материали с различни видове базови масла, тогава в региони с топъл климат могат да се използват продукти на минерална основа, за да се спестят пари. В останалите случаи - полусинтетични и синтетични масла.

За мощни съвременни двигатели, които изпитват значителни топлинни натоварвания, се предпочита "синтетиката" на базата на полиалфаолефини (PAO масла) с ниска летливост и висока стабилност при екстремни условия на работа.

Кое масло е най-добро за дизелови двигатели
Маслата за дизелови двигатели имат своя специфика, свързана с особеностите на процеса на изгаряне на тежко гориво в двигател със запалване на работната смес от компресия. Такива масла трябва да имат: повишено алкално число за забавяне на стареенето на смазката, която активно натрупва киселинни съединения; висока ефективност на добавките за почистващи препарати, които изискват способността да свързват частиците от сажди и да почистват двигателя от сажди; отлични свойства против износване, тъй като дизеловите двигатели се характеризират с високи натоварвания върху елементите на групата цилиндър-бутало най-вече при ниски скорости, когато налягането на маслото в каналите за смазване все още не е съвсем оптимално; устойчивост на местни високи температури, характерни за мощните дизелови двигатели.

Освен това маслото за съвременните дизелови двигатели трябва да е съвместимо с многокомпонентни катализатори и филтри за твърди частици (DPF). Информация за това също е посочена на кутията, например Elf Evolution Full-Tech FE. Самите принципи за избор на масло за двигатели на тежко гориво са същите като при бензиновите двигатели.


Кое масло е по-добре да се налива в двигател с голям пробег?

В наши дни за голям пробег за двигател се счита за средно 100 000–150 000 км, въпреки че във всеки конкретен случай трябва да се вземат предвид условията на работа на превозното средство. Естественото износване на двигателя също предполага промяна в маслата, които се използват. И все пак има някои стандартни изисвания.

- Спазвайте препоръките на производителя на автомобила. Ако маслото, посочено в ръководството, вече не се произвежда, изберете смазка със съвместими стандарти за качество и необходимия вискозитет.

- Не използвайте масла с намален HTHS (високотемпературен вискозитет при висока скорост на срязване), който определя способността на масло, което е достигнало работна температура от 150 ºC, да преминава през малки пролуки между бързо движещи се части на двигателя. Такива икономични масла в износени двигатели не създават защитен филм с достатъчна дебелина и освен това рискът от изтичане на масло през различни уплътнения се увеличава.

- Преминете към масло с малко по-висок високотемпературен вискозитет, например от 5W-30 до 5W-40, ако, разбира се, това е разрешено от производителя. През лятото е за предпочитане 5W-40, а през зимата, за да се избегнат проблеми със студени стартове, е за предпочитане по-малко вискозен 5W-30.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата