Два от най-големите конкуренти в автоиндустрия - Renault Group и Stellantis, в която влизат марки като Peugeot, Citroen, Opel и Fiat, обединяват усили, за да спасят бъдещето на масовите европейски автомобили. Това стана ясно от изявленията на фирмените шефове, според които не става въпрос да сливане, а за "стратегическо сближаване".
Джон Елкан, който е начело на Stellantis до намиране на нов главен изп. директор, и шефът Renault - Лука де Део, отправиха съвместно послание към властите на ЕС. То звучи направо като ултиматум: Европа трябва да реши дали все още иска да произвежда автомобили, или ще ги купува от другаде.
"С Лука работим от доста време и имаме много общи преживявания. Корените ни са в малките коли, които наистина са двигателят на просперитета", кза Елкан, визирайки емблематични модели като Renault 5 и Fiat 500. Те обаче в наши дни стават прекалено скъпи за европейски потребител вследствие регулациите на Стария континент, заради които цената се покачва непрекъснато.
Шефът на Stellantis подчертава един важен момент - нуждата от по-малко, но по-ясни правила.
"Искането ни е много просто и е точно това, което Европейският съюз каза, че иска да постигне, а именно - опростяване на регулациите. Ако имаме по-малко регулации, можем да се уверим, че строим по-евтини и следователно по-достъпни автомобили. Искаме сигурност. Трябва да гарантираме, че можем да произвеждаме автомобили, в съответствие с разпоредбите, които ще влязат в сила през 2025 г. по отношение на процента на новите изцяло електрически превозни средства."
Елкан допълва, че 2035-а (годината, в която ЕС ще забрани продажбата автомобили с двигатели с вътрешно горене) е много близо. Ето защо производителите искат сигурността на влизането в сила на това законодателство.
Не става въпрос само за нови коли. Шефът на Stellantis посочва един аспект, който често се пренебрегва в обществения дебат: "Вярваме, че невероятната възможност за европейските държави и ЕС е да се справят с въпроса за вредните емисии, не като се съсредоточат върху нулевите емисии за нови автомобили, а върху това как да се намалят емисиите от 250-те милиона коли, които са в обращение днес в Евросъюза".
Елкан не крие възхищението си от случващото се в САЩ и Китай: "Президентът Тръмп е много ясен за това, което иска да постигне за автомобилната индустрия. И действията, които са въведени, ще го позволят. В същото време ставащото в Китай трябва да бъде източник на вдъхновение, а не на страх. И Европа, от своя страна, все още изглежда твърде нерешителна. Тя трябва да реши какво иска да прави - дали иска да бъде нация, която произвежда коли или която купува коли?"
Индустриално Елкан изключи възможността за сливане между Stellantis и Renault. Но подкрепя напълно сътрудничество около общата визия, фокусирана върху баланса между устойчивостта и достъпността. "Трябва да сме сигурни, че можем да доставим автомобили, които хората искат да купят, които могат да купят. И това е възможно."