Медия без
политическа реклама

МВнР обеща да укрепва със САЩ правовата държава у нас

Диалогът с Вашингтон ще бъде подчинен на добруването на българския народ, уверяват родните дипломати

27 Яну. 2020ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
От края на 2019 г. София и Вашингтон тържествено прокламират началото на стратегическо партньорство между двете страни.

„Нова глава в отношенията между двете страни“ - така българското външно министерство определя активизирането на връзките между България и САЩ през последните месеци. През ноември 2019 г. премиерът Бойко Борисов отлетя за Вашингтон, където се срещна с американския президент Доналд Тръмп. А в началото на януари тази година в София се проведе първата среща по Стратегическия диалог България – САЩ. От родната дипломатическа служба виждат в тези събития шанс да се разкрие „широкият спектър от възможности за напредък в редица сфери на обществено-политическия живот“.

Така пределно общо и неясно външният министър Екатерина Захариева отговаря на конкретен и съвсем различен въпрос по темата на депутата от БСП Георги Гьоков. Той цитира интервю на зам.-държавния секретар на САЩ Дейвид Хейл пред БНР, в което дипломатът говори за договорка между двете страни да „проведем диалог за реформа в конституцията и отчетност на съдебната власт“. Гьоков определя изявлението на Хейл като „недопустимо, унизително и като намеса във вътрешните работи на Република България“. И иска обяснение от Захариева, че не е реагирала.

В отговор първият ни дипломат привежда обширен цитат от заключенията от Стратегическия диалог. В пасажа беше записано, че „двете правителства ще продължат текущия си диалог, включително по законодателни и процедурни предложения за укрепване на българските държавни институции, така че те да бъдат по-независими, прозрачни и ефективни“. По-конкретно, щяло да се работи за „балансирания достъп до Конституционния съд и обмена на добри практики за по-голяма независимост на съдебните органи и прокурорска отчетност“.

Захариева отказва да влезе в подробности за новите практики, които ще усвояваме по отношение на съдебната система. Вместо това се впуска в абстрактни размисли за ползите от междудържавния диалог и обещава, че той ще бъде „подчинен изцяло на националния ни интерес и добруването на българския народ“. „Основен инструмент в този процес остава воденето на „международните отношения чрез преговори“. Това е една от класическите дефиниции на дипломацията. Де факто – диалог .... За диалог говорим ние; за диалог говорят и САЩ – по начина, по който държави отстояват интересите си и осъществяват външната си политика от векове“, завършва философски външният ни министър.

ПАРАЛЕЛНО

В края на миналата година президентът Румен Радев стартира консултации за подготовка на конституционна реформа. Държавният глава, който има правото да инициира такива промени, настоява да се позволи на гражданите да се жалват пред Конституционния съд. Той иска и поправки, засягащи съдебната власт. „Трябва съдебната власт да бъде независима, но тя не е. Тя категорично не е независима, има и самопризнания по въпроса от най-високо ниво. Бариера ли е срещу авторитаризма? Не е. Дава ли реална защита на правата на гражданите. Не, не ги дава“, обоснова се Радев. Засега инициативата му среща пълното пренебрежение на управляващите.

Още по темата