Медия без
политическа реклама

Грийнпийс-България ще "подари" мръсен въздух на Фандъкова

Екоорганизацията призовава софиянци да се съберат на 22 декемри пред Столична община за връчването на коледното отличие

16 Дек. 2020
Илияна Кирилова
Йорданка Фандъкова

Екологичната организация "Грийнпийс-България" кани на 22 декември софиянци да се съберат пред сградата на Столична община за връчването на коледен подарък за кмета Йорданка Фандъкова и на искания за взимане на конкретни мерки за справяне със замърсяването на въздуха в София. Подаръкът представлява преспапие, в което е вградена прах от въздуха в града. До 20 декември жителите на столицата могат да подкрепят проекта на "Грийнпийс - България" за „Комплексна програма за подобряване качеството на атмосферния въздух на територията на Столична община за периода 2021-2026 г.“. Пак до същата дата гражданите могат да подават и свои предложения към Столична община за осигуряване на по-чист въздух. До момента над 1 300 души са се включили в инициативата, се вижда на ttps://act.greenpeace.org/page/73077/action/1.

В настоящия вариант на програмата се търси основно намаление на емисиите на ФПЧ от мерки за решаване на проблемите с битовото отопление на твърди горива, докато мерките за транспорт ще осигурят едва 5-6% намаление на емисиите, поясняват от "Грийнпийс- България". Същевременно лъвският пай от бюджета (около 80%) е предназначен за метро и други инфраструктурни проекти в транспорта, които ще се реализират и без програма за въздуха, отбелязва организацията.

"Грийнпийс" предлага на столичани да подкрепят следния списък с инициативи, както и да посочат още:

- За въвеждането на алтернативни източници на отопление, съм на мнение, че съвременните технологии и тенденции изискват да се съчетае енергийна ефективност с използване на енергия от възобновяеми източници (най-вече слънчева енергия), произведена на място, за собствени нужди на жилищни, служебни и обществени сгради, и това да подпомага  приоритетната подмяна на печки за хиляди домакинства.

- Тези мерки могат да бъдат съчетани и с реализиране на общностни проекти с участието на общината за производство на енергия от слънцето, насочена към подпомагане на най-уязвимите членове на обществото, с цел дълготрайното им освобождаване от бремето на енергийната бедност.

- За да не разчита изцяло на публично финансиране, за изпълнението на тези препоръки, общината би могла да стартира насърчаване на енергийни общности – обединения, включващи граждански кооперативи, индустриални предприятия и/или общини, които да бъдат катализатор на инвестиции и иновации в областта на нисковъглеродните и същевременно несъздаващи допълнителни емисии във въздуха технологии.

- Що се отнася до централното отопление в града, е време общината да погледне отвъд проекта за инсинератор и да заложи на проучвания и реализиране на проекти за отопление в града от възобновяеми източници на енергия, без изгаряне на отпадъци, изкопаем газ или биомаса.

- Други възможни стимули за частни инвестиции в модерни технологии за енергийна ефективност и производство на собствена енергия от възобновяеми източници, като слънцето, биха могли да бъдат местни данъчни облекчения за жилищната собственост, в зависимост от това колко енергийно неутрално е едно жилище, както и създаване на фонд за финансиране на ВЕИ проекти към Столичната община и изработване на програма за общински субсидии за енергийни граждани, като надграждане на кампанията за подмяна на стари отоплителни уреди.

- Приоритетните мерки в транспорта да са насочени към разширяване на наземния обществен транспорт , велотранспорт, придвижване пеша и регулиране на трафика и паркирането, за сметка на големите инфраструктурни проекти, обслужващи автотранспорта.

- Цялата енергия за обществения транспорт (метро, трамваи, тролейбуси, електробуси) да идва от възобновяеми източници. Подобно развитие да се планира и за целия общински автопарк, включително, но не само служебни автомобили и други.

- Въвеждане (а не само обмисляне) на зони с ниски емисии за транспорта и за „контрол на дима“ от горенето на дърва, въглища и отпадъци, за да се подпомогне контрола и прехода към по-чисто отопление и по-малко автомобили в града.

- Прилагане на значително по-често и по-ефективно миене на улици, ефективен контрол върху строителството, горенето на отпадъци и паркирането в зелени площи, тяхното опазване и увеличаване.

- Достъп в отворена форма до общинските данни за околна среда – емисии във въздуха, енергийно потребление, загуби и източници, води, транспорт, въглеродни емисии, за повече прозрачност и възможност за упражняване на граждански контрол по изпълнението на мерките от програмата за въздуха и други стратегически документи.

Кампанията за по-ефективни мерки за опазване на въздуха в София идва след нов съдебен иск на Еврокомисията заради това, че България не е предприела решителни мерки за справяне на проблема с мръсния въздух. През 2017 г. Съдът на Европейския съюз вече осъди  България за неспазване на общностните стандарти за качеството на въздуха.  

Още по темата