Медия без
политическа реклама

Държавата ще "спуска" минимални осигурителни доходи и догодина

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Бисер Петков

Порочната практика министри и чиновници да определят минималната работна заплата за страната (МРЗ) и минималните осигурителни доходи (МОД) за различните браншове, дейности и позиции ще продължи и догодина. Ресорният министър Бисер Петков призна, че правителството няма намерение да отменя или променя сегашния механизъм на административно налагане на прагови стойности  - въпреки все по-острите критики на бизнеса. Тактиката на сегашното правителство например е всяка година да качва минималната заплата с по 50 лева, без да дава обяснения как е изчислило размера на "стъпката". И 2020 г. няма да е изключение - планът на управляващите е да вдигнат МРЗ от 560 на 610 лева. Още по-зле е положението с осигурителните прагове, защото формула за осъвременяването им според обективни показатели липсва. Затова работодателските организации казват, че в България социалните осигуровки всъщност са данъци.

В писмо до социалния министър в края на юли всички големи работодателски организации поискаха "незабавна отмяна на текста от Кодекса за социално осигуряване, който позволява държавата да определя МОД по длъжности и икономически дейности". Бизнесът напомня, че поне от 4 години настоява минималните възнаграждения да се договарят с браншовите синдикати, а не да се спускат "отгоре".  И подчертава, че България е уникална в лошия смисъл - никъде в ЕС държавата не се меси в определяне на осигурителни прагове за отделни професии. 

 

ШИКАЛКАВЕНЕ

"Трябва да се работи върху създаването на механизъм за договаряне на прагове по икономически дейности, съгласен е министър Петков. Но смята, че това не може да се случи догодина  -  ако има промяна, тя трябва да влезе в бюджет 2020, а по въпроса няма никакъв напредък. На практика правителството дезертира от отговорност и отказва да вземе решение, като се оправдава, че синдикатите и бизнесът не могат да сближат позициите си.

 

Още по темата