Медия без
политическа реклама

Защо някои държави продължиха с ваксинациите с „АстраЗенека“?

Случаите на тромбоза са дори по-малко от обичайното им ниво сред населението, твърди компанията

13 Март 2021

Ваксинационната кампания в редица държави в Европа бе внезапно забавена от докладвани смъртни случаи на ваксинирани с „АстраЗенека“. Въпреки липсата на доказана причинно-следствена връзка между поставянето на ваксината и леталния изход първо Австрия замрази ползването на отделна партида, а после и други държави спряха временно цялата ваксинация с Оксфордската ваксина. В тази група се нареди и България след като се оказа, че у нас също е регистриран смъртен случай. Жена с придружаващи заболявания почина в Пловдив след остра сърдечна недостатъчност в нощта след като е била ваксинирана. И тук няма доказателства за връзка между ваксината и причината за смъртта, като текат лабораторни анализи на съдебна медицина в Пловдив.

Докато едни замразиха ваксинациите, други решиха да продължат. Ето някои от аргументите.

 

Канада

 

Професионалната организация на експертите в областта на съдовата медицина в Канада Thrombosis Canada излезе със становище по повод новините за възможни усложнения и възникване на тромби след използване на одобрената и в Канада ваксина на "АстраЗенека". Според становището на професионалната организация на базата на съществуващите доказателства не може да бъде открита връзка между поставянето на ваксината и появата на съсиреци. „По принцип ваксините от какъвто и да е вид не са свързани с развиването на тромби. Тромбозата е често срещан медицински проблем, особено при възрастните хора. Ето защо е вероятно някои хора, които са получили ваксина, в някой момент да развият кръвни съсиреци, които не са свързани с ваксинацията. Професионалният ни съвет е да препоръчаме убедено поставянето на ваксините, включително при хора, които преди това са имали тромби, при хора с фамилна обремененост и хора, които са били на терапия за разреждане на кръвта“, пише професионалната организация.

 

Великобритания

 

Със становище в подкрепа на ваксината излезе и британската регулаторна агенция по лекарствата и здравните продукти. Няма доказателства, че докладваният случай на тромбоза в Дания е причинен от ваксината на „АстраЗенека“. Кръвните съсиреци не са рядкост. До момента във Великобритания са поставени над 11 млн. дози от ваксината на „АстраЗенека“ и докладваните случаи не са повече от обичайното ниво на възникване на този проблем“, изтъкват от регулаторната агенция.

 

Франция и Германия

Френската агенция по лекарствата също реши да приеме позицията на Европейската агенция по лекарствата, че ваксината може да продължи да се прилага и ползите от това са по-големи от рисковете. Френските експерти по лекарствата изтъкват, че във Франция е регистриран един единствен случай на кръвен съсирек при човек, който е бил ваксиниран с „АстраЗенека“, и няма индикации той да е свързан с ваксината. „Извършваме систематични проверки всеки път, когато се докладва нежелана реакция. Но за какво всъщност говорим? Около 30 души от общо над 5 милиона европейци, които са били ваксинирани“, изтъкна френският здравен министър Оливие Веран.

Продължаваме с ваксинациите както преобладаващото мнозинство от европейските държави, коментира германският здравен министър Йенс Шпан.

 

Коментарът на „АстраЗенека“

 

Анализът на данните, с които разполагаме, не само не показва увеличен риск от поява на тромби при ваксинираните пациенти, а дори сочи към обратното – по-ниска честота на поява спрямо обичайното.

„Анализът на данните е извършен на базата на 10 милиона проучени досиета. Той не показва повишен риск от белодробна емболия или дълбока венозна тромбоза, в която и да е било възрастова група, пол, партида или държава, в която се поставя ваксината на „АстраЗенека“, се казва в съобщение на компанията. „Всъщност наблюдаваните случаи на такива събития са значително по-малки при ваксинираните отколкото може да се очаква сред общото население“, допълват оттам.

 

У НАС 

Разпореждането на премиера Бойко Борисов за временно спиране на ваксинацията е необмислено и то ще бъде отменено в следващите дни, тъй като има становища на Европейската агенция по лекарствата, на Европейската комисия, на Световната здравна организация. Всички до една казват, че няма никаква причина за такова решение, коментира пред БГНЕС д-р Стойчо Кацаров, председател на УС на Центъра за защита на правата в здравеопазването.  „И здравният министър, и директорът на агенцията по лекарствата казаха, че в България не са регистрирани тежки странични реакции от тази ваксина, няма причини за спиране. Това е мнението на експертната общност. Борисов е некомпетентен по този въпрос, освен това той няма и законово право да дава такива разпореждания. Това може да има много сериозни последици. Не толкова за тези няколко дни, когато ще действа разпореждането, колкото върху нагласите на хората. Хората, не само в нашата страна, до голяма степен са разколебани във ваксинирането, за всички ваксини, не само за „АстраЗенека“. От тази гледна точка, чисто психологически, разпореждането може да разколебае още повече хора и на практика да нанесе един много тежък удар на масовата ваксинация. Когато се разреши отново тя, хората вече няма да желаят, страхувайки се от вредни ефекти“, коментира Кацаров.

 

Още по темата