Медия без
политическа реклама

Турският парламент одобри спорното морско споразумение с Либия

Атина изгони либийския посланик заради кризата в отношенията

06 Дек. 2019Обновена
ЕПА/БГНЕС
Реджеп Ердоган

 

Турският Меджлис ратифицира споразумението между Либия и Турция за определяне и взаимно признаване на морските юрисдикции, съобщи БНР. Двустранното споразумение чертае морски граници между двете страни, които Гърция, Египет и Кипър смятат за неприемливи, тъй като навлизат в техните акватории.  

Споразумението беше подписано на 28 ноември на среща на президента на Турция Реджеп Ердоган с лидера на Правителството на националното съгласие на Либия Файез ал-Сарадж. Според него турската изключителна икономическа зона минава в непосредствена близост до гръцкия остров Крит. Още на следващия ден Атина привика турския посланик, за да поиска обяснения.

През март 2019 г. Гърция, Кипър и Израел подписаха споразумение за създаване на т. нар. Източносредиземноморски тръбопровод, който да пренася природен газ от района към Европа. Трасето на проекта за 7 млрд. долара обаче също преминава през морски участък, включен в споразумението между Анкара и Либия.

Вчера службата на ЕС за външна дейност поиска разяснения във връзка с меморандума, както и Турция незабавно да предаде на ЕС пълния текст на споразумението с Либия и призова Анкара да спазва международното право и да уважава суверенитета на страните в района, включително Гърция и Кипър. Междувременно тази сутрин гръцкият министър на външните работи Никос Дендиас е привикал либийския посланик в Гърция и му е съобщил, че е взето решение той да бъде отпратен от страната. Либийското правителство е отказало да предостави на Гърция текста на договора, каквито предварителни уверения е имало. Обявяването на посланика за персона нон грата не е равносилно на прекъсване на отношенията, уточни гръцкият външен министър, цитиран от АНА-МПА.

Споразумението между Либия и Турция увеличава съществуващите и до момента противоречия между страните в Източното Средиземноморие, посочва БНР. Кипър раздели морското пространство край острова на 13 участъка, пет от които засягат акватории, към които Анкара има претенции. От април 2017 г. турският сеизмичен кораб „Барбарос Хайреддин паша“ извършва проучвания край Острова на Афродита. По-късно Турция изпрати в тези води още един сеизмичен съд и сондажните кораби „Фатих“ и „Явуз“. Те са охранявани от съдове на турските военноморски сили. 

В Либия освен правителството на Файез Сарадж в Триполи, подкрепяно от Турция, съществува паралелна администрация в Бенгази, която е съюзник с ген. Халифа Хафтар, чиято основна база е гр. Тобрук. Ген. Хафтар се ползва с подкрепата на Египет, Обединените арабски емирства, Русия и Франция.

Още по темата