Медия без
политическа реклама

Според експерти вече няма нужда да се броят случаите на COVID-19

Канадска провинция вече спря да обявява новозаразените заради огромния им брой, но лекото протичане на заболяването

01 Яну. 2022
ЕПА/БГНЕС
Опашка за тестове в Португалия. В най-ваксинираната страна в ЕС в края на годината случаите надхвърлиха 26 000 на ден. Жертвите обаче са 5 пъти по-малко от нашите, въпреки че ние още не сме в омикрон цунамито и случаите ни са около 3000 дневно.

Американски експерти смятат, че броят на случаите на COVID-19 вече не трябва да се използва като критерий за противоепидемичните мерки, тъй като омикрон е по-лек, но много по-заразен от предишни варианти. В страните, където той вече е доминиращ, новата вълна е с размерите на цунами, но натискът върху болниците не е толкова голям, въпреки че се върна до нивата от началото на ваксинацията.

Статистиката на случаите причинява много страх и паника, а не отразява това, което отразяваше преди, когато бе в силна зависимост с хоспитализациите, коментира д-р Моника Ганди, професор по медицина от Калифорнийския университет в Сан Франциско, цитирана от "Гардиън".

Повдигането на този въпрос изглежда като отдавна чакания момент, в който ще променим отношението си към COVID-19 и ще го приемем за ендемично заболяване като настинките и грипа. В Нова Скотия, Канада дори вече обявиха в четвъртък, че спират да обявяват новите случаи. Според специалисти обаче е твърде рано за такава промяна, тъй като самите мащаби на настоящата вълна създават доста сериозни проблеми, не само с хоспитализациите, но и с огромния брой заразени, които са в карантина, както и с кризата за тестове, която се наблюдава например във Великобритания.

В САЩ в четвъртък имаше над 580 000 нови случая - втори рекорд за седмицата. Докато броят на случаите обаче се увеличи със 181%, хоспитализациите са само с 19% повече, а смъртните случаи даже намаляват с 5%. Подобна ситуация се наблюдава и във Великобритания, Дания и други страни, където вършее омикрон.

Вирусът изглежда по-ниско вирулентен по две причини, обяснява д-р Ганди. От една страна, имаме много повече имунитет сега, отколкото при предишните вълни, а от друга - вече има пет лабораторни изследвания, които показват, че омикрон не засяга белите дробове, смята тя. Затова и според нея вече трябва да се обявяват хоспитализациите и смъртните случаи, но не и броят на случаите, тъй като COVID-19 става като грипа - не можем да го елиминираме напълно, следователно трябва да се съсредоточим върху неговата тежест.

Все още обаче не може да се каже как ще протече омикрон цунамито в неваксинирана страна като нашата - навсякъде хоспитализациите са основно от неваксинирани.

"Няма нужда да обявяваме всеки случай, защото за повечето хора това вече означава леко неразположение. Вместо това трябва да съсредоточим усилията си върху най-уязвимите групи", обяснява д-р Робърт Странд, главен здравен експерт на Нова Скотия. Д-р Ганди все пак смята, че случаите трябва да продължат да се проследяват, но не публично. "Когато публично следяхме случаите, все още имахме за цел да елиминираме вируса, но това очевидно не е възможно", казва тя.

Ключови думи:

омикрон, COVID-19, пандемия