Медия без
политическа реклама

Само 22% от българите са оптимисти за 2019-а година

Най-позитивно настроени са хората в Африка и Индия, сочи изследване на "Галъп"

28 Дек. 2018

Българите не са ентусиасти за новата 2019-а година. Само 22% очакват тя да е по-добра от отиващата  си 2018 г., 30% смятат, ще е дори по-лоша, а 31% - че няма да има особена промяна, а 17% се затрудняват да направят прогноза.  Това сочат данните от Глобалния индекс на надеждата, изготвен от  "Галъп интернешънъл".

"В продължение на десетилетия глобалното изследване отчита парадокс: хората, живеещи в по-богати страни, са настроени по-песимистично към предстоящата година. И обратното. Изглежда, че страхът от загуба на това, което имаш, е по-голям от страха да нямаш", коментира Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация "Галъп интернешънъл".

Според него хората в Европейския съюз са все по-песимистични. Същата ситуация владее и Русия, докато оптимизмът за следващата година в САЩ е най-високият за последното десетилетие.

Очакванията за по-добро близко бъдеще растат за мнозинството анкетирани в Африка  - обикновено оптимистичен регион, въпреки нелеките условия на живот, а също и в Индия, в европейските страни извън ЕС, в САЩ и в Латинска Америка.

На Черния континент 66% са оптимисти. А в Индия цели 69% гледат с надежда към новата година.

В Близкия изток обаче песимизмът доминира - половината анкетирани очакват още по-лоша година. В Русия 26 на сто се подготвят за нови изпитания, почти като в Западна Европа, където 29% очакват сгъстяване на облаците, а според 36% няма изгледи за каквито и да било промени. 
Въпреки че традиционно оптимизмът за новата година преобладава в повечето държави по света, сега изключение правят Турция, Сърбия, Великобритания, Полша, Чехия, Русия, Босна и Херцеговина, България, Хонконг, Франция, Италия, Ливан, Йордания и Южна Корея.

44% от турците очакват, че през предстоящата година ще са по-зле, 33 на сто от сърбите също, 30% от англичаните дават по-лошо прогноза. Французите масово не очакват по-добро бъдеще – 39%, както и италианците -  55%.

Глобалното изследване пита хората по света и дали очакват следващите 12  месеца да бъдат мирни и спокойни, или ще има ръст на напрежението и конфликти. 

28% от света очакват 2019 г. да бъде по-мирна, но 34% смятат обратното.  Упованието в мира е най-ярко изразено в Индия, Гана, Албания, Нигерия и в Пакистан.

На фона на продължаващите протести на "Жълтите жилетки" във Франция в най-голяма степен (70%) очакват с нарастваща тревога новата година. 

"Традиционно, в предходните десетилетия повечето хора по целия свят очакваха по-скоро мирна нова година, отколкото изпълнена с опасности – с едно обичайно изключение: Близкият изток. Но сега, за първи път през този век, все по-голям брой западноевропейци очакват със страх, че следващата година ще е по-малко мирна. Глобалният политически ред, установен от победителите във Втората световна война, сега бързо се разпада и западноевропейските нации са загрижени какво ще го замести, а също и дали ще имат думата - докато силата в света се измества на изток", смята Кънчо Стойчев.

У нас 15% очакват идващата година да е по-мирна за света от отиващата си, 28% са на обратното мнение, а 38% очакват да е същата. 
На фона на останалите страни от ЕС България изглежда сравнително по-оптимистична за мира. 
Сравнени с останалите на Балканите обаче, българите изглеждат по-скоро песимисти за това дали годината ще бъде по-мирна. Например Румъния показва много по-сериозен оптимизъм - 45% от румънците са убедени, че през 2019 г. ще има по-малко войни.

 

Ключови думи:

мир, земя, планета, свят

Още по темата