Медия без
политическа реклама

Медицинските сестри протестираха на празника си

Дори извънредният им труд е нерегламентиран, защото надхвърля допустимите граници

12 Май 2025Обновена
СБМС протестира от години, но проблемите с условията на труд на съсловието са много далеч от решаване.
БГНЕС
СБМС протестира от години, но проблемите с условията на труд на съсловието са много далеч от решаване.

Няколко години след големите протести, блокирали даже парламента, медицинските сестри отново протестират за по-адекватно заплащане и нормални условия на труд. Днес, на Световния ден на сестринството, Синдикатът на българските медицински специалисти свика национален протест.

Исканията са без промяна, защото напредък по тях няма - заплащането е ниско въпреки многократните опити да се увеличи, натоварването е огромно и надхвърля допустимото работно време, хората работят в доста напреднала пенсионна възраст, а много болници са принудени да закриват отделения поради липса на сестри.

"Не сме постигнали кой знае какво по отношение на условия на труд и заплащане", коментира Мая Илиева, председател на управителния съвет на синдиката. Организацията настоява заплатата на медицинските сестри да се обвърже със средната за страната, по подобие на учителите, като нивото е 150%. „Без медицински специалисти не може да има здравеопазване. Това означава, че за да ги върнем тези, които са в чужбина, за да привлечем млади хора, ние не трябва да сме работещи бедни“, коментира Илиева. Тя посочи и че месечният график на сестрите е над лимита за извънредна дейност.
„Ние се съгласяваме с нашия работодател да извършваме закононарушение само и само графикът да върви, да няма липси, да ги покрием, да тушираме всичко. Когато няма медицински сестри се ползват здравни асистенти, парамедици, студенти. Ние сме наясно, че голяма част от тях са без медицинско образование и въпреки това никой не сигнализира“, обясни Илиева, цитирана от БТА. По думите ѝ в синдиката идват много малко сигнали за тези нередности.

ОБЕЩАНИЯ

Наясно сме с проблемите в системата, включително и с неравенствата в заплащането, но те са трупани с години и няма как да бъдат решени изведнъж, коментира по повод протестите здравният министър Силви Кирилов. Евентуални решения обаче може да има чак в бюджет 2026. Както е известно, намесата тук е много трудна, тъй като болниците са търговски дружества.

Междувременно в МЗ се проведе среща със зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков, като на нея е постигнато съгласие синдикатът да внесе конкретни предложения за промяна в работното време на определени медицински специалисти, за увеличение на работните им заплати и въвеждането на стандарт по здравни грижи. Предложения се очакват и за промени относно финансирането от държавния бюджет чрез бюджетите на общините като делегирана от държавата дейност, във връзка със заплащането на медицинските специалисти, работещи в детските ясли, яслени групи към детски градини и училищата, съобщават още от ведомството.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

медицински сестри

Още по темата