Медия без
политическа реклама

Ген. Мутафчийски: Не препоръчваме охлабване на мерките

20 Апр. 2020
Илияна Кирилова
Ген. Мутафчийски, началник на Националния оперативен щаб

След близо 40 дни изолация всички се питаме докога ще продължи извънредното положение и можем ли да очакваме поне някакво смекчаване на мерките. Началникът на Националния оперативен щаб ген. Мутафчийски бе гост на предаването „Питай БНТ” и отговори на зрителски въпроси.  Ето мнението му по някои от най-важните теми  

За пика, който трябваше да е около Великден и предстоящото разхлабване на мерките

Пикът наистина е около Великден, простото обяснение е неспазването на мерките около Цветница. Сега щяхме много по-смело да говорим какви са бъдещите планове за разхлабване на мерките, но това масово пътуване извън столицата наистина ни изненада. Толкова пъти обяснявахме какво е коронавирус, колко е опасно това нещо — изненадах се, че не разбраха все пак хората, може би”. 

За коефициента на заразяване 

“У нас този коефициент е трудно да се изчисли, но е над 3.5, докато в Германия  е 0.7 - тоест там 10 души заразяват 7. Това се смята за много добър показател и оттук-нататък се планира облекчение на мерките. Но той не оказва голямо влияние върху решенията - по-важен е капацитетът на здравните заведения, който засега в България е много добър”. 

За ситуацията в Швеция 

”Швеция беше една от страните, която гледа много либерално на коронвирус инфекцията и в момента смъртността в Швеция е 150 човека на 1 милион население, докато в България е 6 на 1 млн. Разликата е близо 30 пъти”. 

За повторното заразяване и бъдещата ваксина препоръките на СЗО

“Да, както предупреждава СЗО това, че си прекарал веднъж заболявавето и организмът ти има антитела, въобще не значи, че не можеш пак да се заразиш. Единствената алтернатива е да се ваксинираш, когато открият ваксина. Това го пише и в материалите на института „Робърт Кох”, и на материалите на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Атланта”. 

За готовността на болниците в България  

”В повечето райони на страната има готовност. След известно неразбиране в началото, Пловдив сега е една от дестинациите, които са най-добре организирани за борба с коронавируса. На територията на страната обаче има и критични точки и те са в северозападна България, където има и загуба на персонал, който е заразéн - Видин имам предвид”. 

За лекарствата и лечението 

”Леките случаи изискват симптоматични лекарства за сваляне на температурата и облекчаване на състоянието, които не е необходимо да бъдат изписвани по някакъв специален режим. Всички, които са над среднотежките случаи са приети в болница и в България това  все още може и се осъществява, защото няма изчерпан медицински ресурс”. 

За вероятността коронавирусът стане редовно явление - като сезонния грип, само че с по-тежки последствия

”Наскоро имаше много сериозна публикация в едно харвардско издание, която третираше точно това - как ще живеем в условията на коронавирус - един непрекъснат цикъл с отпускане и затягане на мерките. След като няма лечение и няма ваксина, ние не може да изпадаме в такава наивност, че той ще се разтвори във въздуха от само себе си”. 

За подсилването на имунитета 

“Всъщност най-тежкото  усложненние при тази болест е, когато нашият имунитет се свръхактивизира и ни убива. Затова и за този все още много нов вирус, не се препоръчват никакви профилактични взимания на каквото и да било. Още повече, че повечето от нещата, които се препоръчват за укрепване на имунитета, са по-скоро в сферата на фантазиите”. 

За магазините и парковете 

И при най-строгите ограничения трябва да има някакви приемливи компромиси, които да ни дадат  възможност да оцелеем. Това са магазините - където всички трябва да нося_ маски, да спазват дистанция, да няма струпвания. А относно парковете - най-вероятно скоро ще ги отворим. Моля ви, тогава направете репортаж и ще видите защо сега са затворени”. 

За маските 

“Първоначалният призив беше само болните да носят маски, защото иначе в света нямаше натрупат запас и лекарите щяха да останат без маски”. Иначе маските могат да предпазят както вие да заразите, така и да заразите някой друг.  

За изгледите за удължаване на извънредното положение след 13 май

„Всъщност това е политическо решение. То не може да бъде взето от щаба. Щабът само дава препоръки. Засега обаче не можем да препоръчаме охлабване на мерките, нека да видим до края на другата седмица. В момента се намираме в изкачващата се част на кривата на заболяването”. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?