Медия без
политическа реклама

Решаващата битка за Бахмут започна

Руската армия постепенно обкръжава града, но украинците засега не смятат да се изтеглят

08 Февр. 2023bbc.ru
Министерство на отбраната на Украйна
Командващият сухопътните войски на Украйна Александър Сирски инспектира фронта в Бахмут

След превземането на град Соледар в Донецка област руските войски продължават да затягат обръча около намиращия се на 6 км от там Бахмут. Сега това населено място е главна цел на Русия. Вчера министърът на отбраната на Русия Сергей Шойгу заяви, че ситуацията в Бахмут за руснаците се развива успешно.

Ако се съди по съобщенията в социалните мрежи, редовната армия на Русия и наемниците от "Вагнер" наистина продължават своето настъпление към украинските позиции. Шойгу твърди, че са превзети селата Благодатное и Подгорное. Това са северните покрайнини на Бахмут, които се намират до пътищата, съединяващи града със съседните Северск и Славянск.

Думите на Шойгу бяха частично опровергани от Главното управление на разузнаването на украинското министерство на отбраната. "Трябва да се отбележи, че от Соледар украинските войски се изтеглиха още на 25 януари, което и беше официално обявено от Генералния щаб. Що се отнася до други населени места, то превземането им от врага към този момент не се потвърждава. Въоръжените сили на Украйна (ВСУ)  продължават защитата на всички направления", се казва в изявлението.

Украинските военни използват логистичните маршрути, за които говори Шойгу, за снабдяване с оръжие, боеприпаси и за ротация на бойците.

От северната част на Бахмут руските войски се придвижват към пътя към град Константиновка. По това направление руската армия е превзела село Клещеевка, което се намира на 4 км от пътя, твърди Шойгу.

 

Два от трите маршрута са отрязани?

В сутрешната сводка на Генералния щаб на ВСУ за 6 февруари се твърди, че украинските войски са отбили руските атаки около село Зализнянское, което се намира след пътя към Северск, а не пред него. Също така са отбити атаки към село Ивановское, което се намира след Клещеевка, непосредствено до пътя към Константиновка. Това показва, че руската армия или вече е отрязала два от трите логистични маршрута към Бахмут, или поне е близко да го направи.

Но още вечерта на 7 февруари Генералният щаб на ВСУ съобщи, че под обстрелите на руската армия са попаднали Клещеевка, Зализнянское, Бахмут, Ивановское, Николаевка и др., което означава, че Клещеевка все още е под контрола на украинските военни.

Още в началото на февруари министърът на отбраната на Украйна Анна Маляр заяви, че Русия хвърля всички сили за обкръжението на Бахмут.

 

Отбрана или отстъпление?

За трудната ситуация в Бахмут признават и украинските военни, които се намират в града. Командирът на едно от украинските подразделения Денис Ярославски разказа в понеделник пред телеканала "Настоящее время", че руснаците са заели повече от 1/3 от територията на Бахмут и обстановката там е обективно тежка. "Врагът частично превзе града - промишлената зона и частния сектор по реката. Той наистина успява да пробие на неголеми участъци от фронта и да се приближи към нашите позиции. Сега градът се намира под постоянен, систематичен вражески артилерийски огън", казва той.

Река Бахмутка дели града на две неравни части. Източната се състои основно от частни домове, а на север се намира промишлената зона. Боевете в тези райони се водят вече няколко месеца. Западната част е значително по-голяма и там се намира административният център на Бахмут. Сградата на градския съвет се намира на около 600 метра на запад от реката.

По думите на Ярославски руснаците са взели под огневи контрол двата основни пътя, водещи от украинския тил в Бахмут, и се опитват изцяло да отрежат снабдяването на града. Той потвърди, че Бахмут се щурмува от регулярната руска армия, а не от вагнеровци.

"Те разговарят на професионален военен език. Това е редовната руска армия. Да, тя е обучена и не бива да се подценява. Дори ако има мобилизирани, те са малцинство. По-голямата част са кадрови военни", твърди той.

За ситуацията в Бахмут неотдавна разказа и командващият Сухопътните войски на ВСУ ген. Александър Сирски. Той заяви, че точно този район дълго време е готвен за отбрана и там е създадена система от инженерни заграждения, а релефът на местността способства воденето на защитни действия. "Всичко това превърна района в истинска крепост, около стените на която хиляди врагове намериха своята смърт. Ние използваме всички възможности - както инженерни, така и природни, за да унищожим най-добрите подразделения на противника. Битката продължава", каза Сирски след като посети Бахмут и околността.

 

Печелене на време

Чуждестранните разузнавания и аналитичните центрове обаче смятат, че ВСУ може скоро да бъдат принудени да отстъпят от Бахмут. Шефът на естонското разузнаване Марго Гросберг на 3 февруари заяви, че украинските военни може да изоставят града, защото защитата му по-нататък би било неразумно изразходване на ресурси.

"Удържайки Бахмут, украинските сили спечелиха време за създаване на нови линии на отбрана, за да се защитят други райони и населени пунктове като Краматорск и Славянск. В следващите седмици те вероятно ще отстъпят от Бахмут. Всичко зависи от степента на готовност на новите отбранителни рубежи. В някакъв момент ще стане неразумно да се изразходват ресурси за удържането на града", смята Грозберг. Според него превземането на Бахмут няма да доведе до някакви съществени изменения на фронта, но за Русия това ще е психологическа и морална победа, нужна за информационния фронт.

Шефът на Донецката областна администрация Павел Кириленко също не изключва превземането на Бахмут, но се съмнява, че руските планове за окупиране на цялата Донецка област са практически реализуеми. "Не изключваме никакви сценарии. Всички военни се намират на отбранителните рубежи. И се взимат всички възможни мерки това да не се случи", каза той в интервю за "Радио Свобода". Кириленко подчерта, че властите не смятат да използват украинските военни в качеството на пушечно месо. "Засега Бахмут се държи. Ние правим всичко възможно, за да унищожим колкото може повече човешки ресурси и въоръжение на противника", казва той.

Според украинския военен коментатор Константин Машовец развитието на ситуацията около Бахмут ще зависи от това дали ВСУ могат да удържат отбранителните позиции около пътя към Константиновка (път Т-0504). "Ако противникът премине пътя и започне боеве за Часов Яр, а също така пробие към Берховското водохранилище, тогава Бахмут еднозначно трябва да бъде оставен", смята той.

Украинският президент Володомир Зеленски нарече ситуацията около Бахмут трудна, но обеща, че "ще се борим, колкото можем".

Ключови думи:

Бахмут, Соледар