Руската столица Москва бе напълно парализирана заради парада по повод 80-годишнината от края на Втората световна война. Всички станции на метрото в центъра на града, заведенията и магазините по пътя на парада бяха затворени. Напълно бяха изключени мобилните комуникации.
Това е четвъртият парад по време на войната на Русия срещу Украйна, макар че руският президент Владимир Путин само бегло я спомена в своето слово.
На парада присъстваха лидери на почти 30 държави, сред които Китай, Бразилия, Венецуела, Сърбия. От ЕС присъства само словашкият премиер Робърт Фицо, който до последния момент се опитваше да намери маршрут до руската столица, след като балтийските държави отказаха да пуснат самолета му. За да ознаменува пристигането си, Фицо засне драматично видео със своя "брат по транспортни неволи" сръбския президент Александър Вучич от Червения площад.
Vučić and Fico, who barely flew to Moscow, met, held hands and recorded a “warm” video
— NEXTA (@nexta_tv) 9 май 2025 г.
Vučić called his meeting with Fico “brotherly,” and Fitzo said that “Serbs and Slovaks are brothers forever.”
😅They flew to Putin's parade with great adventures!
The Serbian president,… pic.twitter.com/9x1oWJr8lq
Владимир Путин седеше на централната трибуна редом с китайския президент Си Дзинпин. До него бяха двама ветерани от войната - 99-годишният Евгений Знаменски, който е участвал в превземането на Берлин с Първи Беларуски фронт, и 101 годишният Иван Мартинушкин, който е воювал в състава на Първи Украински фронт. На трибуната бяха и обвинени за военни престъпления в Украйна. Зад гърба на Путин бе Владислав Головин, морски пехотинец от 810-а гвардейска бригада на Черноморския флот, с позивна "Струна". Тази бригада бе многократно обвинявана в извършване на военни престъпления като екзекуция на военнопленници, използване на забранени вещества и убийство на мирни жители на Мариупол, пише "Дождь". Там беше и Ахра Авидзба, командир на т.нар. интербригада "Пятнашка" - военно формирование, воюващо на страната на Русия от украински сепаратисти, което е обвинявано в ред тежки престъпления като мародерство, отвличане, изтезания на украински военнопленници.
В речта си на Червения площад тази година Путин мина без преки заплахи към Запада. Той се спря основно на подвига на Червената армия и бегло на войната на Русия срещу Украйна. "Нашите бащи, деди и прадеди спасиха Отечеството. И ни завещаха да защитаваме Родината, да бъде сплотени, твърдо да отстояване националните интереси, нашата хилядолетна история, култура, традиционните ценности. Всичко, което ни е скъпо, свято. Ние помним уроците на Втората световна война и никога няма да се съгласим с изопачаването на нейните събития, с опитите да се оправдаят палачите и да се оклеветят истинските победители", каза той. Путин нарече Русия несъкрушима преграда "срещу нацизма, русофобията и антисемитизма". Войната срещу Украйна бе спомената с две изречения: "Цялата страна, общество, народ подкрепят участниците в специалната военна операция. Ние се гордеем с тяхната смелост и решителност, тяхната сила на духа, която винаги ни е носила само победа".
Миналата година Путин бе доста по-рязък. Той изнесе дълга реч срещу опитите да се изопачи "истината за Втората световна война", след което мина към директни заплахи срещу Запада с ядрено оръжие: "Русия ще направи всичко, за да не допусне глобален сблъсък, но в същото време няма да позволи на никого да я заплашва. Нашите стратегически сили винаги са в бойна готовност".
В парада на Червения площад участваха военни от 13 държави - Азербайджан, Виетнам, Беларус, Египет, Казахстан, Китай, Киргизстан, Лаос, Монголия, Мианмар, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. В него не се включиха военни от КНДР, но след парада Путин се срещна със северокорейски офицери в парадна униформа, а водещата на телевизионното излъчване предположи, че той им благодари за участието в бойните действия в Курска област.
Традицията за участието на чужди войски в парада започна през 2010 г., като тогава в него се включиха военни и от западни държави като САЩ, Великобритания, Франция и Полша. След анексирането на Крим и началото на войната в Украйна обаче отношенията на Русия със западните държави рязко се влошиха и военните престанаха да участват в парадите.
Тази година руските власти се опитаха да върнат поне отчасти блясъка на военния парад. На него бяха показани нови самоходни артилерийски установики 2С44 "Гиацинт К" и 2С43 "Малва", както и дронове "Геран" и "Харпия", "Орлан" и "Ланцет". От експерименталните машини минаха само бронираните "Курганец-25" и "Бумеранг". Двата модела бяха показани на парада ощ епрез 2015 г., но така и не влязоха в масово производство, нито се появиха на фронта в Украйна. Тази година прехваленият танк Т-14 "Армата" не бе показан, нито рекламираният изтребител Су-57. Нямаше я е пусковата установка на ракетния комплекс "Орешник". Останалата техника беше вече позната или леко модифицирана, пише bbc.ru.
Авиационната част от парада също бе по-скромна от обичайното - в небето се появи само съвместна група изтребители Су-30 и МиГ-29, както и осем Су-25 с цветен дим. За сравнение - през 2021 г. имаше 76 самолета.