Медия без
политическа реклама

Щабът иска среща със Св.Синод за ограничаване достъпа до църквите

Храмовете все така са отворени, а днес имаше литургия срещу вируса с десетки участници

22 Март 2020Обновена
Храмовете в страната са отворени

Националният оперативен щаб ще поиска утре среща със Светия Синод, на която ще бъде обсъдено провеждането на масовите събирания в православните храмове, съобщи БНР. Това е първа реална стъпка към затваряне на храмовете по време на извънредното положение, след като до момента към Българската православна църква бяха отправяни само вербални призиви.

Същевременно Светият синод все още не е излязъл с официално становище относно мерките, които църквата трябва да предприеме срещу разпространението на коронавируса. Синодалните митрополити правят индивидуални обръщения, засягащи конкретната епархия, която ръководят. Призивите обикновено са болните и възрастните хора да се отдадат на молитва в своят дом и да не посещават храмовете.

Православните храмове в цялата страна обаче са отворени. В тях има богослужения, определени за великия пост, а достъпът на вярващите остава неограничен. А предстоят големи християнски празници, които събират стотици миряни в църквите - в сряда е Благовещение Господне, а в началото на април са Лазаровден и Цветница.

Същевременно Главното мюфтийство отмени петъчната молитва за мюсюлманите, а католическата и протестантската църква обявиха, че ще предават своите литургии онлайн.

Генерал-майор Венцислав Мутафчийски обобщи ситуацията в момента: "Ние отправяме вербални послания към църквата, но решението може да бъде само на Светия синод".

Но въпреки, че вчера Светият Синод отправи послание към християните в страната да проявят мъдрост и да се молят от домовете и въпреки че призивът бе излъчен по БНТ, днес Църквата организира, а БНТ2 излъчи пряко неделна литургия срещу коронавируса. 

В продължение на повече от час телевизията излъчваше кадри как миряни стоят в непосредствена близост един до друг и как присъстващите чакат реда си да целунат кръста. Докато лекари и институции в България постоянно призовават хората в страната да бъдат дисциплинирани и да не се събират на групи, за да предпазят своя живот и този на околните, водещият на телевизионното предаване с богобоязлив тон обясняваше как вярващите дисциплинирано спазвали дистанция помежду си.

В същото време общинското радио в Силистра съобщи, че по инициатива на Доростолската митрополия и Община Силистра на светлинен билборд на кръстовище в Силистра са поставени две пана с молитва към Богородица. "Поставени са две пана с молитва към Богородица за спасение и текстове за здраве, единодействие и кураж", съобщиха от общината.
“В историята на Силистренска област има събития за борба с тежки болести. Всяка година в началото на март алфатарци връзват мартеници на каменни кръстове в четирите края на града. Жителите на малкия град вярват, че по този начин се предпазват от болести и тегоби. Тази традиция датира от 1733-1734 година и се свързва с чумна епидемия. Жителите на Алфатар масово се разболяват, но оцелелите първенци правят план за спасение. Изваждат камъни от местната кариера, а майстори-каменоделци правят от тях кръстове, като за труда си не вземат пари. Кръстовете са забити в четирите краища на селището и са осветени. С времето и заради политическите промени през годините алфатарци забравят за каменните кръстове. Но през 80-те години на миналия век при пророчицата Ванга отиват алфатарци. Изпращайки ги, тя им казва да открият каменните кръстове, да ги осветят и да ги пазят за идващите трудни години,” се казва още в съобщението

От община Силистра съобщават и за други свидетелства за минали епидемии на територията й. "Мемориал на равина Елиезер Папо в Силистра напомня за друга история. Папо е един от дванайсетте най-почитани равини.Роден е в Сараево, но е живял и работил в Букурещ. По време на руско-турската война през 1829 година пристига в Силистра. Тук спасява много хора от избухнала в лагера на руската армия епидемия от холера, създавайки карантинни "пояси" и лазарети. Заразява се и умира.Смята се, че е погребан в Силистра край река Дунав. Днес на това място е изграден мемориално-религиозен комплекс, включен в програмите на туристическите фирми и посещаван от поклонници", съобщава общинското радио.

Гръцкият митрополит Серафим Кифирски е бил арестуван за няколко часа за нарушаване на забраната за служене в църквата по време на карантината, срещу него е образувано дело, съобщава пък РИА Новости, цитирайки „Вима ортодоксиас“.

Гръцкото правителство забрани богослуженията във всички места за поклонение заради коронавируса, с цел да ограничи разпространението му по време на пандемията. В петък, Серафим, призовал вярващите в храма в градчето Хора на остров Китира и започнал да служи както обикновено, въпреки ограниченията. „Камбаните зазвъняха както обикновено, призовавайки вярващите в църквата“, пише изданието.
 

Още по темата