Медия без
политическа реклама

Предпоследно: Учениците от 1 до 4 клас се връщат в клас на 10 ноември

До тогава МОН ще покаже как точно ще става тестването, което е условие за присъствените уроци

За да се върне в клас една паралелка, трябва поне 50% от родителите да са дали съгласие децата им да бъдат тествани
Илияна Кирилова
За да се върне в клас една паралелка, трябва поне 50% от родителите да са дали съгласие децата им да бъдат тествани

Срокът, който дадоха властите за връщане на учениците от 1 до 4 клас в училище след тестване, изненадващо за много родители се увеличи с два дни - от 8 ноември на 10 ноември. Това стана ясно след изявление на просветният министър Николай Денков след близо 4-часов извънреден Отраслов съвет в МОН.

Акад. Денков обясни, че от организационна гледна точка най-рано учениците от 1 до 4 клас ще могат да се върнат в клас на 10 ноември - сряда, и то, ако тестовете бъдат доставени своевременно - към понеделник. Социалните партньори са се обединили около решението те да се прилагат в училищна среда - в класните стаи, от учителите. Само децата със специални потребности ще бъдат тествани вкъщи от родителите си.

Преподавателите в училище ще бъдат подпомагани при тестването от медицински специалисти, родители, медиатори, педгогически и непедагогически персонал, които отговарят на изискванията за безопасност - имат валиден документ за ваксинация или преболедуване, или се тестват два пъти в седмицата. Педагогическите и непедагогическите специалисти без „зелен сертификат“ ще бъдат тествани два пъти в седмицата с осигурени безплатни антигенни тестове, различни от тези за децата. Педагогическите специалисти, ангажирани с тестването, ще получат допълнителни средства от бюджета за 2021 г. за двата месеца до края на годината. Размерът на това възнаграждение ще бъде определен в анекс към Колективния трудов договор, посочи Денков. Не е ясно как ще се преодолее масовата съпротива на учителите да се занимават с тестване.

Самото тестване ще се прави в понеделник и четвъртък в първите 30 минути от деня. Това ще наложи промяна на дневния режим - часовете, междучасията или обедната почивка могат да се намаляват по решенията на директорите. В сегашния случай, ако децата се върнат в сряда, те ще бъдат тествани в сряда (както и всеки път, когато идват за първи ден на училище след отсъствие, карантина и др.).

Тестовете ще са щадящи - децата ще отделят слюнка в пликче (при единия вид тестове) или в пластмасова фунийка, свързана към контейнерче (при другия вид тестове). Т.е. нищо няма да им влиза нито в устата, нито в носа. Слюнката, смесена с реактив, ще се капва върху плочка, на която ще излизат една или две чертички. Ако при скрининга ученик е положителен, той трябва да бъде тестван в лаборатория, след което РЗИ трябва да реши дали карантинира цялата паралелка, или само положителния ученик.  

Минималният праг за връщане към присъствено обучение ще е поне 50% желаещи да се тестват на ниво паралелка, т.е ако половината родители в един клас откажат тестване за децата им, то и останалите няма да могат да се върнат в клас. Не е ясно как ще проработи мярката, при положение, че доста родители отказват категорично да тестват децата си. За нежелаещите да бъдат тествани училищата ще трябва да осигурят синхронно (в реално време) или асинхронно обучение, в зависимост от възможностите си. 

В дните до 10 ноември МОН ще проведе широка информационна кампания за всички подробности около тестването на децата - напр. кой ще събира пробите, как родители ще влизат да помагат и т.н., както и как точно ще бъде организирано дистанционното обучение за останалите вкъщи деца. Много малко училища ще могат да предложат хибридно обучение, при което част от децата учат в клас, а останалите - по същото време от компютрите си вкъщи. В масовия случай вероятно на децата, останали вкъщи, ще се дават по 2-3 онлайн урока, а през останалото време ще им се задават задачи, които да изпълняват сами.

По-рано през деня здравният министър издаде заповед, с която разрешава от понеделник, 8 ноември връщане в присъстването обучение за всички ученици от общини със заболеваемост над 500 на 100 000 души население, при условие, че всички деца се тестват с щадящи тестове два пъти седмично. Това обърка масово родителите, защото досега се говореше само за възстановяване на уроците в клас на най-малките от 1-и до 4-и клас. Може би затова от МЗ посочиха, че заповедта дава възможност присъственото обучение да започне след 8 ноември, но конкретните дати за всяко училище ще зависят от готовността за въвеждане на противоепидемичните мерки.

За педагогическия и непедагогическия персонал в училищата също ще се изисква тестване, ако лицата не притежават сертификат за ваксинация, преболедуване или антигенен, или PCR тест, предвижда новата заповед. Тя допуска присъственото обучение да се въвежда за отделни училища или дори отделни класове, в зависимост от преценката на образователните институции и създадената организация. Заповедта занижава прага за преустановяване на присъствените занятия - преди те се преустановяваха при над 750 заболели на 100 хил. души, а сега прагът е над 500 на 100 хил. души, но се дава право на учениците да се върнат в клас след тестване. В общините, където 14-дневната заболяемост е между 250 и 500 на 100 000 население, училищните власти могат да избират между два варианта - 100% присъствено обучение при осигурена безопасна среда с щадящи тестове, или без тестване, но за 50% от паралелките по ред, определен от министъра на образованието. При 14-дневна заболяемост под 250 на 100 000 население не се изисква тестване.

По-рано здравният министър съобщи пред "Дневник", че министерството е избрало 2 фирми, които ще доставят тестове за учениците и с които вече са сключени договори. Избрани са доставчиците, предложили най-ниска цена и могат да доставят поръчаното количество за кратко време. Самите тестове отговарят на изискванията на ЕК и са най-щадящите - със слюнка, при които не се бърка в устата на учениците. Поръчаните 400 000 теста ще стигнат за около 2 седмици. Затова МЗ ще обяви нова поръчка за по-дълго време, за да може постепенно да се премине към тестване и връщане в присъствено обучение и за по-големите от прогимназия в следващите седмици. Просветният министър също посочи, че след като се види как потръгне организацията на тестването при най-малките, ще се пристъпи към тестване и на по-големите, но без да се ангажира със срок.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?