Медия без
политическа реклама

Платеното по медицина остава 10 хил. лв. за първокурсниците

За студентите от втори до шести курс цените в някои вузове са като миналогодишните, в други - пак остават по-високи от м.г.

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

По-високата цена за платеното обучение по медицина - от порядъка на над 10 000 лв. - остава за новоприетите през 2020/21 г. студенти от първи курс. Това показва проверка на "Сега" в няколко медицински университета у нас във връзка с драстичното поскъпване на обучението срещу заплащане, заради което студентите поискаха дори среща с премиера Бойко Борисов.

Както "Сега" писа, редица вузове решиха да увеличат таксата за платено обучение по медицина с около 3000 лв. - от 7 на 10 хил. лв. - заради изменения в закона за висше образование, с които размерът на таксите се обвързва с допълнителен показател - комплексна оценка на качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда. Тази оценка се формира на база на критерии, определени с правителствено постановление и се променя ежегодно, т.е. всяка година таксите ще имат различен размер. От Националното представителство на студентските съвети обаче заявиха категорично, че настоящата ситуация, в която заради коронавируса много хора губят работата и доходите си, не предполага увеличение на таксите, тъй като новият им размер ще се окаже непосилен за много семейства. Оттам посочиха и че липсата на устойчивост и яснота относно ежегодните промени в размера на таксите за обучение ще доведе до отлив на кандидати за обучение срещу заплащане, което е крайно нежелателно при нарастващата потребност от специалисти и тенденцията за съществено намаляване на държавния прием.

Целта на новата формула, отчитаща качеството, е да се постигне съответствие на общия размер на средствата за издръжка на обучението на студентите, приети по държавен план-прием, и студентите в платена форма - да не се допуска със средствата от държавното финансиране да се покриват разходите на студентите в платена форма. От НПСС обаче настояха, че студентите следва да продължат да учат при условията/таксите, при които са били приети. Оттам съобщиха, че след редица преговори между студентската организация и медицинските университети, вузовете са се съгласили да намалят вече увеличените такси. "МУ-София и МУ-Варна вече дори са го сторили с решения на Академичните си съвети, като сега увеличението не е 45%, както беше, а 20% - за студентите във втори, трети и четвърти курс (за първи курс остават високите такси - бел.ред.), което все пак е добра стъпка", коментира преди време пред "Сега" председателят на НПСС Даниел Парушев, призовавайки и другите вузове, увеличили платеното си обучение в различни специалности, да вземат същите решения. 

Проверка на "Сега" показа, че платеното обучение по медицина в МУ-Пловдив, което първоначално щеше да се увеличи от 7090 лв. на 10 448 лв. за студентите от първи до трети курс, остава на цена 10 448 лв. за първокурсниците. За студентите от 2-6 курс то е "намалено" на 9248 лв., което пак е по-високо от миналогодишните такси, които бяха около 7 хил. лв. По дентална медицина високата цена от 8032 лв. също ще плащат само студентите от първи курс, докато за тези от втори до пети курс цената става 7090 лв. Същото се отнася и за специалностите фармация и медицинска сестра - кандидат-висшистите от първи курс ще плащат съответно по 9446 лв. и 4153 лв., а останалите - съответно 8246 лв. и 4015 лв.

При МУ-Варна също цените са коригирани, но без тези за първокурсниците. Платеното обучение по медицина там остава 10 212 лв. за студентите от първи курс, както бе първоначално предвидено, докато студентите от 2-6-ти курс ще плащат по-малко - 9012 лв. Обучението срещу заплащане по специалност дентална медицина се покачва от 7090 на 8032 лв. за първокурсниците, а за останалите то остава 7090 лв. (2-4ти курс) и 6832 лв. (5-6 курс). Фармация в платен прием в МУ-Варна първокурсниците ще учат срещу 8209 лв. (при 7090 лв. за м.г.), а останалите ще плащат по около 7 хил. лв.

"Ръководството на МУ-София взе предвид мнението на младите хора и потърси начини да намали таксата поне за вече обучаващите се студенти, като същевременно спазва изискванията на МОН", посочиха и от МУ-София в отговор на въпроси на "Сега". Първокурсниците по медицина (магистър) вече ще плащат не 6790 лв., както досега, а 9912 лв. За дентална медицина (магистър) таксата за студентите от първи курс е 9500 лв., за фармация (магистър) - 12 210 лв., за здравни грижи -  4304 лв. Миналата година сумите за медицина, дентална медицина и фармация бяха по 6790 лв., а здравни грижи - 4165 лв. Студентите от втори до шести курс т.г., избрали платените медицински специалности в МУ-София, ще плащат съответно 9012 лв. за медицина (с над 2 хил.лв. повече от м.г.), 8600 лв. за дентална медицина и за фармация, и 3604 лв. за здравни грижи.

В МУ-Плевен платеното обучение по медицина ще струва 9111 лв. на година за първокурсниците. За студентите от втори до шести курс тази специалност ще е е на цена от 8011 лв. Платеното по фармация става 6872 лв. за първи курс и 6772 лв. за втори и трети курс. По специалността медицинска сестра обучението срещу заплащане ще е 4804 лв. за I - III курс, а за IV курс - 4754 лв.

 

ДИСТАНЦИЯ

На фона на огромните такси, обучението на доста места няма да е както досега присъствено, а дистанционно. В МУ-София например цялото теоретично обучение - лекции, семинари и др. ще се провежда дистанционно на платформата Google Classroom. При провеждане на практическото обучение ще се намалява времетраенето на учeбните часове и броя на студентите в група, в съответствие със спецификата на отделните дисциплини по факултети. Лекциите в МУ-Пловдив също започнаха изцяло в електронен формат. Част от упражненията в теоретичните дисциплини също ще се провеждат онлайн, като присъствените практически упражнения ще се провеждат в клиники при спазване на противоепидемичните мерки. Хибриден модел на обучение - комбинация от присъствено и електронно преподаване - предлага и МУ-Плевен. За целта от тази учебна година във вуза е въведена образователната платформа за цифрово обучение на Lecturio. Като цяло медицинските университети се ориентират към смесено обучение - дистанционна форма на провеждане на лекциите и присъствено обучение на практическите занятия. Доста от другите вузове също са избрали смесената форма, като картината е шарена - някъде първокурсниците ще учат присъствено, а всички останали онлайн, на други места студентите в едни специалности учат присъствено, а в други - дистанционно и т.н.

 

 

 

 

 

Още по темата