Медия без
политическа реклама

Държавата иска повече студенти по математика и животновъдство

Правителството обяви местата в университетите за 2022/2023

Илияна Кирилова
Малцина искат да учат математика, защото е сложна

Сериозно увеличение в броя на държавно-субсидираните места за студенти по математика предлага за следващата академичната 2022/23 г. просветното министерство. Ако т.г. държавата отпусна 317 места за математици в държавните университети, то за тази са планирани 370 места. Това предвижда проект на решение на МС за утвърждаване на броя на приеманите за обучение студенти и докторанти тази есен. 

Според него държавата ще субсидира обучението в 38 държавни висши училища (вкл. военните) на 41 012 студенти, от които 35 281 след средно образование. Това е 655 места повече от м.г., или ръст от 1.62 на сто спрямо миналата учебна година.

Местата за прием на студенти се увеличават в 23 професионални направления. Според МОН те са от особена значимост за националната икономика, като целта е да се даде възможност на водещите висши училища в тях да приемат по-голям брой студенти. Най-голям е процентът на увеличение в три направления - растениевъдство, математика и животновъдство.

Миналата година бяха отпуснати 501 места за студенти по растениевъдство (от които бяха запълнени 468), като за тази година те се увеличават с 85 до 586 места. Лесотехническият университет ще може да приеме 78 студенти в това направление, Русенският - 24, ТУ-Варна - 56, Тракийския университет в Стара Загора - 103 и Аграрния университет в Пловдив - 325 души.

В областта на математиката местата са завишени с около 16% - от 317 на 370 места. Друг е въпросът дали вузовете ще успеят да ги запълнят, имайки предвид опита от последните години. През т.г. например от 317 места заети бяха едва 201, като реализираният прием в областта на математиката е един от най-ниските спрямо останалите направления. Т.г. Великотърновския университет получава 4 места за прием на математици, Пловдивският университет ще се опита да приеме 35 души, Русенският - 45, Софийският университет - 189, Шуменският - 27 и ЮЗУ - 15.

При животновъдството процентът на увеличение на местата спрямо м.г. е 15 на сто. Ако т.г. план-приемът бе за 120 места, всички от които бяха заети, то за т.г. Тракийският университет в Стара Загора и Аграрният в Пловдив ще имат възможност да приемат съответно 95 и 43 студенти по животновъдство, или общо 138 студенти.

От следващата академична година се увеличава още приемът на студенти държавна поръчка по общо инженерство - със 7.6%, машинно инженерство - 6.2%, материали и материалознание - 6.9%, енергетика - 5.1%, комуникационна и компютърна техника - 5% и др. Гладът за кадри у нас е именно в областта на техническите и природни науки, но тъкмо по тях държавата все още не може да привлече интереса на нужния ни брой студенти.

В опит да запълни недостига от кадри в икономиката държавата заплаща обучението на около 9000 студенти от 8 професионални направления и 18 защитени специалности. Сред тях са педагогика на обучението, религия, математика, физически науки, химични технологии, енергетика и др. Отделно от това от т.г. има възможност студенти от дадени специалности с бъдещ недостиг на кадри, определени в списък на МС, да не плащат такси за обучението си, ако бъдат наети на стаж във фирми, също определени от държавата. Условието е и да останат след завършването си 5 г. при същия работодател в България. Засега обаче от тази опция са се възползвали само 8 наши студенти - всички в областта на медицината.

 

ДОКТОРАНТИ

МОН предлага за 2022/23 г. да бъдат приети 1932 докторанти в държавните висшите училища, от които 1398 в редовна и 534 в задочна форма на обучение и 303 в научните организации, от които 174 в БАН и 59 в Селскостопанска академия.

Броят на студентите срещу заплащане, които могат да приемат вузовете догодина, е 16 026 души. 

 

 

 

Още по темата