Медия без
политическа реклама

Сделката с "Боташ" отива в прокуратурата

Президентското правителство е стоварило на България плащания от половин милион долара дневно за услуга, която не ползваме

11 Апр. 2024
Радослав Рибарски
Илияна Димитрова
Радослав Рибарски

Народното събрание ще се обърне към прокуратурата и ДАНС с искане да разследват 13-годишния договор за природен газ с Турция, който бившето служебно правителство на президента Румен Радев помогна да бъде сключен. Това заяви депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски, който участва в парламентарната анкетна комисия, проучвала от края на миналата година въпросния договор.

Той беше сключен между българското държавно дружество "Булгаргаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" в началото на 2023 г.  С него България получава достъп до турските терминали за втечнен газ, с което се гарантира енергийната сигурност на страната, обясняваха тогава президентът и служебният кабинет. Договорът бе държан в пълна мъгла - с оправданието, че клаузите били търговска тайна. Но тъй като започнаха да изтичат тревожни данни, всички политически сили в парламента се усъмниха и бе създадена специална комисия, която да разследва договора. 

Днес Рибарски обясни притеснителните изводи на анкетната комисия. Първо, "Булгаргаз" трябва да плаща ежедневно на турската страна близо половин милион долара такса за достъпа до нейната инфраструктура. Второ, това, за което плащаме фиксирана такса, всъщност не го използваме – имаме капацитет колкото за 14 танкера с втечнен газ, но през 2023 г. сме използвали за един и половина и въпреки това плащаме като за пълна натовареност.

"Въпреки че не го ползваме, плащаме такси всеки ден за пълния обем, който е договорило служебното правителството с министър (на енергетиката - бел.а.) Росен Христов", посочи Рибарски. Отгоре на всичко, договорът позволява на "Боташ" да използва българската газопреносна мрежа и това, твърди Рибарски, е довело до загуба на 27% пазарен дял за "Булгаргаз" миналата година.

Следващата седмица докладът на комисията ще влезе в пленарната зала за обсъждане и приемане заедно с предложение да бъде изпратен на държавното обвинение и на ДАНС. А новият енергиен министър Владимир Малинов ще трябва да работи за предоговаряне на сделката. За отбелязване е, че преди да влезе в правителството, Малинов беше изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" и активен участник в разговорите с "Боташ". 

 

Срам и позор

"Това е срамен договор за България. Безобразие, което се е случвало по времето на служебния кабинет, и продължаващо сега", коментира депутатът от БСП Борислав Гуцанов и се обоснова. 

„Договорът не е съгласуван  – само осем министри са го подписали, това прави акта нелегитимен. Тогавашният служебен министър Росен Христов е подписал договора, без да има това право, защото той трябва да бъде подписан от директора на „Булгаргаз“, а не от министъра предварително“, обясни Гуцанов.

Според него договорът трудно може да бъде развален, " защото е за два милиарда и 200 млн., и не виждам как Турция ще се съгласи. Трябва да бъдат подобрени условията по този договор, затова заключението на комисията е следното: договорът да замине за прокуратурата, за ДАНС, за да може те като компетентни органи да вземат нужните мерки. Ние в зала ще предложим да бъдат освободени сегашните директори на „Булгаргаз“, които и тогава са били директори. Как така те ще предоговарят договора, когато те са го подписали?“, каза още червеният депутат. И разкри още, че турската "Боташ" взима 9,19 долара такса за пренос, докато в Гърция транзитът се плаща почти два пъти по-ниско - 5,4 евро. "Два пъти разлика за едно и също нещо", подчерта с възмущение Гуцанов.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

"Боташ"

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?