Медия без
политическа реклама

Румънците бавят тировете при Русе и Видин

Копират товарителниците на всички камиони, обяснява Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи

19 Авг. 2022ОбновенаВАСИЛ ТАШЕВСКИ
Илияна Кирилова

Румънците бавят трафика на тировете на граничните пунктове на мостовете при Русе и Видин. Това твърди Димитър Димитров, изпълнителен директора на Камарата на автомобилните превозвачи.

"Правят много детайлни проверки на тировете и по отношение трафика на мигранти. Освен това бавят нещата, като снимат товарителниците на камионите, което не е нужно. На никой друга граница това не се прави, не само на вътрешните пунктове за ЕС. Не би следвало да има такъв контрол между две страни от Общността, още повече, че и България и Румъния са извън шенгенската зона", казва браншовикът. Според Димитров нашата страна трябва да има по-твърда позиция, а въпросът следва да се реши комплексно на ниво Европейска комисия, защото с тези опашки се нарушават и принципите на свободно движение в ЕС.

"На шофьорите на тировете им се налага да чакат по 2 денонощия и хората бедстват. Освен това има специфични товари, които не могат да чакат толкова време. За да се съхранят бързоразвалящите се храни, хладилните агрегати на камионите трябва да работят на място и да се харчи излишно гориво. Другият проблем е, че с периодичното, макар и леко, движение на опашката от тирове, водачите не могат да влязат в нормативите за часовете на шофиране и почивка", поясни браншовикът.

По думите му, има начин да се увеличи кадровият капацитет на граничните пунктове, защото подобни проблеми има на всички други по-натоварени ГКПП у нас. "Трябва да се мисли в два аспекта. Краткосрочно - как да се облекчи трафикът бързо. В дългосрочен план обаче никой не прави нищо. Важно е да се разширят зоните за проверка. От наша страна е добре да се изградят паркинги и важното е те да бъдат държавни, за да може там да се изнесе и граничният контрол, като те бъдат оградени и охраняеми. По този начин ще се решат проблемите с опашките в Русе и при моста и ще намалеят рисковете от пътни произшествия", смята той. Димитров припомни, че кметът на най-големия български крайдунавски град е обявил, че има свободен терен от 120 дка, който е подходящ за целта.

Според зам.-министъра на транспорта Николай Найденов проблемът със задръстванията около двата моста на река Дунав между България и Румъния са решими и се работи системно в тази посока. "И във Видин, и в Русе са предприети действия с местната власт. Отпреди няколко месеца беше ясно, че пътникопотокът ще се засили над 8 пъти", каза той в четвъртък в ефира на Нова телевизия. По думите му има обективни обстоятелства за това като войната в Украйна и повишаването на цените на транспортните услуги. "През юли се гласува на Национален междуведомствен съвет обща политика по отношение на изграждане на буферни паркинги, които да бъдат професионални и да позволят през контролирано пропускане", коментира Найденов.

По данни на пътна полиция в последните седмици трафикът към моста при Русе се е увеличил с 20%, като една от причините е спрялата навигация на кораби по Дунава, което е наложило прехвърляне на голяма част от товарите за Европа към жп и автомобилния транспорт. Между Видин и Калафат има увеличено преминаване и леки автомобили и автобуси, заради пътуванията на гастарбайтерите.

 

КМЕТЪТ НА МАРТЕН СЪБИРА ПОДПИСКА СРЕЩУ ЗАДРЪСТВАНИЯТА

Кметът на гр. Мартен, Русенско, събира протестна подписка срещу струпването на тировете в населеното място, съобщи той за „Сега“.

Според него наличието на толкова много камиони в градчето носи рискове за жителите му, не само от пътни произшествия. Той смята, че при това положение ще е много трудно на линейките или пожарните да пристигнат навреме при необходимост.

От началото на войната трафикът се увеличи рязко и Мартен се превърна в паркинг на тировете, изчакващи да минат през Дунав мост. Тапата е денонощна. Двете ленти от тук до Русе и обратно са запълнени от тежките камиони. Преди само веднъж на 2-3 месеца за по-ден-два максимум имаше такива струпвания и беше търпимо. Сега положението е непоносимо“, описа той ситуацията.

Тонев смята, че има просто решение и то е свързано с пълна реорганизация на работата на граничните пунктове и от наша и от румънска страна. „Освен голям паркинг в Русе, трябва да се намалят чиновниците работещи на ГКПП. Сега там има хора от 6 институции. Няма такава евродиректива, че всички да са на едно място. Според мен на пункта трябва да е само гранична полиция, а останалите да намерят начин да си свършат работата далеч преди границата. По този начин преминаването ще става много по-бързо“, предлага Тонев.

Още по темата