Медия без
политическа реклама

Ново 20: Превозвачите ще плащат наем за бордово устройство

20 Февр. 2020МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова

Превозвачите успяха да си извоюват значително намаление на тол-таксите след среща с премиера Бойко Борисов в края на миналата година, но са сюрпризирани от нов разход. За всяко бордово устройство, монтирано в камионите и автобусите, те ще трябва да плащат по 15 лв. месечен наем на избраните фирми-доставчици. 

Това стана ясно на днешното заседание на комисията по регионално развитие в парламента, на което участва министър Петя Аврамова с отчет докъде е стигнала подготовката на тол-системата, която трябва да заработи от 1 март.

"До старта на системата остават броени дни, но едва от вчера можем да правим заявки за бордови устройства. Няма време да оборудваме превозните средства и да обучим хората ни как да боравят с тях", посочи Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи. Тя разказа, че едва вчера са разбрали, че фирмите доставчици ще начисляват месечен абонамент за ползваните бордови устройства и попита министър Аврамова дали е знаела за това.

"Договорите между доставчиците на услугата и транспортните компании са частно-правни, държавата в лицето на Агенция Пътна инфраструктура не е страна по тях", отговори министър Аврамова.

Репликата й предизвика възмущение от страна на транспортните фирми и депутатите от опозицията. "Защо държавата ще плаща по 7% от приходите от таксите на избраните доставчици на тол-услуги, и в същото време те ще товарят фирмите с наем за обслужване? Утре ще ядосате премиера и той ще ви прати като глашатаи да се обяснявате", коментира Рамадан Аталай от ДПС. 

От транспортния бранш предупредиха, че много компании няма да излязат да работят от 1 до 3 март заради неяснотите около въвеждането на тол-системата и опасенията, че ще бъдат глобени.

Няма яснота за прилагането на другата алтернатива, с която ще се измерва пробегът на тежкотоварните превозни средства - GPS тракерите, тъй като доставчиците им все още не са регистрирани, стана ясно на заседанието на комисията. Третата възможност - маршрутните карти, пък не били удобни за редовните превози, защото ще костват висенето по опашки. "Опашките на границата с Турция ще станат десетки километри", прогнозира Йордан Арабаджиев от асоциацията на международните превозвачи.

Браншът предложи старта на тол-системата да се отложи с още един месец, през който всички превозни средства да бъдат оборудвани с необходимите устройства за проследяване и да се тества системата. До момента 32 000 превозни средства сме оборудвали, а остават още 72 000, съобщи Милтенова.

"Няма да отлагаме. Апелирам да намерим заедно начин да започнем тази тежка система плавно и последователно, кой с каквото е възможно на първо време - бордови устройства, GPS или маршрутни карти", призова министър Аврамова и припомни, че когато преди една година бяха въведени електронните винетки, през първите дни в ход се е доизглаждал процесът. "Няма план Б", заяви и проф. Олег Асенов от управителния съвет на АПИ.

Още по темата