Камерите на тол системата вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани, заяви вътрешният министър Даниел Митов.
"Всички шофьори трябва да знаят вече, че тол камерите, след влизането на промените в Закона за движение по пътищата, ще могат да засичат нарушителите, които се движат в аварийните ленти, както и да засичат средна скорост и съответно да се налагат наказания за недисциплинираните водачи", заяви той, цитиран от БНР. Според регионалният министър Иван Иванов и шефът на Националното тол управление Олег Асенов обаче санкции за аварийните ленти щяло да има още от събота и неделя.
Даниел Митов, Иван Иванов и Асенов инспектираха как работи тол системата на АМ "Тракия".
"Установяват се непрекъснато нарушения, включително и нарушения на шофьори, които продължават да карат пили с над 1,2 промила в кръвта. Аз тук няма да престана да повтарям, че за такива безотговорни шофьори трябва да се налагат много строги наказания и да бъдат изваждани от пътя завинаги", каза Митов.
"Това са първите тестове на синхронизираната система на тол управлението със системата на пътна полиция", посочи след инспекцията Митов и добави: "Както и поредната стъпка към засилване дисциплината на пътя".
Даниел Митов поздрави полицията, че в последните месеци са предприети безпрецедентни мерки за засилване дисциплината по пътя, съставени са многобройни актове, електронни фишове. Според него на безотговорни шофьори трябва да се налагат много строги наказания и да бъдат изваждани от пътя завинаги.
Има закупени камери, радари, текат процедури за още, тепърва ще насищаме пътя с повече контролни средства, а националната полиция ще продължи с мерките, патрулни автомобили, които ще контролират скоростта, каза Митов.
Министърът припомни, че промените в закона, които предстоят да бъдат гласувани в пленарната зала, засягат средната скорост, свързването на камерите на общините със системата на полицията.
Митов отбеляза, че е постигнат консенсус за парите от глобите от камерите на общините – половината остават в самите общини, а другите 50% - във фонд „Пътна безопасност“. Но всичко зависи какво ще приемат депутатите в крайна сметка.
Този пакет от мерки до голяма степен ще реши неща, идентифицирани като проблематични, смята вътрешният министър.
Движението в аварийната лента ще се наказва от тази събота и неделя, каза пък началникът на Националното тол управление Олег Асенов пред журналисти, цитиран от БТА. Той бе заедно с министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и вътрешния министър Даниел Митов на магистрала „Тракия“, на проверка как от тол управлението предоставят на МВР данни за нарушения при движение в аварийната лента.
Асенов каза, че вчера са имали работна среща с представители на "Пътна полиция" и са уточнили временен механизъм, по който още този четвъртък да започнат правоприлагане за нарушения в движения в аварийната лента преди настъпващия уикенд. Олег Асенов връчи на двамата министри символичен пакет от доказателствени записи. По думите на Асенов пътната безопасност не е задача само на едно правителство. Тя е социална задача и всички по един или друг начин трябва активно да участваме в нея и само тогава можем да постигнем значими резултати, допълни той.
Случайният принцип на разполагане на мобилни контролни единици до голяма степен ще минимизира нарушителите да правят каквото искат в участъците между камерите, каза той.
По думите на Асенов има възможност чрез мобилна система, която дава същите функционалности, да проверяват за нарушители. Асенов каза, че камерата дава информация за регистрационния номер на автомобила, неговата категория, цвят, държава на регистрация, място, дата и час на нарушението. Според него има всички данни, за да може нарушението да е с валиден доказателствен запис от гледна точка по Закона за административното наказание и действащото законодателство.
На въпрос какво е времето за реакция, когато се установи нарушител, до това той да бъде реално санкциониран, Асенов отговори, че времето за реакция е от няколко елемента. „Единият елемент е време за установяване. То е веднага или в рамките на текущия календарен ден информацията се трансферира. Оттам нататък започва административно-наказателната процедура“, каза още той.
След като бъдат предоставени данните на МВР, те ще се задействат съгласно закона.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството каза, че нямат информация за компрометирани участъци, които да принуждават шофьорите да преминават в лентата за аварийно спиране. Министър Иванов информира, че само на АМ „Тракия“ от София до Бургас има 49 портални рамки с камери, които вече засичат нарушенията. Когато бъдат одобрени окончателно промените в Закона за движение по пътищата, ще започнат да се налагат глоби и за превишена средна скорост от рамка до рамка.
„Затова призовавам шофьорите да бъдат много по-дисциплинирани. Благодаря на всички екипи от Националното тол управление и Пътна полиция, които в последните дни успяха да напасват двете системи. Така вече има свързаност и нарушителите, които влизат в лентите за принудително спиране, ще бъдат санкционирани“, коментира регионалният министър. Той обясни, че шофирането в аварийната лента е изключително опасно, защото се създават предпоставки за тежки инциденти и се блокира достъпът на аварийни екипи и извеждането на аварирали автомобили, което създава тапи в трафика. „Самосъзнанието на всеки участник в движението трябва да подобри и това е една добра мярка. Това са част от действията, които държавата предприема по отношение на войната по пътищата. Призивът ни към всички, които нарушават правилата, е да не го правят, защото застрашават живота и здравето на съвестните водачи. Целта ни е да имаме безаварийно пътуване. АПИ полага максимални усилия да имаме нормални пътища за движение, след 4-годишното забавяне. Оттам нататък всичко е в ръцете на самите водачи“, коментира още министър Иванов. Той добави, че приветства инициативата в контрола на движението да се включат и охранителните камери, както и тези на общините, защото в цялата страна се отчитат огромен брой нарушители. „Това ще е възпитаваща мярка. С превантивни действия шофьорите ще спазват правилата за движение“, категоричен бе Иванов.
Регионалният министър информира още, че в момента се обмисля АПИ да разработи и въведе система за интелигентно управление на трафика, както в Западна Европа. Това може да стане възможно на база европейска директива, която позволява част от приходите от тол таксите да отиват за тази цел. Възможно е такава система да има още следващата година.