Медия без
политическа реклама

Министър Христов обясни аварията в "Цанков Камък" с дефект в проекта

Служебният шеф на енергетиката обаче не смята да дири виновните за безпрецедентния инцидент във ВЕЦ-а

21 Ноем. 2022
БТА

Причината за аварията в хидровъзела  "Цанков камък" е слабо място в сглобка, вероятно заради проектантски дефект. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов, който посети едноименния ВЕЦ след приключилия авариен ремонт на савак - съоръжението за аварийно спиране на водата.

В началото на ноември от "Демократична България" алармираха, че ВЕЦ "Цанков камък" е излязла от строя и че Министерството на енергетиката крие за инцидента. От МЕ първо обявиха, че авария няма, после признаха, че се е наложило изключване на 85-мегаватовата мощност, а накрая се похвалиха, че е извършен сложен ремонт - "безпрецедентен в историята на българската енергетика", след който всички съоръжения на централата вече работят нормално.

Министър Христов, който инспектира хидросъоръжението в неделя, каза същото: "Операцията по отстраняването на дефекта е уникално изпълнена под ръководството на екипа на ВЕЦ-а и с участието на професионални алпинисти". Той даде и подробности за инцидента. 

Заради скъсване на сглобка табла с тегло 7.5 тона и с размери 6 на 2 метра се е откъснала и е паднала през водопровода до разклонението, където водата влиза в турбините. Таблата е била изтеглена, поправена на работна площадка във водовземна кула и монтирана обратно.  

"Такава авария не се е случвала никъде. Стандартните методи за отстраняване с нарязване на таблата или с други деструктивни методи биха отнели повече от месец работа и няколкостотин хиляди лева ремонт, подчерта енергийният министър. Той похвали участниците в ремонта - инженери и енергетици, че са решили проблема иновативно, с 5 пъти по-ниски разходи и в рекордно къси срокове.  Христов посочи, че не може да се говори за щети и пропуснати ползи заради аварията, защото през това време в язовир "Цанков камък" се е акумулирала вода, която ще се ползва за производство на ток. Изключването на  централата с мощност 85 мегавата не е застрашило сигурността на енергийната система, затова за аварията не било съобщено, поясни Росен Христов. 

Не е ясно защо министърът се опитва да омаловажи инцидента. Нещо повече, той дори си позволи да поучава депутатите от ДБ, които разкриха, че е имало авария. Те "неуважително се изказваха, че тук било изоставено, никаква поддръжка, призовавам ги публично да се извинят на колегите от енергетиката, защото тука всичко е като аптека", заяви пред журналисти Росен Христов. Всъщност служебният министър изпадна в тежко противоречие - от една страна твърди, че ВЕЦ "Цанков камък" е като "аптека", от друга страна признава, че в "аптеката" се е случила непозната в историята авария, която вероятно се дължи на проектантски дефект.  Ами ако в проекта има и други дефекти? Министърът не каза нищо за разследване на случая и за търсене на отговорност - от проектанта, надзорната фирма, комисията, която е приела съоръжението  и т.н. 

 

От НЕК

"Благодарение на интензивната работа и високия професионализъм на служителите на НЕК и на специализирана фирма с подемна техника, изваждането на долния сегмент от табления затвор, тежащ 7400 кг, от напорния тръбопровод с обща дължина 650 м, беше извършено за по-малко от четири дни. Тази изключително сложна операция е безпрецедентна в историята на българската енергетика и е поредно доказателство за капацитета на инженерите и експертите, работещи в компанията", се казва в съобщение на Националната електрическа компания. В дейностите се е включил и ЕСО -  Електроенергийният системен оператор, който е помогнал със специалисти и с техника. 

За "Цанков камък"

Хидровъзел Цанков камък е разположен в Западните Родопи. Изграден е на река Въча като трето стъпало на каскадата "Доспат - Въча". Каскадата използва водните ресурси за промишлено водоснабдяване, напояване и заелектропроизводство. Язовир Цанков камък акумулира воден обем от 110.7 млн. куб. м и е с дължина 15 км.

Основни подобекти на хидровъзел "Цанков камък" са едноименните язовирна стена, ВЕЦ с инсталирана мощност 85 MW и малка ВЕЦ с мощност 1.3 MW за осигуряване на екологичен приток в р. Въча.

 

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?