Медия без
политическа реклама

Кабинетът спасил всички европари за саниране на блокове

Застрашените средства по ПВУ ще минат през Банката за развитие, за да се броят за усвоени

За санирането има и български, и европейски средства. Но всичко става много бавно и много скъпо и за 10 години на практика са реновирани по-малко от 2000 жилищни сгради.
СНИМКА: ИЛИЯНА КИРИЛОВА
За санирането има и български, и европейски средства. Но всичко става много бавно и много скъпо и за 10 години на практика са реновирани по-малко от 2000 жилищни сгради.

Средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) за енергийно обновяване на жилища са спасени, обяви регионалният министър Иван Иванов. "Благодарение на усилията на МРРБ и на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев", подчерта Иванов.   

Заради закъсненията с процедурите и инвестирането в саниране на блокове имаше опасност Брюксел просто да отпише част от европарите. Българските власти са използвали "еквилибристика" - застрашената част ще бъде прехвърлена към Българската банка за развитие (ББР), с което формално София ще отчете усвояване. 

Сумата, която е за финансиране на вече напреднали работи по оздравяване на жилища, ще остане под контрола на регионалното министерство.  За средствата по ПВУ, за които вече е договорено да бъдат прехвърлени към държавната ББР, идната седмица правителството ще приеме специално постановление, каза  Иван Иванов. 

В момента се подписват договори по етап I  - общо 718, и се извършват плащания към общините с избрани изпълнители и започнали строително-монтажни работи. Досега са разплатени 2,5 млн. лв.

По втория етап са сключени едва 90 договора. Именно ресурсът за този етап ще бъде прехвърлен към ББР, за да не бъде загубен.

До края на 2029 г. очакваме инвестициите в енергийно обновяване на жилищния фонд да надхвърлят 4 млрд. лв., много домакинства ще усетят намаление на сметките за ток и парно. 

 

Равносметка

Регионалният министър отчете резултатите от първата Национална програма за саниране на блокове - тоест "безплатното" саниране с пари от българския държавен бюджет, което стартира през далечната 2015 г. при кабинета "Борисов".

Общият брой на реновираните блокове в страната за десетте години - от 2015 г. до края на 2024 г., е 1968. В момента има други 1969 стради с договори за финансиране, като са стартирали дейности по 99,9 % от тях, обясни министър Иванов. 

 

Засечки 

По националната програма за "безплатно" саниране са сключени договори за целево финансиране за 2022 сгради.

През 2023 г. поради недостиг на финансов ресурс са прекратени контрактите за 52 от тях.

В края на същата година от МРРБ е осигурен ресурс и са подписани двустранни споразумения за трансфер на средства с 6 общини за енергийно обновяване на 48 от блоковете. Поради несъответствие с изискването за финансиране чрез двустранно споразумение в една от общините отпаднаха 4 сгради.

През декември 2024 г. по инициатива на сдружението на собствениците е прекратено споразумението за трансфер на средства за друга сграда. Така двустранните споразумения за трансфер на средства за енергийно обновяване към края на миналата година са 47 на национално ниво.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата