Медия без
политическа реклама

Хайка срещу палатки съпровожда узаконяването на стената хотел

Укрепването на Алепу е въведено в експлоатация още през зимата

08 Юни 2020ОбновенаНИКОЛАЙ ИВАНОВ
е-бургас

Палатките и караваните са проблем, но стената хотел на Алепу - не. Такъв е развоят на (за)строителната морска одисея към момента.

Днес стана ясно, че инспектори на РИОСВ и Управлението по горите са започнали проверки на територията на общините Бяла и Долни чифлик срещу свободно къмпингуващи хора, разположили се върху частни терени. Хайка очевидно има и на юг, защото юристът и политик от "Да, България" Любомир Авджийски се оплака, че

полицаи са тарашили палатката му на Корал.

В социалните мрежи той дори разказа за насилие, макар да признава, че то не е оставило белези: "Снимах по време на обиска. След като спрях, единият полицай взе телефона и започна да рови в него, явно за да изтрие клипа. Тръгнах да го взимам, при което ме бутна и удари с юмрук в лицето. Явно са ги обучили, понеже няма никаква следа". Бургаската полиция проверява случая.

Пак днес се разбра, че проектът на Алепу е с издадено разрешения за ползване (въведен в експлоатация) в първата му фаза - брегоукрепване. Случило се е още на 13 февруари тази година. Практически това не е изненада. За проекта винаги се е знаело, че включва укрепване и градеж на хотелски комплекс. И си текат строителните дейности на него. Те бяха спрени временно единствено през зимата на 2019 г., когато се надигна недоволство. Шефът на ДНСК Иван Несторов се ангажира с проверка тогава и бе изнамерена формална нередност - че община Созопол е издала разрешително за двете дейности, а не една по една. Но нарушението бе бързо отстранено и още през март шефът на РДНСК - Бургас Милен Ненчев заяви: "Всички предписания от края на януари тази година са спазени". От тогава до днес строителството продължи във визирания официално от Ненчев вариант -

"В момента се изгражда укрепване, а хотелската част - после".

До тук нещата хронологично би трябвало да изглеждат разбираеми, ако не е едно тълкуване на Несторов, дошло при новия скандал. "Има издадена заповед през 2019 г. от 14 февруари, с която е спряно строителството на обекта, тоест тази заповед не е отменяна. Това означава, че строежът е спрян и не може да се извършва абсолютно никакво строителство“, заяви той пред медиите тези дни. Всъщност Несторов излезе и с противоположна версия - след проверка каза, че до момента е извършено само укрепване, всичко с книжата и дейностите било наред. Днес от ДНСК отказаха всякакви уточнения по темата с аргумента, че са заляти от питания от медиите и че тече прокурорска проверка. Ще излезем с  позиция след проверката, съобщиха от строителния контрол. 

А всъщност строежът се реализира с одобрението на самия Несторов. Поне такава позиция пред bTV изказа бившият служител на РДНСК - Бургас и настоящ синдикален лидер в бранша Любомир Йорданов. "Издаден е акт 16 за обекта (явно има предвид укрепването - б.а). С искане на възложителя до ДНСК е създадена държавно-приемателна комисия. Тя е една от най-тежките, подробно при нея се гледат и документите, и техническото изпълнение. Архитект Несторов е назначил държавно-приемателната комисия, на която инж. Ненчев е определен за председател. Не мога да обясня как тази сграда е приета, при положение, че има заповед за спиране на строителството. Но акт 16 пак се праща при арх. Несторов. Той може да подпише или мотивирано да откаже.

В случая го е приел.

Според комисията и арх. Несторов при този обект очевидно няма нарушения, построен е качествено, отговаря на всички условия, затова е въведен в експлоатация", заяви Йорданов. Малко по-късно пред БНР той заяви, че акт 16 е издаден в нарушение преди завършването на строителството. "Не съм виждал такова технологично изпълнение на подпорна стена", добави Йорданов.

Сагата очевидно ще търпи още причудливи завои.

Още по темата