Медия без
политическа реклама

Екоактивист разобличи депутатите - "бранители" на дюните

Ремонтът на Закона за Черноморското крайбрежие отново пали скандал

08 Февр. 2024ЮЛИАНА БОНЧЕВА
Поредна строителна площадка с разкошен изглед към Черноморския бряг.

Известният природозащитник Борислав Борисов алармира за нов скандален обрат в промените в Закона за Черноморското крайбрежие. Той директно обвини депутатите от Комисията по регионално развитие, че саботират усилията за опазване на  плажовете и дюните (или поне на това, което е останало от тях след варварското застрояване край морето). В гневна публикация във Фейсбус екоактивистът коментира какво НЕ е приела въпросната комисия  на последното си заседание за промените в ЗУЧК: 

❌ ОТХВЪРЛЯ предложението за защита на всички видове дюни - така че да се включат и ембрионалните.

❌ ОТХВЪРЛЯ предложението за обявяване на нови плажове за природосъобразен туризъм

❌ ОТХВЪРЛЯ предложението плажовете, които са извън населени места, но попадат в защитени зони, да бъдат включени в промените в ЗУЧК (да не се строи зад тях)

❌ ОТХВЪРЛЯ предложението договорите за концесии да се прекратяват едностранно от концедента при увреждане на крайбрежната плажна ивица от страна на концесионера.

Промените в закона бяха внесени през септември м. г. с подписите на знакови лица от управляващата коалиция, вкл. Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян Пеевски. От ПП-ДБ се кълняха, че едничката цел на проекта е да пресече по-нататъшни попълзновения към красивите плажове и прилежащите им гори и земи.  

Отхвърлените от комисията текстове, подготвени от природозащитната организация "Зелени закони", са били внесени дапълнително от Даниела Божанова, депутат от ПП-ДБ и съпредседател на "Зелено движение". 

"За лаиците ще припомня думите на съпредседателя на "Продължаваме промяната", изречени на 18 май 2023 в зала "Запад" на НС: "Първият основополагащ елемент е на проекта е: "Премахваме специалните възможности за застрояване на 100-те метра! Само че "във внесените текстове на закона няма и помен от "основополагащия елемент - обещанието "Зона А" да обхваща изцяло 100-те метра", коментира с горчивина Борислав Борисов, който е учредител на инициативата "Да не допуснем Синеморец да се превърне в Слънчев бряг.

Природозащитникът е добавил към публикацията си списъка на депутатите от регионалната комисия, за да покаже кой се "грижи" за Черноморското крайбрежие. Приложил е и линк към заседанието на комисията на 7 февруари с анотация: "Който има нерви, може да изгледа видеото тук: https://www.parliament.bg/…/20240207-7-19864-3205_Part1.mp4

По-рано, през ноември, проектопоправките в ЗУЧК пак предизвикаха скандал. Оказа се, че са вмъкнати промени, които не само няма да опазят брега от бетон, а ще позволят още презастрояване. 

Ще върнат ли депутатите днес строителството на хотели върху дюните?

ПРОБИВ

Междувременно като лъч в мрака дойде и една добра новина. "Най-големият дюнен комплекс по Черноморието „Камчийски пясъци", който е и е единственият, заобиколен от лонгозна гора", отново става защитена местност. Решението е на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите и е с дата 7 февруари, съобщиха от "Зелени закони". 

Решението на РИОСВ–Варна идва след трети опит за вкарването на „Камчийски пясъци" в списъка за защитените зони у нас. Последното, третото предложение, датира от май 2021 г. Зад него стоят от Асоциацията на парковете в България, Сдружението за изследователски практики и „Зелени закони". 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?