Медия без
политическа реклама

Държавните ревизори хванали нарушения само в 17 договора с европари

Агенцията за финансова инспекция отчете проверени 1520 обществени поръчки и видя голям спад на нередностите

Pixabay

На фона на непрекъснати корупционни скандали и сигнали за прахосване на публични средства Агенцията за държавна финансова инспекция се похвали, че миналата година е проверила 1520 обществени поръчки и е открила съществени нарушения само в около 200 от тях. Това става ясно от отчета на агенцията за 2020 г.  И още - при всички многобройни факти и съмнения за злоупотреби с еврофондовете АДФИ е намерила нередности само в 17 договора, финансирани от фондовете на ЕС и българския бюджет.

Авторите на отчета твърдят, че благодарение на усърдната работа на ревизорите ползвателите на публични ресурси са станали по-съвестни и дисциплинирани. Според поместена в документа графика обществените поръчки с дребни и едри нарушения са само 30% от всички проверени и делът им не е бил толкова нисък поне от 2014 г. насам. Това звучи като огромно постижение, като се има предвид, че през 2018 г. всяка втора поръчка е била с дефекти. Твърде спорно е обаче на какво се дължи това подобрение и дали наистина нарушенията намаляват, или просто фокусът на инспекциите е променени и ревизиите по различни причини ловят основно "дребни риби". 

Показателно за "успехите" на АДФИ е, че не успя да открие нищо нередно в нашумелия казус с държавното дружество "Автомагистрали", което директно получи 4.8 млрд. лева от държавния бюджет, за да дострои "Хемус" и да укрепва свлачища, а след това без обществени поръчки си нае подизпълнители и и започна да им раздава щедри аванси, то за дейности, които ще вършат след години. През април агенцията обяви, че е приключила ревизиите на двата пътностроителни мегадоговора на "Автомагистрали" за "Хемус" и нарушения и вреди не са били намерени. Месец по-късно служебното правителство обяви, че има откровено заобикаляне на правилата и погазване на Закона за обществените поръчки. Същото установи и одитът на Сметната палата, резултатите от който бяха публикувани в началото на юни.

  

Финансовите инспектори са проверили общо 1520 обществени поръчки на обща стойност 1,2 млрд. лева.  Нарушения са установени в 461 процедури, или в по-малко от 1/3 от проверените. При това почти в половината случаи разкритите дефекти са по-дребни - свързани са с неспазване на срокове, непубликуване на информация, пропуски при оформянето на документи и др. подобни. Съществените нарушения са следните: възложителите са поставили условия, които дават предимство или необосновано ограничават участието на кандидати в процедурите - 40 случая;  заобикаляне на закона и  възлагане на дейности без обществени поръчки - 161 случая,  сключване на анекси, с които са изменяни цени, срокове за изпълнение и др. - 12 случая; неподходящи процедури - в 4 случая. 

 

САМООЦЕНКА

"Наблюдава се намаление на установените нарушения при проверените обществени поръчки от общия брой на проверените обществени поръчки през 2020 г. спрямо установените през предходния отчетен период. Това обстоятелство е непосредствен резултат от регулярния и периодично осъществяван последващ контрол от страна на органите на АДФИ, и дефинираните от тях рискови групи възложители /публични и секторни/",  се посочва в отчета на АДФИ на 2020 г. 

 

ПОД ВЪПРОС

Като цяло данните в отчета на АДФИ изглеждат доста "захаросани" - при това не само заради  ширещото се в обществото "усещане за корупция". Факт е, че само за няколко седмици министрите от служебното правителство откриха десетки, ако не и стотици случаи на скандално харчене и прахосване на бюджетни пари във всички сфери - от свлачищата и язовирите, за  чиито ремонти държавата е отпускала стотитици милиони, през воените поръчки и ковид помощите, до итонга в резервата Яйлата край Шабла и столичните културни проекти Ларгото и Квадрат 500.

"Възможно е този спад на опорочените поръчки, който АДФИ отчита, да се дължи на избраната извадка договори за ревизии", коментира в своя статия Зорница Славова от Института за пазарна икономика. Тя припомня, че според друг официален доклад -  за същата 2020 г., само че на Агенцията за обществени поръчки (АОП) -  почти няма процедура без някакви нередности. В 98% от обществените поръчки, които АОП е проверила, грешки се установяват още в началния етап – при откриването на процедурите, в залагането на технически спецификации, в методиката за оценка на офертите. При това става дума за сериозни пороци, които обикновено водят до предрешаване на победителя - например не става ясно как точно се оценяват кандидатите и техните оферти, или пък информацията за самата поръчка е непълна и дава място за тълкувания, или направо се залагат условия, на които само един определен участник би могъл да отговори (чест случай в процедурите за покупка на автомобили).

 

Европол обяви, че романтичните финансови измами са във възход - Lex.bg NewsЕВРОПРОЕКТИ

През годината при 16 финансови инспекции по различни схеми и програми с финансиране от ЕС са регистрирани нарушения при разходване на средства само по 17 договора, гласи отчетът на АДФИ. При това почти половината от случаите са "архаични" - проектите са по стария програмен период (2007-2013 г.)   

Пет от договорите са с финансиране от Програмата за развитие на селските райони, четири - от ОП "Региони в растеж", два - от ОП "Околна среда" и т.н.

Откритите нарушения са основно "процедурни"  - свързани са с възлагането и изпълнението на обществени поръчки. Само при една инспекция е установено  "наличие на индикатори за измама". Има неизвършени, но платени, или двойно финансирани строителни работи и др.

 

 

Ключови думи:

АДФИ, АОП

Още по темата