Медия без
политическа реклама

Цените на бензина в Русия удариха нови рекорди

За да овладее ситуацията, правителството пак забранява износа на автомобилни горива

04 Авг. 2024
Цените на бензина в Русия трайно вървят нагоре
Телеграм
Цените на бензина в Русия трайно вървят нагоре

Руското министерство на енергетиката ще възстанови забраната за износ на бензин през септември и октомври, съобщи РИА "Новости". Причината са рязко скочилите цени на вътрешния пазар заради повишеното търсене и извънплановите ремонти на нефтопреработващите предприятия, повредени от атаките на украински дронове.

Руските власти вече веднъж спряха износа от 1 март до 31 август, но след натиск от петролните компании, чийто приходи паднаха, решиха временно да преустановят действието на решението от 20 май до 31 юли. 

Цените на бензина по руските бензиностанции скочиха рекордно за последната една година. Според данни на анализаторите стойността на автомобилното гориво расте вече пета седмица поред с рекордна скорост. През първата седмица на юли литър бензин е поскъпнал с 0.61% спрямо края на юни, от  8 до 15 юли - с 0.53%, а от 16 до 22 юли - с 0,55%. За три седмици през юли бензинът е поскъпнал с 1,77%, което е повече от май и юни взети заедно. Така рязко бензинът е поскъпвал само през юли 2015 г. (с 2,3%), през май и юни 2018 г. (с 5,1% и 2,1% съответно), както и миналото лято (с 2,2% през юли, толкова през август и с 2% - през септември). Някои анализатори казват пред радио "Свобода", че очакват към края на годината бензинът да е с 9-10% по-скъп спрямо 2023 г. Ако прогнозите се оправдаят, това ще е най-големият скок на бензинът за 10 години.

Главната причина за ръста на цените на бензина е войната в Украйна. Всекидневните удари на украинските дронове по руските нефтопреработващи предприятия изведоха от строя част от мощностите за по месец-два, а заради санкциите петролните компании не могат да внасят оборудване за ремонт. По данни на Reuters, заради атаките руските нефтопреработвателни предприятия са снижили преработката на бензин през 2024 г. с 4%. За щетите красноречиво говори и фактът, че руските власти засекретиха в края на пролетта на 2024 г. статистиката за производството на нефтопродукти в страната. Преди Росстат публикуваше тези данни всяка седмица. Сега последните публични данни са от 19 май. След тази дата информацията за цените на бензина изчезна от седмичните сводки и остана само мониторингът на цените. Засекретени са също така данните за производството и износа на нефт и газ, които също паднаха заради войната.

Според анализаторите има и политически момент - преди президентските избори и инагурацията на Владимир Путин през пролетта на 2024 г. цените са били изкуствено замразени и сега компаниите наваксват загубите. По данни на анализаторите за 10 седмици след 7 май, когато Путин отново встъпи в длъжност, продажните цени на бензина са се увеличили с 3%, а на дизела - с 1.5%.

Освен забраната за износ на бензин, властите се опитват да успокоят цените и с бюджетни субсидии за нефтопреработващите компании. През първото тримесечие на 2024 г. общата сума за това се е удвоила спрямо същия период на 2023 г. и вече е над 860 млрд. рубли. Половината от нея е за това петролните компании да сдържат цените на вътрешния пазар /така правителството компенсира приходите, които те биха получили, ако изнасят гориво/.

Собствениците на независимите бензиностанции, които не са част от веригите бензиностанции на големите петролни фирми, се оплакват от дефицит на пазара. "Навсякъде по регионите има недостиг на гориво. А от септември ще започне да действа още един фактор - нефтопродуктите ще престанат да бъдат приоритетна стока при жп превозите. Това ще доведе до по-бавни доставки и до още по-голям дефицит", обяснява един от собствениците на бензиностаниции пред Радио "Свобода".

Според експертите властите имат два инструмента, за да предотвратят кризата. Първо, трябва да задължат петролните компании да продават на борсата в Санкт Петербург до 30% от произведения бензин. Това ще позволи пазарът да се насити с продукти. "В момента предлаганият бензин на борсата не е достатъчен за спирането на ръста на цените", обяснява Радио "Свобода".

Втората мярка е забраната на експорт, която властите вече обявиха, че ще наложат. Според експретите обаче този път тя може и да не проработи. За петролните компании в момента е много важно да имат приходи, за да могат по-бързо да възстановят повредените от дронове мощности. Ако ги лишат от експорт, за тях ще е по-изгодно да съкратят производството на нефтопродукти, за да вдигнат цените на вътрешния пазар и така да си осигурят нужните приходи. Т.е. забраната за експорт вместо да реши проблемите с дефицита и цените, ще ги задълбочи.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?