Медия без
политическа реклама

АПИ пак "върти номерца" на Борисов

Транспортните фирми отказват да плащат 15 млн. лева годишен абонамент за бордови устройства

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Проф. Олег Асенов обяснява, че в АПИ работят почти денонощно за въвеждането на тол системата от 1 март.

Превозвачите отново са бесни на пътната агенция заради тол системата и пак заговориха за протести. Този път причината е в т.нар. бордови устройства, които шофьорите трябва да монтират в камионите и автобусите, за да отчитат изминатите километри и дължимите такси. Оказва се, че транспортните фирми са в капан - доставчиците не продават уредите, а ги предлагат единствено на "абонаментен план" с ежемесечна такса, при това с 2-годишен договор. Капанът е одобрен от АПИ.

До старта на тол системата - на 1 март, остават само 5 дни, а превозвачите изобщо не са готови - от над 70 000 тежки превозни средства у нас едва 7000 вече са се снабдили с бордови устройства. С други думи, 90% от МПС-тата не са готови за новия модел на плащане на пътните такси. Предстоят нови преговори с пътната агенция, а при неуспех може да се стигне до блокади и протести. Напрежението със сигурност пак ще ядоса премиера, който вече на два пъти директно се намесва заради гафове на АПИ - първо заради размера на тол таксите и обхвата на шосетата, после заради винетките и глобите в селища - сателити на София, заради които Борисов обвини пътната агенция, че му "върти номерца".

„Транспортните средства не са оборудвани с бордови устройства, тъй като голяма част от превозвачите изчакват да видят как ще се развият преговорите“, обясни пред БНТ Емил Николов от Съюза на международните превозвач. 

Превозвачите обвиняват Агенция "Пътна инфраструктура", че е допуснала монопол - само две фирми предлагат бордови устройства и диктуват неизгодни за бранша условия.  

"Интелигентни трафик системи, която е дъщерна компания на "Капш" - австрийската фирма, която внедрява тол системата у нас, иска от превозвачите по 18.90 лв. на месец за едно бордно устройства, като при това рекламира този абонаментен план на сайта си tollpass.bg като много изгодна промоция, важаща само при подписване на 24-месечен договор. За година сумата е 227 лева. 

Така, ако договорът бъде отказан предсрочно, "клиентът" трябва да плати неустойка. Т.е., ако по някаква причина транспортната фирма прекрати дейността си на първата година, ще трябва да плаща неустойка или "абонамента" до края на срока.
„Не говорим за наем на бордови устройства, а за месечен абонамент, което е абсолютно недопустимо“, коментира Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.

При това „Интелигентни трафик системи“ има право да откаже да сключи договор с клиент след извършена кредитна оценка.

Реакцията на АПИ по повод на натрапените абонаменти е потресаваща. Проф. Олег Асенов от управата на пътната агенция обясни: „Договорът, който ние сме сключили с доставчиците, дава възможност за различни начини на предоставяне на устройството – или под наем, или чрез закупуване. В общите условия е записано, че и двата начина за предоставяне на услугата са възможни. И вече самият доставчик сам избира кой да избере“.  С други думи, АПИ изобщо не е защитила интересите на транспортните фирми.

Конфедерацията на автобусните превозвачи обяви, че ще се оплаче в писмо до премиера Бойко Борисов от неизгодните условия.  „Не приемаме двугодишни договори,  няма да плащаме неустойки и месечен абонамент нито към доставчиците на бордови устройства, нито на GPS-и, защото с тази цел държавата им заплаща 7% комисиона от приходите за поддръжка. Ако това не е достатъчно, нека се направи нов анализ на ситуацията. Но няма как ние като потребители на услугата да заплащаме едни 15 млн. годишно“, обясни Магдалена Милтенова. 

Но според проф. Олег Асенов всичко е точно: „Както превозвачите са стопански субекти и работят, защото трябва да се развиват, така и националните доставчиците най-вероятно следват икономическа логика, за да предлагат бордовите устройствата по този начин“, коментира той. И твърди, че ново отлагане няма да има и тол системата ще стартира от 1 март - въпреки недоволството на превозвачите. 

В сряда транспортният бранш се събира на голямо обсъждане на проблемите с въвеждането на таксите за изминато разстояние. Вероятно тогава ще се разбере ще има ли протести.

 

ТАКСУВАНЕ

За да ползват бордово устройство, собствениците на тежкотоварни превозни средства над 3,5 т трябва да сключат договор с дружество - Национален доставчик на услуга. Това е само един от начините за плащане на тол такса. Друга възможност е предплатената услуга маршрутна карта, която ще се предлага на познатите места за купуване на е-винетки. Третата опция е отчитане на разстоянието и на дължимите такси с GPS тракер. В този случай превозвачите трябва да имат договор с дружество - Доставчик на декларирани данни. 

 

 

Още по темата