Медия без
политическа реклама

Здравният министър: Няма нужда от допълнителни мерки

С най-меките мерки в Европа сме предпоследни по заразени на Балканите, отчете Борисов

04 Авг. 2020Обновена
Извънреден брифинг в МЗ

Извънреден брифинг в Министерството на здравеопазването

Posted by bTV Новините on Tuesday, August 4, 2020

Няма нужда от допълнителни мерки срещу разпространението на коронавируса в България, обяви здравният министър проф. Костадин Ангелов днес на пресконференция във връзка с разпространението на COVID-19 у нас. Въпреки растящия брой на случаите правителството даже смята отново да направи отстъпки и да пусне публика на футболните мачове срещу гаранции от агитките, че ще спазват всички противоепидемични мерки.

Извънредният брифинг бе съпроводен от съобщение на правителствената пресслужба за среща на министъра при премиера Бойко Борисов, на която е присъствал и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. На срещата, на която отново очебийно липсва шефът на националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски, Борисов е разпоредил "фалшивите новини за затягане на мерките и за въвеждане на извънредно положени да бъдат опровергани с факти". В съобщението е предаден следният диалог:

"Главният държавен здравен инспектор каза пред министър-председателя, че по заболеваемост на Балканите България е само след Гърция. С повече случаи са Сърбия, Босна и Херцеговина, Република Северна Македония. „Само че от днес Гърция връща отново щаба си. Така че ние с най-меките мерки в Европа сме предпоследни на Балканите“, посочи премиерът Борисов."

Какво каза още здравният министър:

- Към настоящия момент няма съществен натиск върху болничната система. Имаме ясен план какво се случва във всеки един момент при увеличаване на натиска върху системата. Изчисляваме този натиск на дневна база според новорегистрираните случаи с коронавирус. Ако имаме под 150 случая, ще имаме разкрити 2499 легла, от които 397 легла за дихателна реанимация. Ако имаме 150-350 случая, ще бъдат разкрити 2832 легла, от които още 397 легла ще са за дихателна реанимация. При над 350 случая имаме готовност да разкрием 8415 легла общо, от които 7307 за консервативно лечение и 1108 за дихателна реанимация.

- Имаме хирургически маски за три месеца напред. Специализирани маски - за 7 месеца, еднократни гащеризони за 3 месеца, специализирани - за 9 месеца, ръкавици - за месец и половина. Най-ниско количество имаме на калцуни и ръкавици, МЗ полага всички усилия за увеличаване на наличностите.

- В целия свят има проблем с персонала. Знаете, че в целия свят тези пациенти се лекуват не само от инфекционисти. В момента имаме недостиг на инфекционисти, но той не е само тук. Имаме недостиг на реаниматори и анестезиолози, правим картиране в цялата страна на потребностите от специалисти. В края на годината ще представим карта на потребностите, за да можем да преценим в каква насока да насочим средствата, които ще получим по европейски програми, за да инвестираме в такива хора и развитието им. Стараем се да съсредоточим тежко болните в болници, където има персонал, който може да се справи с тях.

- Това заболяване крие все още много неизвестности, много учени в световен мащаб сгрешиха. В тази ситуация ние не знаем какви неизвестни още крие този вирус. В момента наблюдаваме неговото по-лесно предаване. Наблюдавахме промени в неговата вирулентност във времето. Подмладяват се новозаболелите, не знаем дали този процес ще бъде трайна тенденция. Единствените мерки, които са ефективни, са тези, които налагаме.

- По отношение на учебната година, искаме да намерим медицинската целесъобразност какво ще препоръчаме - как контролираме децата, как предотвратяваме разпространението на болестта в училищата, как карантинираме при положителен случай, как правим промяната в учебния процес. Има много въпроси, за които от следващата седмица ще бъде сформирана работна група.

- Подписването на анекс към националния рамков договор се отлага, тъй като се уточнява увеличението на клиничните пътеки, с което трябва да се увеличат и заплатите в системата, обясни Ангелов. Той отново обясни, че няма да се въвежда задължително тестване на всички пациенти при постъпване в болница. В същия анекс е записано и увеличението на клиничната пътека за коронавирус на 1200 лв.
- За искането за отваряне на мачовете за публика, министърът даде заявка да се изпълни желанието, ако агитките поемат гаранция да спазват всички противоепидемични мерки. "Няма как да спрем да живеем, но този път органите на РЗИ ще бъдат безкомпромисни", предупреди Ангелов. В последните седмици обаче главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев непрекъснато обяснява, че инспекциите са изключително натоварени. Съгласието на министъра идва в отговор на желанието на феновете на "Левски" и "ЦСКА-София" отново да бъде отменена забраната за допускане на зрители по стадионите. Тези на "ЦСКА-София" дори поставиха ултиматум, ако желанието им не бъде изпълнено. В резултат Бойко Борисов нареди на Ангелов и спортния министър Красен Кралев да оформят решение и то вече е факт. "Разрешава се съоръженията да бъдат запълнени до 50% от капацитета им. Максималният допустим брой на зрители в сектор е 1000 души, които трябва да бъдат настанени през седалка", се казва в официално съобщение от спортното министерство. По-късно се очаква и заповед от Министерството на здравеопазването. Така още от петък, когато започва новия сезон в Ефбет лига, на стадионите ще има зрители.

 

- За наргилетата - разсъждаваме по темата, но към момента не възнамеряваме да ги забраняваме. Всеки, който пуши наргиле е на възраст над 18 години и може да носи сам отговорност за действията си.

 

ОГНИЩА

Министърът даде подробности за двете огнища в старчески домове. Във Варна първият заболял е касиерка, вторият - лекарят на дома, който е на основен трудов договор на летище Варна. В Русе се изследва вероятност заразата да е пренесена през кафене, в което въпреки забраната за свиждания са се събирали обитатели и техни близки. В някои семейства във Варна също има заразени близки, което поражда съмнение, че и там не е спазвана забраната за свиждания.