Медия без
политическа реклама

Тошко Йорданов заплаши младите лекари с внос на чужденци за 500 лв.

Идете да работите пет години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук, нахока протестиращите специализанти депутатът

01 Юли 2025Обновена
Тошко Йорданов
БГНЕС
Тошко Йорданов

"Наясно ли сте какво щеше да ви случи, ако бяхте специализанти в Италия? От Рим ще ви пратят в Сицилия и ще имате трудов договор за пет години. Работете пет години в някое село в Сицилия и се върнете щастливи тук. Ако вие не работите тук, ние ще бъдем принудени да вкараме специалисти от други държави, които ще работят за 500 лв. щастливи, колкото може да си позволи държавата". Тези скандални коментари направи днес председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов в здравната комисия. Коментарите бяха насочени към протестиращите специализанти, които се борят за увеличение на заплащането в болниците. Коментарите бяха направени с особено груб тон и предизвикаха възмущение сред опозицията, докато управляващите предпочетоха да мълчат. Те са пълен контрапункт на мотото на протестите на инициативния комитет "Бъдеще в България": "Не ни гонете".

Днес здравната комисия организира поредната дискусия за заплащането на персонала в болниците. Въпреки тричасовото заседание до конкретни решения не се стигна. Управляващото мнозинство има идеи за законодателни промени, като обеща обединен законопроект до 28 юли, но специализантите също обявиха, че са подготвили свой законопроект и искат да го представят утре на кръгла маса. Тошко Йорданов, който не е член на комисията, демонстрира силно раздразнение от обсъжданите идеи за изход от патовата ситуация със заплащането в здравеопазването и бъркотията със законопроектите.

"Фишовете с ниските заплати (които шокираха по протестите - б.р.) са от частните болници. Предлагаме да ви решим проблема, вие отказвате. Сега искате по-високи заплати от преподавателите си. Това е безумно", скара се на присъстващите представители на инициативния комитет на протестиращите Йорданов. Той изтъкна на специализантите, че у нас те могат да специализират каквото си искат, докато в Италия например само отличниците получавали достъп до определени специализации. Възмути се, че има идея хората, специализирали в чужбина, да получават с 10% повече от тези в България. "Какво искате да им кажете на тези в България - че са по-тъпи? По-некадърни?", продължи да се кара Йорданов на и без друго смутените до краен предел протестиращи. После депутатът направи коментарите за селото в Сицилия и вноса на лекари от чужбина за 500 лв.

 

"Изключително е грозно как се навикахте на тези хора! Те не са виновни за недъзите на системата, а вие ги пратихте в Сицилия. Така ли ще говорите на младите хора в България?!", възмути се Георги Георгиев от "Възраждане".

Други реакции в комисията нямаше, но след като репликите на Йорданов се разчуха, заваляха писма с остро възмущение. Самият Йорданов на заседанието допусна, че може да е говорил малко емоционално, но извинение направи пет часа по-късно с имейл, и то с оправданието, че думите му са извадени от контекста ("Сега" предава и контекста, в който те бяха казани). Той смята, че ИТН предложили работещ вариант за заплатите на специализантите. " Ако въпреки това съм обидил някого, най-искрено моля да бъда извинен. Аз дълбоко уважавам всички хора в бели престилки в България. Казвам го с уважение и от цялото си сърце!", заявява Йорданов. 

"Абсолютно неприемливо е народни представители да третират лекарите и медицинските сестри като лесно заменима, нископлатена работна ръка, докато всъщност това са хората, които се грижат за здравето на всички нас и са бъдещето на здравеопазването ни. Лицемерно е да се твърди, че не могат да бъдат осигурени средства за младите лекари и медицинските сестри, докато се увеличават с 50% до 75% заплатите в секторите на сигурността без никакви реформи", коментираха от ПП, които имаха представители в комисията. Партията призова министъра на здравеопазването Силви Кирилов, който е в правителството от квотата на ИТН, незабавно да отговори дали подкрепя мнението на Тошко Йорданов. Същият апел се отправя и към останалите партии в коалицията.

"Във време когато всички заявяват, че имат приоритети за задържането на кадрите в здравната система, особено на младите медици, подкрепата да работят в България и да са добре заплатени и мотивирани да останат в страната ни, изказването на Тошко Йорданов е крайно недопустимо и цинично", коментират в позиция и пациентските организации от "Заедно с теб". Въпреки че изказването беше недопустимо, достатъчно дълго и обидите към младите лекари бяха повторени многократно, председателят на Комисията по здравеопазването и водещ заседанието, проф. Костадин Ангелов мълчеше благослонно. Мълчание имаше и от страна на Министерство на здравеопазването, отбелязват от обединението. Оттам също настояват незабавно институциите и партиите да вземат отношение с оглед нарастващото напрежение в социалните мрежи, и да изразят достойна позиция относно обидите към младите лекари.

"Има такъв резил. Оказа се, че за полицаите може увеличение с 50-70%, а за младите лекари - не. И не просто не може да се увеличат парите на медиците специализанти, ами понеже не са се научили да ядат въздух и да живеят с 500 лв., ще ги пращаме да работят по други държави", коментира Ивайло Мирчев. "Проява на невъобразима арогантност е отношението на Тошко Йорданов към младите български лекари, демонстрирано днес. Никоя страна не може да си позволи да гони медиците си. Още по-малко страна като България, която има застаряващо лекарско съсловие - над 50% от лекарите ни са над 55-годишни. Намираме се много близо до колапс на здравната ни система, ако държавата ни не вземе сериозни мерки със средносрочен и дългосрочен хоризонт, така че да спре изтичането на медицински кадри към страни, в които очевидно здрав разум има, а не като у нас", заявява още той. И допълва, че очаква от Тошко Йорданов да се лекува единствено при лекари, готови да вземат 500 лв.

Извън този скандал, комисията не роди почти нищо. Лайтмотивът беше, че няма пари за по-големи заплати, нито пък ще има. Обсъждаха се вече изпробвани варианти да се въведат прагове на заплащане, но и многократно бе изтъквано, че няма как държавата да казва на едно търговско дружество какви заплати да дава. Известно е и че общинските болници трудно ще издържат такова повишение, защото и сега някои от тях дават над 90% от приходите си за плащане на заплати.

От много страни се изтъкваше, че единственият вариант за повече пари е вдигането на здравната вноска. 1 процентен пункт ще донесе 1 млрд. лв. в системата, обяви председателят на комисията проф. Костадин Ангелов. Красимир Грудев от Сдружението на частните болници даже предложи на депутатите решение, с което те ще се отърват от тежестта да вдигат осигурителната тежест - да запишат в закона, че вноската не може да е по-ниска от най-ниската в ЕС. Грудев поиска още моментално да се върне старата потребителска такса за болничен престой (намалена неочаквано по Великден от 5,80 на 1 лев заради еврозоната). А също и изборът на лекар да стане 1000 лв., а изборът на екип - 2000 лв. Тези "екстри" уж са допълнителни и по желание, а всъщност тежат на всеки пациент, постъпил в болница. Сега тези такси имат таван от 500 и 900 лв. съответно.

Сред по-миролюбивите изказвания в комисията беше това на Александър Симидчиев от ДБ. "Шест години е обучението по медицина. Това означава, че ние лекарите инвестираме 20% повече от времето си в квалификация. После се учи още 4 години за специалност. Минимумът за един специалист, за да може да практикува, е 10 г. Това е четвърт от трудовия живот. Трябва да има елементарно ниво на справедливост, за да няма изтичане на хора", коментира той. Симидчиев отбеляза и очевидното - "не е въпрос на пари, а на организация. Не можем просто да хвърлим увеличена вноска върху нереформирана система".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата