Специализантите може да бъдат включени като изпълнители на медицинска дейност по договорите с НЗОК. Такава идея е обсъждана на днешната среща на работната група по изменение на наредбата за специализациите, която се събра в здравното министерство. На срещата Българският лекарски съюз пък е поел ангажимент да поиска договаряне за нови текстове в Националния рамков договор, които ще дадат правото на специализантите да бъдат включени като изпълнителни на медицинска дейност по договорите с НЗОК, като тази дейност ще бъде реализирана под наблюдение на лекар със съответната специалност, съобщи МЗ. Днес са набелязани няколко конкретни стъпки за обсъждане, допълват от министерството.
Първата стъпка е свързана с провеждането на централизиран изпит за специализанти. Министър Кирилов е изтъкнал, че такава промяна вече е обсъждана и от екипа на министерството. Централизираният изпит беше отменен по инициатива на организации на специализанти преди години. Сега Инициативният комитет на протестиращите "Бъдеще в България" пое ангажимент за писмено представяне в кратък срок на своята позиция за централизиран конкурс. Всички страни в работната група се обединиха около това, че е важно да се гарантира прозрачност при провеждането на конкурсите за специализанти.
Ще се обсъжда и медици с по-висок успех да имат улеснен достъп до специализация, като е възможно първите 50 специализанти по успех да имат възможност да избират от всички налични места за специализация.
Все още няма идеи какво да се прави с трудовото възнаграждение на специализанта. Сега то не може да бъде по-малко от минималния месечен размер на осигурителния доход за съответната икономическа дейност. Министърът е поел ангажимент работната група да разгледа всички възможности за корекция на този текст и да обсъди предложенията с работодателите. Както е известно, специализантите искат 150% от средната заплата за страната, но по-малките общински болници не могат да осигурят даже много по-малко увеличение.
Обсъждано е също създаването на дигитална платформа за сигнали, свързани с нередности по време на обучението на специализантите. Техните представители изтъкнаха, че към момента такива сигнали не се подават от притеснение за работните им места. От своя страна заместник-здравния министър д-р Бойко Пенков посочи, че е в правомощията на министъра на здравеопазването да извършва проверки за качеството на обучението и е важно правата на специализантите да бъдат гарантирани и да се осъществява системен контрол.
Обсъжданията в работната група ще продължат и на предстоящите срещи до края на месеца. Междувременно ще бъдат проведени и работни срещи с ректорите на Медицинските университети и деканите на Факултетите, както и с работодателските организации в сектора, обясняват от министерството.