Симеон Сакскобургготски, бивш премиер (2001-05 г.) и цар на България (1943-1946 г.), продава царския дворец в град Баня, Карловско.
Обява за продажбата на имота, с прилежащите сгради и парк, проектиран и създаден лично от Цар Борис III, разбуни духовете в Баня и надигна вълна от недоволство. От сдружение „Заедно за град Баня“ предлагат вилата да бъде закупена от държавата. Оттам изпратиха писмо до председателя на НС, премиера, президента, областния управител и кмета на общината, в което твърдят, че по този начин ще се гарантира защитата на обществения интерес.
Дворецът в Баня или Царската къща, е лятна вила, построена през 1929 г. в северния край на тогавашното карловско село, по проект на известните архитекти Иван Васильов и Димитър Цолов. Използван е от цар Борис III, семейството и роднините му. Дворецът е сред 6-те имота на царската фамилия и е единствената частна къща, построена от Борис III. Царят посещава Баня през 1925 г. след неуспешно лечение на ревматизма си в Хисаря и отсяда във вилата на своя приятел - фабриканта Велизар Багаров. Борис III решава, че Карловските бани си заслужават и той да има лятна вила в близост.
Земята е закупена от местните земеделци, като общата площ е 10 дка., от които 7 дка и паркът, през който е преминавала малка рекичка. В него има блатна секвоя, див кестен, магнолията и много други растения. На територията на парка има и лечебен минерален извор.
След отмяната на монархията в България през 1946 г. дворецът в Баня е национализиран от тогавашния комунистически режим. Едва след демократичните промени българският съд възстанови собствеността на наследниците на Борис III - княгиня Мария Луиза и Симеон II, който десетилетие по-късно стана премиер на страната.
До 1998 г., когато бе реституиран имотът, той беше сред основните туристически атракции в община Карлово, но след това постепенно западна и бе затворен за посещения. Интересът към него обаче продължава, посочват от сдружението, цитирано от Радио Пловдив.