Медия без
политическа реклама

Първите доброволци влязоха за 6-месечна срочна военна служба

120 ще се подготвят в Националния военен университет във Велико Търново, а 30 във факултет "Артилерия" в Шумен

10 Яну. 2022Обновена
Снимка: Архив

Първите 94 от общо 150 одобрени доброволци влязоха в понеделник за 6-месечна срочна военна служба. За обявените през септември вакантни длъжности са кандидатствали 290 български граждани. 222 от тях са допуснати до подбор от съответните комисии във военните окръжия в страната. Накрая е определено 120 от приетите кандидати да изпълняват службата си във факултет „Общовойскови“ на Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ във Велико Търново, а останалите 30 - във факултет „Артилерия, ПВО и КИС“ на НВУ в Шумен. Днес първите от тях постъпиха на служба във Велико Търново.
През първия месец от срочната служба резервистите ще преминат начална военна подготовка. След това им предстоят два месеца специална военна подготовка за придобиване на квалификации. Доброволната военна служба ще завърши с три месеца колективна подготовка. 
Следващият период, в който ще се проведе срочна служба в доброволния резерв, ще започне през юли 2022 г. 

Парламентът възстанови срочната военна служба, като засега е предвидено тя да е само доброволна. Това стана след като и на второ четене бяха гласувани промените в закона за резерва на въоръжените сили.

След изпълнението на срочната служба, резервистите могат да бъдат приети на военна служба или на служба в доброволния резерв във военните формирования на въоръжените сили без провеждане на конкурс. Те ще имат предимство при кандидатстване за работа в държавната администрация, включително и в органите и структурите в системата за защита на националната сигурност, при постигнати равни крайни резултати с други кандидати от проведената процедура.

Бизнесът и Министерството на отбраната са на път да се скарат заради промените в Закона за резерва на въоръжените сили на Република България, с които армията се опитва да позатвори поне малко голямата кадрова дупка.

Бъдещите резервисти са от цялата страна с разнородни професии и са на възраст от 20 до 39-годишни, предава БНР и разказва за някои от тях. „Жени Недкова Делянова съм, на 28 години, касиерка. Приемам го като предизвикателство. Харесва ми самата професия. Възнамерявам да си продължа кариерата в армията“.  „Казвам се Стивън Маджарсдки, на 21 години, от град Монтана. Завършил съм Стопанска професионална гимназия „Васил Левски“. Имах желание от малък да се запиша да изкарам школа и след това да продължа да стана военен. Това ми допада най-много. Надявам се, че всичко ще мине нормално“. 

„Бойко Караджов от Харманли, на 34 години, охранител. И аз го приемам като предизвикателство за дисциплина, за всичко останало. На този етап ми харесва в много отношения – като работа, като отношение към хората, парите също“. 

„Марияна Димитрова от Тутракан, на 26 години, професията ми е куолити ашурънс – това е тестване на софтуери. Мотивът ми да бъда тук е, че винаги съм знаела, че моето място е тук, като призвание, нищо конкретно – просто зная, че трябва да правя нещо различно. Да правя нещо, което не обичам е по-мъчително, отколкото да бъда тук. Семейството ми не са военни, бяха горди и щастливи, пожелаха ми успех“.  

Успех на първите резервисти пожела и зам.-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и определи началото на програмата като знаменателен ден, а целта ѝ заяви: „Повишаване състава на резерва на въоръжението сили и повишаване на броя на българските граждани, които са решили да се присъединят към българската армия и към въоръжените сили. Окривим началото на един пилотен проект на Министерството на отбраната с надеждата, че този проект ще бъде успешен и че българските граждани, които са проявили волеизлияние да се обучават и да бъдат подготвени за задачата за защита на националната сигурност, ще бъдат достатъчно много, за да може Българската армия да има така необходимия резерв и да се попълни текущия некомплект от военнослужещи“. 

 

 

"Сега" припомня:

Доброволна военна служба бе приета от депутатите през декември 2020 г.с промени в закона за резерва на въоръжените сили. При нея се предвижда всеки български гражданин до 40 години да може да служи в доброволния резерв на въоръжените сили.  Срочната служба ще се осъществява два пъти в годината, като през шестмесечна подготовка ще  може да минават по 300 души. Според разчетите разходите на година ще бъдат 8.3 млн. лв. През първите три месеца ще има начална и специализирана подготовка, а във вторите – изпълнение на задачи във военните поделения. Преминалите доброволно през резерва могат да бъдат викани на активна служба при привеждане на въоръжените сили или част от тях в по-висока степен на бойна и оперативна готовност.

Още по темата