Медия без
политическа реклама

Поне 6 страни от ЕС гледат притеснено към България заради COVID-19

Карантина и/или отрицателен PCR тест изискват Словакия, Словения, прибалтийските републики и Кипър, а от днес - и Австрия

08 Юли 2020ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Илияна Кирилова

Поне половин дузина държави от Европейския съюз са затегнали мерките срещу България заради коронавируса. Това показва справка на „Сега” в специализирания сайт reopen.europa.eu и интернет страницата на българското външно министерство. Повечето страни в Европа все пак остават напълно достъпни за българите, желаещи да пътуват. При всички случаи обаче категоричната и повтаряща се препоръка на родното МВнР е пътувания в настоящия момент да не се предприемат.

Към групата на държавите, предпазливи спрямо България, на 8 юли се присъедини Австрия. Властите във Виена предупредиха гражданите си да не пътуват към нашата страна заради продължаващото разпространение на COVID-19. А за посетителите от България ще се прилага 14-дневна карантина.

Словакия е изключила България от списъка на страните с „нисък риск”. Затова и пристигащите от нашата страна трябва да останат в изолация, докато не разполагат с отрицателен PCR тест, направен от местна лаборатория. Минаването транзит е позволено само ако се спира единствено за гориво и пътуването продължава не повече от 8 часа.

България не влиза в списъка на безопасните държави и според Словения. Пътниците от нашата страна трябва да спазват 14-дневна карантина. Изключение се прави само за определени категории работници и служители. Пътуващите транзитно през страната могат да минават само по главните пътища, да спират само за гориво и тоалетна, не и за нощувка, и да я напуснат в рамките на 12 часа.

Проблемни за българите са прибалтийските републики. Естония пропуска без ограничения пътуващи само от страни с по-малко от 16 случая на COVID-19 на 100 000 души население. България не влиза в това число и затова посетителите от нашата страна ги очаква задължителна двуседмична карантина. Латвия налага ограничения на страните с над 15 заразени на 100 000, което вкарва българите в групата на подлежащите на задължителна карантина.

Лицата, които пристигат в Литва от България и Румъния, трябва да минат задължително през 14-дневна самоизолация. Това решение, предложено от здравното министерство, е одобрено по време на днешното правителствено заседание, съобщи в същото време ТАСС.Министерството на здравеопазването на Литва обнови списъка със страните с неблагоприятна коронавирусна ситуация, който влиза в сила утре. Пристигащите от тези държави литовски граждани, както и чужденците, на които е разрешено да влязат в страната, са задължени да останат в изолация в течение на 14 дни. В списъка фигурират 63 страни, като днес към тях бяха добавени България и Румъния. 

Както уточнява здравното министерство, за неблагоприятни се смятат държави, в които през последните 14 дни са регистрирани повече от 25 нови случая на заразяване на 100 хиляди жители. България заема особено място в този списък. От 17 юни, след като беше отменена общонационалната карантина, Гърция и България бяха единствените направления, където туристическите фирми в Литва започнаха да изпращат туристи. От Литва към България седмично излитаха четири чартърни самолета, които бяха практически запълнени, припомня руската агенция.

Миналия месец Кипър премести България в списъка на страните, с които трябва да се внимава. Затова българите трябва да разполагат с отрицателен PCR тест, направен до 72 часа преди да пристигнат на острова. Друго затруднение е, че кипърската република от 9 юни приема само полети от дестинации, покриващи определени епидемиологични критерии. Затова местните власти препоръчват на пътуващите със самолет да направят предварителна онлайн проверка на сайта на туристическото им министерство.

Нелека е процедурата, налагана на посетителите на любимата на българските туристи Гърция. От 1 юли гръцките власти задължиха всички пътници да попълват т.нар. формуляр за локализиране на пътниците (Passenger Locator Form - PLF) най-малко 48 часа преди да влязат в страната. С PLF формуляра върви QR код, който се проверява от граничните служители. В зависимост от информацията в кода пътниците може да бъдат насочени към зона за преглед. Докато стане ясен резултатът от прегледа, пътниците са длъжни да се самоизолират на крайния адрес, който са записали във формуляра. Ако са положителни за коронавируса, трябва да прекарат 14 дни в изолация в определени за това места в страната. А онези, които планират да спират многократно по време на пътуването си, трябва да обявят маршрута си пред властите.

Няма никакви ограничения да се пътува до Хърватия, която също е привлекателна за българските туристи. От пристигащите обаче се иска да попълват предварително електронен формуляр със здравна информация.

От 11 юни 2020 г. български граждани могат да влизат в Турция без да им бъдат налагани ограничителни мерки коронавируса. Но при основателни съмнения за здравословното състояние на пътуващите се правят безплатни тестове за COVID-19 на граничните пунктове.

Северна Македония отвори всичките си гранични пункове на 26 юни. Още тогава беше отменено и задължителното до онзи момент изискване за отрицателен PCR тест и карантина. Същото е положението и по отношение на Сърбия, макар че страната напоследък се бори с нарастващ брой случаи на заразени.

Изолация или карантина се прилагат в Румъния за пристигащите от страни с висок риск. България обаче засега остава извън този списък, който се обновява всяка седмица.

В Германия се прилага задължителна 14-дневна карантина в почти всички федерални провинции за пътуващите, които идват от страни, категоризирани като рискови. След като влязат във ФРГ, такива пътници са задължени да уведомят местните здравни власти и да се самоизолират. В момента обаче това важи само за посетители от Швеция.

Няма задължителна карантина във Франция за туристите, които идват от другите страни в ЕС, Шенгенската зона и Обединеното кралство. Транзитното преминаване също не е проблем за носителите на европейски лични карти, като българите. Но пътници, които показват болестни симптоми на граничните пунктове, трябва да се изолират, независимо от националността им.

Пътуващите към Великобритания трябва да бъдат подготвени за задължителна 14-дневна карантина. Също така предварително трябва да попълнят електронен формуляр, в който да предоставят редица данни, включително адреса, на който ще прекарат карантината. Изключение се прави за определени категории лица.

Испания, една от страните с най-многобройна българска общност, вдигна граничния контрол на 21 юни за страните-членки на ЕС. За гражданите на съюза няма ограничения при пътувания, нито изисквания за карантина. Изключение се прави за пътуващите през страната, които показват симптоми, съвместими с COVID-19. Пристигащите в Испания по въздух, независимо какъв паспорт носят, трябва да попълват формуляр за здравословното си състояние.

С Италия, фаворизирана от българите туристическа дестинация, също нямаме проблем. От 3 юни обаче на задължителна карантина подлежат всички, включително и граждани на ЕС, които са посетили трета страна 14 дни преди пристигането си на италианска земя.

Почти напълно затворена остава Русия за всички чужди граждани. Пристигащите преминават през двуседмична карантина и трябва да си правят тест за коронавируса.