Медия без
политическа реклама

Независимите депутати въстанаха срещу "партийното робство"

От ДПС-Доган и "Величие" настояха да не бъдат изключвани от парламентарния живот

03 Авг. 2024
Сред инициаторите на искането е председателят на ДПС Джевдет Чакъров, който беше изключен от групата си от другия лидер на движението Делян Пеевски.
Илияна Димитрова
Сред инициаторите на искането е председателят на ДПС Джевдет Чакъров, който беше изключен от групата си от другия лидер на движението Делян Пеевски.

С искане да се разшири участието им в парламентарния живот излязоха независимите депутати. Те настояха парламентарните групи да им позволят да участват в работата на постоянните комисии на Народното събрание. В момента независимите са изключени от тези комисии, както и от временните анкетни комисии.

В 50-ото Народно събрание 39 депутати са напуснали своята парламентарна група (какъвто е случаят с част от парламентаристите от ДПС – бел.а.) или са били изключени (отново някои депутати от ДПС, както и един от БСП – бел.а.), или групата им се е разпаднала (както се случи с "Величие" - бел.а.). Това е безпрецедентен брой – никога досега независимите не са достигали една шеста от състава на Народното събрание.

Проблемът е в това, че независимите имат доста по-ограничени права от колегите им, които членуват в парламентарни групи. Не могат да бъдат приети в друга група, нито да сформират нова. Могат да им бъдат определени места в постоянните комисии, но това никога не се случва, защото политическите сили съзнателно се опитват да отстранят независимите от законодателната работа. Ако депутат напусне или бъде изключен от групата си, той губи местата си в постоянните комисии и в делегациите на Народното събрание. Независимите не могат да предлагат създаването на временни анкетни комисии. Имат изключително малко време за изказвания, което намалява още повече, когато бройката на независимите се увеличава. При изслушвания всички независими заедно имат право да зададат един, единствен въпрос.

Сега някои от тях са решили да направят нещо по въпроса. Те са внесли проект на решение, с който предлагат да им бъдат отпуснати места в постоянните парламентарни комисии. В него се посочва по колко места искат за всяка комисия (между 2 и 4 – бел.а.), както и конкретните имена на хората, които да ги заемат. Става въпрос за поддръжници на Ахмед Доган, сред които е председателят на ДПС Джевдет Чакъров, депутати от "Величие" от фракцията на Ивелин Михайлов, както и изгоненият от БСП Калоян Методиев. В искането си те се позовават на разпоредбата в парламентарния правилник, според която на независимите могат да се отпуснат места в комисиите.

В мотивите си те напомнят, че продължават да получават подкрепа от своите избиратели, въпреки че статутът им се е променил, след като са били изгонени или напуснали своята парламентарна група. Затова не бива да бъдат лишавани от равнопоставено участие в парламентарния живот.

Независимите посочват също, че правилникът на Народното събрание не трябва да се използва като инструмент за санкциониране, с който да се поддържа партийната дисциплина. "В една демократична държава много по-страшното е изкуственото подчиняване на партийно робство, срещу заплаха от лишаване от инструментите за ефективно включване в парламентарния живот", изтъкват депутатите.

Те смятат, че изключването им от работата на комисиите на практика обезсмисля правото им на законодателна инициатива. Причината е, че не могат адекватно да защитят законовите си предложения в постоянните комисии. Същото се отнася и до политическите партии, към които принадлежат - те би следвало да могат да защитават адекватно идеите и целите си.

"Народното събрание е орган, който трябва да дава пример на обществото как се зачита върховенството на закона. Обратното насърчава беззаконието и всички негативни обществени проявления, като тоталитаризма, авторитаризма и политическия диктат", обобщават позицията си независимите.

Остава да видим дали призивът им за повече права ще бъде чут от парламентарните групи. Когато се приемаше правилникът, фракцията на бившия лидер на БСП Корнелия Нинова искаше да отпадне забраната независимите да сформират нови парламентарни групи. Тогава тази идея беше отхвърлена от всички формации с аргумента, че не бива да се насърчава партийното номадство. Искането за места в парламентарните комисии обаче е по-оправдано и разумно.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли по същия начин, по който гласувахте на предните избори?