Медия без
политическа реклама

Коронавирусът у нас катери нови върхове - още 1472 заразени

35 възрастни от дом в село Баня са с положителни резултати

22 Окт. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Заразените с коронавирус у нас продължава да се увеличават лавинообразно и за изминалото денонощие 1472 души са новодиагностицираните инфекцията. За последното денонощие са направени общо 8 738 PCR теста, което е 16,8% положителни случаи от изследваните. Това сочат най-новите данни от Единния информационен портал.

Така общият брой на потвърдените случаи става 33 335, от които 14 689 активни.

Излекуваните са 184 души за последното денонощие, а общият им брой е 17 598.

Хоспитализираните са 1732 души, а от тях 107 се намират в интензивното отделение.

Националната информационна система показва, че у нас при 1727 лица-медицински служители е констатиран COVID-19. Новите случаи, регистрирани през изминалите 24 часа, са 45. От тях 14 са установени при лекари, 13 - при медицински сестри, 4 - при санитари, 4 - при фелдшери и 10 - при друг медицински персонал.

Починалите с доказана коронавирусна инфекция са общо 1 048. А 29 са починалите вследствие на заболяването през последните 24 часа, сочи още Единният портал.

Починали са жена на 43 г., за която към момента няма информация за придружаващи заболявания; жена на 69 г. с диабет и сърдечно заболяване; мъж на 81 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; мъж на 49 г. с диабет и сърдечно заболяване, мъж на 73 г. с хронично неврологично, хронично белодробно и сърдечно заболяване; жена на 74 г. с хронично неврологично, онкологично, хронично белодробно и сърдечно заболяване; мъж на 74 г. със сърдечно и онкологично заболяване; жена на 76 г. друго; жена на 70 г. с хронично белодробно и сърдечно заболяване; мъж на 84 г. със сърдечно заболяване.

Починали са и мъж на 74 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; мъж на 57 г. с хронично белодробно заболяване; жена на 67 г. друго; жена на 87 г., за която към момента няма информация за придружаващи заболявания; мъж на 50 г. със сърдечно заболяване, затлъстяване и диабет; жена на 86 г. със сърдечно заболяване; мъж на 80 г. с диабет и сърдечно заболяване; мъж на 77 г. със сърдечно заболяване; мъж на 77 г. с диабет, сърдечно и хронично бъбречно заболяване; жена на 74 г. със затлъстяване, сърдечно заболяване и диабет; мъж на 86 г. със сърдечно, хронично белодробно и хронично хематологично заболяване; мъж на 40 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; жена на 58 г., за която към момента няма информация за придружаващи заболявания; жена на 46 г. със сърдечно заболяване; мъж на 82 г. със сърдечно заболяване; мъж на 48 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; жена на 55 г., за която към момента няма информация за придружаващи заболявания; жена на 56 г. друго; мъж на 76 г. със сърдечно заболяване и диабет.

Разпределението по области по настоящ адрес на новозаразените е, както следва: Благоевград - 58; Бургас - 59; Варна - 77; Велико Търново - 27; Враца - 40; Габрово - 48; Добрич - 6; Кърджали - 42; Кюстендил - 12; Ловеч - 20; Монтана - 23; Пазарджик - 44; Перник - 22; Плевен - 33; Пловдив - 147; Разград - 7; Русе - 54; Силистра - 8; Сливен - 60; Смолян - 20; София област - 29; София (град) - 483; Стара Загора - 37; Търговище - 43; Хасково - 23; Шумен - 47; Ямбол - 3.

Общо 35 души от Дом за стари хора в новозагорското село Баня са с положителен тест за COVID-19, съобщават от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Сливен. Всички те са изолирани на място и са в добро общо състояние. По данни на Областния кризисен щаб, целият персонал вече е изследван, като положителни са били изследванията на общо осем души. Хората, които живеят в дома са 46.

Регистрирани са и 11 случая на лица, положителни за COVID-19, в Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с умствена изостаналост в с. Веселиново. Това са 3 души от персонала и 8 от потребителите. Информацията съобщиха от Областния оперативен щаб в Шумен, цитирани от dariknews.bg, като допълниха, че са изследвани всички лица от центъра и е издадено предписание за предприемане на необходимите противоепидемични мерки.

Междувременно, стана ясно, че днес е подновено издаването на направления за тестове за коронавирус от РЗИ-Благоевград, след като вчера то бе преустановено. В сряда - 21 октомври, заради изчерпани лимити РЗИ-Благоевград не издаваше подобни документи, като бе съобщено, че в следващите дни ще бъдат издавани само по 30 подобни направления дневно. Това провокира дори Омбудсманът да пише до здравния министър с препоръка да се премахнат въпросните лимити.

Заради нулевия ден днес пред РЗИ-Благоевград още от сутринта се образуваха огромни опашки от чакащи да получат направление за PCR тест. Такива се издавали от 9 до 10:30 ч., което принуди хората да видят от рано пред регионалната здравна инспекция. "Три дена чакам. Положението е трагично. Толкова рано сутринта, на тези температури и да ни обслужват през прозореца", оплака се жена, цитирана от БНР. "Това се случва за първи път от два месеца и половина, откакто издаваме. Досега сме издали над 3000 направления за безплатни PCR тестове. Днес (т.е. на 22-ри октомври - бел.ред.) продължаваме да издаваме и на всички, които дойдат, ще им бъдат издадени такива направления", заяви пред БНР д-р Калоянов, директор на РЗИ-Благоевград. Оттам очакват ситуацията да се нормализира след като и личните лекари започнат да издават направления за PCR изследвания. Междувременно здравната инспекция ще настоява за увеличаване на направленията, които към момента са 100 на ден. "Ще говоря с колегите от РЗОК да увеличат този лимит, за да не влизаме пък ние в нарушение, съответният талон да не бъде заплатен пък от РЗОК към съответната лаборатория, има такъв проблем ако се надвиши лимитът", заяви Калоянов.

От 26-ти октомври и Шуменският университет преминава на онлайн обучение зараду усложнената епидемична обстановка. Досега само първокурниците учеха присъствено, а останалите - в е-платформа. Превантивно преди дни към дистанционно обучение премина и УНСС, а по-рано - и МУ-Плевен, заради заразени студенти.

 

БОЛНИЦИТЕ В СОФИЯ - С COVID ОТДЕЛЕНИЯ

Мисли се за разкриване на допълнително COVID отделение в Александровска болница. Леглата за пациенти с коронавирус са запълнени. Това съобщи новият шеф на лечебното заведение проф. Борис Богов пред Би Ти Ви.

Той добави, че е имало среща със здравния министър, на която е обсъдено, че всички 90 болници в София-град трябва да открият отделения за коронавирус.

Засега само 13 болници имат такива. Имаме и случай, в който пациент с положителен тест чака в Спешното отделение, защото няма легла в нашата болница. Надявам се до 2 часа да намерим решение, обясни проф. Богов.

По думите му заразени, които идват с линейки, не се връщат, но има случаи, в които те не са минали през системата на РЗИ и може да има проблем особено и когато няма легла.

Според Богов ще има ръст с 35% на заразени в следващия месец, като 10-12% ще се нуждаят от хоспитализация. Той допълни, че леглата не са най-големият проблем, липсата на специалисти е по-тревожна.

В Александровска болница има 15 пациенти с COVID-19, 5 са в интензивно отделение и двама са интубирани, каза още проф. Богов.
14 души от медицинския персонал също са с положителни тестове. Освен това много от медиците на първа линия вече не искат допълнителни възнаграждения, а по-скоро - почивка, допълни шефът на Александровска болница.

Имало вариант да се прехвърлят колеги към COVID отделения, ако се разкрият, но може да пострадат други пациент с хронични и тежки заболявания.

Още по темата