Медия без
политическа реклама

Гешев: Моргите в Бургас са пълни с неидентифицирани мигранти

15 Окт. 2022
БГНЕС
Иван Гешев даде пресконференция в Кюстендил, където връчи сертификати на магистрати, преминали обучение за разследване на престъпленията против дивата природа.

"Казват, че няма мигрантски натиск. Но болниците в Бургас са пълни с неустановени загинали лица, които ловци намират в гората. Те не могат да бъдат освободени, защото не може да се установи самоличността им". Това обяви днес главният прокурор Иван Гешев в обща реч на тема избуялата престъпност като резултат от опитите за "измислена съдебна реформа" от неговите опоненти.

"Ясно е докъде се докарахме. Ясно е, че полицаи "ескортират" пияни и дрогирани шофьори. Ясно е, че мигранти убиват полицаи. Ясно е, че полицаи катастрофират челно. Ясно е, че има бум на престъпността. Няма разкрита сериозна група за разпространение на наркотици, а не поръчково да се удари една група. Ясно е, че има война по пътищата и сме лидери по черна статистика. Телефонните измами пак са стотици. Сега се извършват престъпления даже от глад", изброи главният прокурор.

Темата за препълнените морги в Бургас не е нова - в различни варианти периодично се появява от далечната 2008 г., показват архивите. През пролетта местното отделение по съдебна медицина отново би тревога, че ще спре работа, ако не бъдат взети мерки, като една от критиките беше именно към местните прокурори, че бавят постановленията за служебни погребения по приключили вече досъдебни производства. Тогава там имаше над 45 трупа, някои от които от 2016 и 2017 г., както и телата на 12 мигранти. След сигнала на съдебните медици беше обявено, че е проведена спешна среща, а от прокуратурата в града предприемат незабавни мерки.

"Капацитетът на едната камера е 9 души, в нея има 18. Отвън в едната зала има 5, които няма къде да ги прибера просто. И в така наречената хладилна стая има 25. Докарват и нови. Аз наистина нямам капацитет да ги съхранявам, няма как да оставя отделението да работи, в тази мръсотия и тази миризма, която ще бъде, ако ги оставим отвън", разказа тогава съдебният лекар д-р Галя Милева пред БНР. Тя недоумяваше защо се бавят постановленията за служебни погребения по приключили досъдебни производства. В отговор от окръжната прокуратура обявиха, че ще използват с нужното темпо всички форми на международно сътрудничество с цел установяване самоличността на починалите.

Още по темата