Медия без
политическа реклама

САЩ поискаха и Палау да приеме мигранти

Островната държавица в Микронезия трябва да настани разселени от администрацията на Тръмп хора

23 Юли 2025
Палау се състои от 340 коралови и вулканични острова в Микронезия, на изток от Филипините
снимка: Енциклопедия Британика
Палау се състои от 340 коралови и вулканични острова в Микронезия, на изток от Филипините

Администрацията на Тръмп отправи искане към малката тихоокеанска държава Палау да приеме хора, търсещи убежище, които понастоящем пребивават в САЩ. Това е нова стъпка на инициативата на САЩ за депортиране на мигранти в страни, от които не произхождат.

Палау е страна от 340 коралови и вулканични острова с обща площ 466 кв.км и около 18 000 жители, разположена в Микронезия, на изток от Филипините. Тя вече обмисля проект на споразумение за презаселване на „граждани на трети страни“ от САЩ, които „може да търсят закрила и да не се връщат в родината си“. Проектът не уточнява колко души може да бъдат изпратени в Палау, нито какво ще получи 16-ата най-малка държава в света в замяна, съобщава "Гардиън".

„И двете страни ще вземат предвид [...] исканията на граждани на трети страни за убежище, закрила на бежанци или еквивалентна временна закрила - се казва в проекта. - Съгласно споразумението правителството на САЩ няма да прехвърля непридружени непълнолетни.“

Писмо от президента на Палау Сурангел Уипс-младши относно проекта на споразумение, ясно сочи, че предложението далеч не е окончателно и е предмет на по-нататъшно обсъждане. В него се посочва също, че Палау ще има „пълна свобода на действие да решава дали да приема лица или не“.

Искането до тихоокеанската островна държава е поредният опит на администрацията на Тръмп да отстрани мигранти от границите си. Решение на Върховния съд от юни проправи пътя на правителството на САЩ да прехвърли мигранти в страни, от които не произхождат. Оттогава САЩ вече изпратиха хора в няколко трети държави, сред които Южен Судан и Есватини.

Според Дорис Майснър, която ръководи програмата за имиграция на Института за миграционна политика и е бивш комисар на Службата за имиграция и натурализация на САЩ, проектът на споразумение с Палау отразява искания на администрацията на Тръмп, отправени към „десетки“ други страни за преселване на мигранти.

„Тъй като повечето тези страни са малки, далеч от САЩ и не са познати на повечето американци, причината за подобни действия е предимно да се засили страхът в имигрантските общности в САЩ от това да бъдат изпратени на отдалечени места, където нямат семейство или други връзки“, коментира Майснър.

За разлика от САЩ, Палау не е подписала Конвенцията на ООН за бежанците, която задължава държавите да защитават хората, бягащи от преследване, и предоставя рамка за това как търсещите убежище и бежанците трябва да бъдат третирани в страната, в която пристигат. Затова в споразумението със САЩ е записано, че вместо това Палау ще действа „в съответствие със своята конституция“ и своите „основни хуманитарни принципи“.

Миналата седмица президентът на Палау свика среща с Националния конгрес и Съвета на вождовете, за да обсъдят искането. В изявление след срещата се посочва, че лидерите на страната „потвърждават дългогодишното си партньорство със САЩ“, но им е необходима повече информация, „преди да се вземе каквото и да е решение“.

Говорител на Държавния департамент на САЩ заяви, че е „основен приоритет“ да се прилагат „имиграционните политики на администрацията на Тръмп“.

„В някои случаи ще работим с други държави, за да улесним отстраняването от САЩ на граждани на трети страни, които търсят убежище или други форми на закрила в САЩ - допълни говорителят. - Постоянното взаимодействие с чуждестранни правителства е жизненоважно за възпиране на незаконната и масова миграция и за подсигуряване на сигурността на нашите граници.“

Палау поддържа дълбоки връзки със САЩ по силата на споразумение за свободно асоцииране (Cofa), което предоставя на страната милиони долари бюджетна подкрепа и помощ. През 2023 г. средствата по Cofa са били около 30% от държавните приходи на Палау (брутният вътрешен продукт на страната е $322 млн.).

Това не е първият път, когато САЩ искат от държавата в Микронезия да приеме хора. През 2009 г. островната държава се съгласи да вземе 17 китайски мюсюлмани, държани в затвора в Гуантанамо.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Палау, мигранти, бежанци

Още новини по темата