Медия без
политическа реклама

ГЕРБ овладя бюрото за контрол на СРС и КЗД

Това стана с гласовете на ДПС-НН, без да се разбере на какво се дължи безрезервната подкрепа на Пеевски

08 Май 2025Обновена
Новоизбраните членове на бюрото положиха клетва пред парламента.
Скрийншот/Фейсбук
Новоизбраните членове на бюрото положиха клетва пред парламента.

След период на затишие, парламентът отново се захвана с обновяването на регулатори с изтекли мандати.

Най-напред с подкрепата на ДПС-НН управляващите избраха нови членове на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства (СРС). Те имат 5-годишен мандат, което означава, че ще изкарат на постовете си до 2030 г.

Бюрото ще продължи да се оглавява от досегашния си председател Пламен Иванов, който го ръководи от 2018 г. насам. При първия си мандат той беше номиниран от партия "Воля" на бизнесмена Веселин Марешки, която изпадна от парламента през 2021 г., а сега го издигна ИТН.

ГЕРБ-СДС на практика ще разполага със собствено мнозинство в бюрото. Трима от петимата му членове бяха номинирани от формацията на Бойко Борисов, включително и избраният за зам.-председател Георги Христов. С един член ще разполага БСП.

Няма представители на ДПС-НН на Делян Пеевски, което повдига въпроса защо той подкрепи кандидатите на управляващата коалиция. Днес той заплаши управляващите, че може да оттегли подкрепата си, но изглежда това не засяга избора на мандатни длъжности.

За отбелязване е, че трима от членовете са действащи служители на ДАНС, включително зам.-председателят Георги Христов, а четвърти – председателят Пламен Иванов, е бивш служител на агенцията.

Според биографията, приложена към кандидатурата му, Пламен Иванов е завършил Техническия университет със специалност "Технология на машиностроенето", а също и магистратура в Университета по библиотекознание по специалността "Стратегическо ръководство, духовност, лидерство". Работил е в контраразузнаването в продължение на 19 години, а от 2018 г. оглавява бюрото за контрол на СРС. Иванов е получил писмена подкрепа от УНСС и Академията на МВР.

И трите номинации на ГЕРБ-СДС са действащи служители на ДАНС. Ангел Куртишев е учил в полицейската академия, работил е в МВР и агенцията. Георги Христов е завършил висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" като магистър по "Транспортно строителство", както и Бургаския свободен университет, откъдето е магистър по "Химични технологии", а също и докторат в Университета по библиотекознание. Третият кандидат – Ясен Славов, е завършил полицейската академия, работил е в контраразузнаването.

Издигнатият от БСП-ОЛ Борислав Цветанов е завършил магистратура по "Спорт и сигурност" в спортната академия "Васил Левски". Досега е работил в Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО), която прилага СРС.

 

И още един регулатор

След това парламентът обнови и състава на Комисията за защита от дискриминация (КЗД). Тук също петимата нови членове бяха избрани изцяло от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ИТН и ДПС-НН. Доскоро член на комисията беше Орлин Колев, когото ГЕРБ-СДС лансира успешно за съдия в Конституционния съд.

Както в бюрото за СРС, герберите и тук постигнаха партийно мнозинство - трима от петимата членове на комисията са техни номинации. Отново не се разбра на какво се дължи подкрепата на Делян Пеевски за обновлението на регулатор, за който нямаше собствени кандидати.

Начело на комисията застава Елка Божова, предложена от ГЕРБ-СДС. Тя е работила в КЗД и преди – като директор на дирекция "Специализирано производство". Когато беше обявена като кандидат, в публичното пространство името й беше свързано с шумния скандал с КЗД от 2012 г., когато в експертен доклад, поръчан от комисията и посветен на стереотипите и предразсъдъците в учебниците, беше посочено, че текстове от Вазов и Ботев могат да нагнетяват отрицателно отношение към етническите турци у нас.

За заместник на Божова беше избрана Елена Чернева-Маркова, също издигната от ГЕРБ-СДС. Името й нашумя през март 2024 г., когато тя подаде оставка от поста на зам.-омбудсман, който заемаше дотогава. Тогава вече бяха влезли в сила промените в Конституцията, според които заместникът на омбудсмана е потенциален служебен премиер.

Депутатите преизбраха като член на комисията Златина Касърова-Дукова. Тя е кадър на ГЕРБ – преди да влезе в КЗД е била зам.-шеф на общинския съвет в Бургас, избрана от партията на Борисов, както и зам.-областен управител на Бургаска област.

В комисията остава като член и досегашният й зам.-шеф Баки Хюсеинов, който заемаше този пост от 2012 г. насам. Преди това е бил зам.-министър на труда и социалната политика в периода 2006-2009 г., когато управляваше кабинетът "Станишев". Сега е номинация на БСП-ОЛ.

В комисията беше избрана и Теодора Каменова, предложена от ИТН. Според биография, предоставена от партията, Каменова е работила в Трети комитет на Общото събрание на ООН, където е изготвяла анализи по теми, свързани с правата на човека.

 

Без представители на опозицията

Опозицията не получи нищо - нито в бюрото за контрол на СРС, нито в КЗД. "Възраждане", "Величие" и МЕЧ изобщо не бяха издигнали кандидати, а предложенията на ПП-ДБ и ДПС-ДПС бяха отхвърлени.

Не беше избран за бюрото Илия Антонов, издигнат от ПП-ДБ, който е заемал длъжности в жандармерията, антитерористичния отряд и службата за борба с организираната престъпност. Провали се и другата кандидатура на обединението – юристът Таня Петрова. И за двамата не гласува дори цялата група на ПП-ДБ, а само 14 депутати от обединението, което показа, че дори вътре в коалицията не са имали еднозначна подкрепа.

Нито една номинация не успя да прокара ДПС-ДПС. Фракцията на Доган беше предложила за бюрото бившия военен министър Николай Цонев. Той оглавява партия СБОР (преименуваната "Нова алтернатива" - бел.а.), чиято регистрация доганистите използваха, за да участват в изборите. Заради липса на стаж обаче Цонев беше отхвърлен още при първоначалното пресяване на кандидатите в парламентарната комисия за контрол на СРС. След това фиаско ДПС-ДПС предложи друг човек – бившият офицер от НСО Петрун Вардаров. Той обаче оттегли съгласието си да участва в надпреварата за бюрото, без да уточни причина.

Мнозинството отхвърли кандидатите на ПП-ДБ Ева Жечева и на ДПС-ДПС Нериман Палева.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата