Медия без
политическа реклама

ЦГМ ще тегли заем за заплатите в градския транспорт

Шефът на общинското дружество избегна конкретни отговори как и кога ще реформира дейността му

07 Юли 2020
Илияна Кирилова

Управляващите в София - коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака", възнамеряват да разрешат на общинското дружество Център за градска мобилност да изтегли заем от Българската банка за развитие за покриване на намалелите приходи в градския транспорт, без да поискат от ръководството на фирмата да направи реформи и да оптимизира дейността й. Това стана ясно на заседанието на транспортната комисия, която одобри доклада за тегленето на кредит. Решението трябва да се потвърди и от Столичния общински съвет на сесията в четвъртък.

Докладът е внесен от общинските съветници от ГЕРБ Николай Стойнев и Георги Георгиев и от Карлос Контрера от ВМРО. Той предвижда ЦГМ да вземе от ББР 15 млн. лв. със срок за връщане от 5 г. Лихвата ще е 3-месечният EURIBOR плюс надбавка от 2 процентни пункта, но общо не по-малко от 3%. Комисионната по управлението на кредита ще е 0,5 на сто, а комисионът за ангажимента - 0.1%. Гратисният период по главницата е 9 месеца.

От ръководството на ЦГМ заявиха, че банковият кредит ще бъде използван за плащане на заплати в транспортните дружества. В мотивите за искането му е записано, че за времето на обявеното извънредно положение и последвалата извънредна епидемична обстановка пътникопотокът в градския транспорт на София е силно намалял. "Съпоставката с минали периоди показва, че "Столичен автотранспорт" и "Столичен елекротранспорт" не реализират приходи на 500 000 лв. месечно от продажбата на превозни документи", съобщават вносителите.

От ЦГМ признават, че заповедта на кмета Йорданка Фандъкова, с която на водачите в градския транспорт бе забранено да продават билети, е довела до срив на приходите и че след това се е увеличил броят на гратисчиите. В същото време от центъра изобщо не отчитат собствената си роля в този процес. На заседанието на транспортната комисията изпълнителният директор на дружеството Димитър Дилчев не даде ясни и конкретни отговори какви ще бъдат действията на ЦГМ за излизане от ситуацията. Както е известно, Дилчев е бивш кмет на столичния район "Студентски", като след загубата на последните местни избори на него бързо му бе намерено място в управата на общинската фирма. 

Както "Сега" писа, Столична община започна да руши системата за продажба на билети далеч преди кризата с коронавируса. Още през февруари т.г. ЦГМ демонтира автоматите за продажба на билети в трамваите и тролеите с обяснение, че предстои въвеждането на т.нар. тикет системата, която всъщност се очаква да заработи към края на годината. Положението с продажбата на билети се усложни още повече след затварянето на "Лафка", които дотогава бяха основен партньор на транспортните дружества.

Въпреки това и въпреки забраната шофьорите да продават билети, месеци наред ЦГМ не направи нищо да възстанови броя на дистрибуторските пунктове. Едва в края на юни кметът Фандъкова съобщи, че се сключва договор с "Български пощи" за продажба на билети и карти и че по метростанциите също ще се продават талони за останалите видове транспорт. Вчера директорът на ЦГМ Дилчев призна, че фирмата още не е осигурила талони в тотопунктовете, които трябва да са другият нов партньор на общината, и че се очаква това да се случи до няколко дни.

Засега ЦГМ не реагира и на призивите да намали броя на безплатните места "Служебен абонамент", които раздава на администрацията в града, на министерства, на парламента, на държавни комисии и др., с цел да увеличи броя на местата за платено паркиране в синя и зелена зона.  

На заседанието на транспортната комисия, на което бе гласуван заемът, независимият общински съветник Борис Бонев попита защо досега ЦГМ не е взел други мерки за оптимизиране на разходите и за увеличаване на приходите. Като възможности той посочи въвеждане на електронен контрол  на паркирането с автомобил, с какъвто ЦГМ разполага. Друга реформа би била сливане на трите диспечерски центъра за управление на градския транспорт в един, сливане на трите транспортни дирекции под шапката на Столичната община и ЦГМ и др.

Ключови думи:

Столична община, ЦГМ

Още по темата