Медия без
политическа реклама

България няма да получи тестове за коронавирус от ЕК

Не беше подадена нито една оферта по много позиции от търга за консумативи

17 Юни 2020ОбновенаТАНЯ ПЕТРОВА

България и още 19 европейски държави няма да могат да закупят тестове за откриване на коронавирус по общата поръчка на ЕК за доставка на лабораторно оборудване. По позициите за доставка на тестове и голяма част от останалото оборудване в ЕК не са били получени никакви оферти. Водят се разговори за провеждане на евентуални нови общи търгове, но към момента доставки по този механизъм не са възможни. Това съобщиха в отговор на въпроси на "Сега" от ЕК и здравното министерство относно осигуряването на тестове за откриването на вируса на фона на опасенията за евентуална втора вълна наесен.

В края на март до средата на април България се надяваше да получи 1 милион теста по поръчката на ЕК. "Като циганета се молим за тестове, ама няма", каза премиерът Борисов в началото на април и изтъкна, че България не се е подлъгала да купи некачествените китайски, както се случи с Испания.

Общите търгове за медицински консумативи и оборудване бяха организирани от ЕК именно заради затрудненията на държавите-членки сами да си подсигурят жизненоважни доставки в епидемията. От отговорите на здравно министерство става ясно, че страната ни ще разчита основно на доставки от Корея. 

353 млн. евро бе прогнозната цена за общата поръчка на 20 държави от съюза за доставка на лабораторно оборудване, включително и тестове. Търгът е бил за 97 обособени позиции,  но оферти са получени само за 29 от тях, като с фирмите, подали документи, ще се сключват рамкови договори. По повечето позиции няма получена нито една оферта, става ясно от обявлението за приключване на поръчката. Страната ни ще може да направи заявки по останалите позиции за лабораторно оборудване, по които има сключен договор с изпълнител. 

"Към момента няма реализирани общи търгове от Европейската комисия, от които да произтича възможност за доставки на тестове към България. България беше сред държавите-членки, които последователно поставяха пред ЕК въпроса за провеждането на следващи търгове за тестове за COVID-19. Към момента ЕК оценява възможностите за обявяване на нови търгове за съвместни обществени поръчки, сред които и такива за тестове. България е заявила интерес да участва в тях", коментираха от здравно министерство. 

За тестовете България и занапред ще разчита на договорите си с Южна Корея,  става ясно още от отговора на МЗ. През април правителството даде зелена светлина за купуване на 30 000 PCR теста за детекция GeneFinderTM COVID-19 Plus RealAmp kit от OSANG Healthcare Co. при цена 303 000 щатски долара. На друга корейска фирма - Bioneer Corporation, бяха поръчани още 6 машини за автоматична екстракция, 320 комплекта за екстракция ExiPrep Dx viral DNA/RNA kit (всеки съдържащ по 96 теста) и 6 за инсталация и техническа поддръжка на обща стойност 310 320 щатски долара. Тези тестове вече са доставени, като страната ни преговаря да закупи от двете фирми по още 42 000 теста за детекция и 41 280 теста за екстракция, уточняват от МЗ. До момента България не е получила тестове от Израел, каквато възможност бе обсъждана в разговор между премиера Бойко Борисов и колегата му от Израел Бенямин Нетаняху. 

Освен закупените тестове, през месец май 2020 г. България получи като дарение 320 комплекта / 96 теста всеки/ тестове за екстракция. Лабораториите в страната също постоянно получават дарения от различни организации и лица, изтъкват още от здравно министерство. 

МАСОВО ТЕСТВАНЕ

Министерството на здравеопазването осигурява тестове за Националния център по заразни и паразитни болести и за Регионалните здравни инспекции. Останалите лаборатории в страната купуват тестове самостоятелно и по своя преценка, припомнят от ведомството на Кирил Ананиев. Според МЗ в момента страната ни разполага с достатъчно ПСР теста, за да осигури тестването на територията на страната съобразно потребностите и епидемичната обстановка. От министерството обаче не уточняват количества. Оттам изтъкват, че България провежда още от края на април масово тестване, но избраният подход е то да се прави за определени групи с повишен риск, като тези акции се организират от местната власт и структурите на РЗИ. Масово тестване вече беше направено на територията на Банско, Бургас, София, Пловдив, област Шумен (с.Изгрев) и в други общини, изтъкват от МЗ. 

Още по темата